הדפים הפופולרים
מדרסים
אינדקס מכוני מדרסים
כאבים בכף הרגל
פלטפוס
דורבן
מומחה כף רגל
כף רגל
בחירת נעל ריצה
נושאים נוספים

נקע בקרסול
נקע- אנטומיה
נקע- אנטומיה גרמית
נקע- רצועות הקרסול
נקע- קופסית הפרק
נקע-ייצוב אקטיבי
נקע- גורמי סיכון
נקע- בדיקות
נקע- טיפול
נקע- חוזר
נקע מאמרים
מיקום פיבולה דיסטאלית
שיקום נקע כרוני
חוסר יציבות פיבולה דיסטאלית
נקע פרק טיביופיבולר
טיפול פרק טיביופיבולר
--------
כאבים בכף הרגל
--------
כללי
קשת גבוה
הבדל באורך רגליים
שין ספלינט
נקע בקרסול
סינוס טארסי

--------
רגל אחורית
דלקת בגיד אכילס
אכילס בורסיטיס
דפורמציית הגולונד
צביטה אחורית
דלקת פרונאוס
דיסלוקציה פרונאוס
סנדרום כריות השומן
תעלה טארסלית
calcaneal stress fruc
sever's dys

--------רגל קדמית
מטטרסלגיה
מורטון נוירומה
אצבע פטיש
mallet toes
tailor bunion
mallet toes
claw toes
fierberg dys

--------
בוהן הגדולה
הלוקס ולגוס
הלוקס ריגידוס
turf_toe

--------
דפורמציות
metatarsus add
equinus foot
clubfoot
rocker bottom foot
 נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:   מעטפה      לדף גוגל:   מעטפה      לדף פייסבוק:   מעטפה
נקע בקרסול-בדיקות

 1. בדיקת מגרה בכף הרגלהתאור הקלאסי של המטופל להתרחשות הנקע בקרסול יהיה תנועה חדה בקרסול אשר יסתיים בנפילה, כאב חד באספקט החיצוני של הקרסול, לעיתים חוסר יכולת להעמיס משקל על הקרסול בדקות\ שעות הראשונות ונפיחות גבוה ומהירה שתתפתח סביב הקרסול. לרוב הנקע בקרסול יתרחש במהלך פעילות ספורטיבית הכוללת שינוי כיוון, ריצה על משטח לא איכותי או שימוש בהנעלה לקויה.
 2. הסתכלות פרק הקרסול: נפיחות נרחבת סביב הפן הצידי של הקרסול, מלווה בסימני שט"דים, לעיתים  לאחר נקע קשה סימני שיטפי הדם עשויים לעלות לכוון השרירים הפרונאלים דבר העשוי לרמז על פגיעה\ מתיחה של שרירים אלו.
 3. בדיקת מישוש פרק הקרסול לאחר נקע בקרסול - הפן החיצוני של הקרסול יחוש נפוח, רגישות גבוה לאורך המרווח החיצוני של פרק הקרסול, לרוב תןפיע רגישות גבוה  בעיקר בפן הקידמי צידי של הקרסול שם שוכנת הרצועה acl, אך כאב ורגישות עשויים להופיע גם בפן המדיאלי של הפרק ובפן האחורי של הפרק, בשלב האקוטי רגישות גבוה באיזורים אלו עשוי להעיד על דבר אך בשלב הכרוני רגישות שכזו עשויה לרמז על חוסר יציבות משמעותי בקרסול, נוזלים בפרק הקרסול, פגיעה משמעותית יותר בקפסולה הפירקית, ברצועות או בסחוס.
 4. בדיקת תנועתיות פרק הקרסול לאחר נקע בקרסול: במבחנים פאסיבים של תנועת הקרסול המטופל יהיה אפרהנטיבי לתנועת הכיפוף הפלנטרי ולתנועת האינוורזיון בפרק הקרסול, בעיה בטווחים וכאבים בטווח עשויים גם להתפתח בתנועת היישור ( כיפוף דורסאלי) ובסיבוב פנימי של פרק הקרסול.
 5. במבחנים אקטיבים לאחר נקע בקרסול המטופל יתקשה בביצוע אינוורזיון ואיוורזיון, המטופל יתקשה  בעמידה על רגל אחת ויפגין חוסר יציבות על הרגל הנקועה, המטופל יתקשה בעליה על קצוות האצבעות.
 6. לאחר נקע משמעותי ומתיחה של הרצועה atf הקרסול עשוי להיות רפוי ובבדיקת מגירה נחוש י קיימת תנעתיות וגברת של פרק הקרסול, בעיקר בפן החיצוני של פרק הקרסול.

צילום תחת לחץ אינוורטורי לזיהוי חומרת החבלה הסיבובית בכף הרגל \ הנקע בקרסול

 

 

אמצעי דימות בשימוש לאחר נקע בקרסול

בדיקת אולטראסאונד עשוי לסייע באיתור רצועות מתוחות או קרועות לאחר נקע בקרסול, כמו גם איתור דלקות בגידים לאחר נקע בקרסול. בדיקת mri תסייע באיתור פגיעות הן ברקמה הרכה והן בפרקים ובעצמות לאחר נקע בקרסול צילום רנטגן ישמש בעיקר כדי לשלול שברים או פריקות אך לא יתן ינדיקציה למצב הרצועות בקרסול, קיימת טכניקה של צילום הקרסול תחת לחץ לכיוון אינוורזיון צילום זה יתן ינדיקציה למצב ריפיון הרצועות על פי מידת הפתיחה של הפרק.

פגיעות נוספות המתלוות לחבלה סיבובית , נקע בכף הרגל

 1. נקע חריף עשוי לגרום לשברים ב med maleulus, lat maleulus, base of 5th metatarsusשבר במשטח הטלוס בקרסול, לאחר נקע בקרסול ושאר עצמות הרגל האמצעית או האחורית.
 2. נ קע עשוי לגרום לפגיעה בפרק הטיביו-פיבולרי ברצועה ה- syndesmosis lig, הכאב עשוי להופיע בפרק המקורב ובפרק המרוחק של הטיביה עם הפיבולה, לרוב בשלבים הראשונים לאחר נקע לא תאובחן הפגיעה, אך נקע שממען להחלים מעלה את החשד לפגיעה במשטח הפירקי.
  בדיקה של שלמות הפרק לאחר נקע תעשה על ידי רוטציה חיצונית בקרסול או בביצוע יישור ייתר בקרסול.
 3. פגיעה בעצב sural.n & peroneal.n בזמן הנקע, עשויה להוביל לכאב כרוני.
  רגישות תופיע לאורך מסלול העצב הפגוע, עשויות להופיע תופעות נוריולוגיות, רגישות חדה תתפתח בתגובה למתיחה של העצב.
  מספר מחקרים מצביעים על פגיעה בעצב הפרונאלי ב 80 אחוז ממקרי ה נקע בדרגה 3 בקרסול.
 4. כאב כרוני לאחר נקע עלול להחשיד ל: intra articular meniscoid lesion, איזור פיברוטי העובר תהליך דלקתי בעקבות נקע בקרסול, העשוי להוביל לתופעת צביטה- lat impingment, שתגביל את טווח האיוורזיון
 5. שבר במשטח הפרקי של הטלוס- talar dome fracture קשה לגילוי על ידי צילום מיידי לאחר נקע ולרוב יתגלה במיפוי או בצילום מאוחר יותר של כף הרגל.
 6. פגיעה בתגובה הסימפטתית complex regional pain syndrom בקבות נקע, ילווה בכאב נרחב, אדמומיות של הרגל, ברק של הרגל, הזעה וכדומה.
 7. הסתיידות של אינסרציית הרצועות המעורבות והווצרות spur במקום עשוי להתרחש לאחר נקע כרוני בקרסול.
רגישות עיצבית בקרסול