פלטפוס בכף הרגל              

מדרסים, שטייין נתי ממומחי המדרסים הטובים בארץ

פלטפוס בכף הרגל פרק זה עוסק בבעיית הפלטפוס בכף הרגל וינסה לתת לקוראים ידע נירחב באספקטים השונים של בעיית הפלטפוס החל מפלטפוס בזווית הסטורית וכיצד פלטפוס מופיע אצל ילדים ועד מהם סוגי הפלטפוס, כיצד בודקים וכיצד מעריכים פלטפוס, מהם הבעיות העשויות להגרם כתוצאה מפלטפוס וכמובן מהם הפתרונות לכאבים הנובעים מבעיית הפלטפוס.

המונח פלטפוס השגור בשפה העברית לקוח מהמונח הלועזי\גרמני plattfub, רגל שטוחה, מונח זה מתאר מצב של השטחת הקשת האורכית בכף הרגל, זו המחברת את העקב לכריות כף הרגל, ויצירת מצב בו מרכז כף הרגל אינו מורם מהקרקע כפי שאמור להיות בכף הרגל התקינה.

האם פלטפוס מולד ? הקשת האורכית בכף הרגל, מתפתחת אט אט לאורך שנות הצמיחה הראשונות של החיים, ומגיעה לשיא התפתחותה רק בגילאי סיום הצמיחה סביב גיל 15-18, מכאן שרק טבעי הוא כי מבנה כף הרגל המאפיין פעוטות בגילאים הצעירים, עוד בטרם התפתחה  הקשת באופן מלא, מושטח \ פלטפוס, ועשוי להשתנות ולהתפתח לאורך שנות ההתבגרות ולהפוך לקשת ניטראלית  ותקינה בגילאים הבוגרים.
לא כך אצל כולם, קיימים מקרים רבים בהם הקשת אינה מתפחת כראוי, במקרים אלו בגילאים הצעירים תוצג כף רגל שטוחה ולעיתים שטוחה מאוד, מלווה בהיפר פרונציה, העשויה להמשך גם לגילאים המבוגרים ולהפוך לרגל בוגרת במנח פלטפוס.

מהוא פלטפוס נרכש ?  פלטפוס בכף הרגל עשוי להתפתח בגילאים מבוגרים ומכונה בעגה המקצועית פלטפוס נרכש, לרוב פלטפוס נרכש מתפתח כתוצאה מפציעה בכף הרגל, מחלה, פגיעה נורירולוגית או מסיבה לא ידועה.

מהם דרגות החומרה של פלטפוס ? מידת חומרת הפלטפוס עשויה להשתנות בהתאם למידת הדפורמציה, נוקשות הדפורמציה, או סוגה, בחלק מהמקרים בהם התגלה פלטפוס נרכש נמצא קשר בין מידת התפתחות הפלטפוס, ובין פתולוגיה של שריר טיביאליס פוסטריור.

האם פלטפוס מזיק ? פלטפוס ברגל עשוי לתרום להיווצרות מגוון רחב של פתולוגיות וכאבים בכף הרגל, בברך, בירך ואף באגן ובגב , ולכן יש להתייחס ולטפל בבעיית הפלטפוס כבר בשלב מוקדם.

פלטפוס ברגל, רגל ניטראלית, קשת גבוה

מהם הפתרונות לפלטפוס ? משקל גוף נמוך, הנעלה אורטופדית מותאמת, פעילות גופנית, שימוש במדרסים לכולם השפעה מכרעת על התפתחות הגוף ומניעת הפתולוגיות והכאבים אצל אדם הסובל מפלטפוס.  יש לזכור כי אין בכוחם של המדרסים לתקן את צורת כף הרגל אך בכוחם לשנות את מנח כף הרגל ( רק בזמן שימוש בהם)ובכך למנוע היווצרות בעיות וכאבים בכף הרגל, בברכיים, בירכיים, באגן ובגב כתוצאה מפלטפוס בכף הרגל, השימוש במדרסים הוא לעיתים רבות הכרחי ויש להשתמש בהם לאורך כל החיים.

פלטפוס ברגל, רגל ניטראלית, קשת גבוה

הערת המחבר: כפיזיותרפיסט המתמחה בבניה והתאמה של מדרסים נהיר לי כמו לכל מומחה כף רגל, כי המדרסים מהווים כלי טיפולים חזק ומרכזי לטיפול בבעיות שמקורן בפלטפוס.לצערי הרב אני פוגש מקרים רבים של מטופלים הסובלים מפלטפוס בכף הרגל המגיעים אלי כאובים בטענה שהם השקיעו אלפים רבים של שקלים במדרסים לפלטפוס אך הללו לא פתרו את בעייתם.
לכל אדם יכולת שונה לספוג שינויים חיצוניים ולחצים על כף הרגל ככל שרמת התיקון אותה מבצע זוג המדרסים לפלטפוס גדולה יותר כך דרוש כושר הסתגלות גבוה יותר למדרסים.

במהלך חיי המקצועיים נתקלתי במטופלים עם פלטפוס בעלי כושר הסתגלות למדרסים גבוה, כאלו שניתן היה וצריך היה לתת להם תמיכה חזקה וגבוה בקשת רק אז הם חשו מעט חוסר נוחות הקשור בשימוש במדרסים מאידך התיקון החזק היה  נחוץ והצליח לבצע שינוי במנח כף הרגל במידה מספקת כך שהצליח להעלים עבורם את המכאובים  והבעיות השחיקתיות מהם סבלו.
מאידך פגשתי מטופלים עם פלטפוס בעלי כושר הסתגלות נמוך למדרסים, עבורם מדרס בעל תיקון חזק יגרום לכאבים וחוסר נוחות שיגרמו לבסוף לנטישת המדרסים, מטופלים מסוג זה יאלצו להסתפק במדרסים בעלי תמיכה בינונית עד קלה בקשת כך שרמת התיקון שניתן לספק למנח כף הרגל שלהם תהיה בינונית.

כלל אצבע בעולם המדרסים הוא כי תקופת ההסתגלות למדרסים עשויה להמשך 7-21 יום, במהלך תקופה זו יש להשתמש במדרסים בסולם עולה, ביום הראשון שעתיים ביום השני שלוש שעות... במידה והצלחתם להסתגל למדרסים ולשינוי אותו כופים המדרסים על הפלטפוס תוך זמן קצר מאוד, כלומר יכולתם להשתמש במדרסים לאורך יום שלם כבר לאחר יומיים שלושה ללא תחושת חוסר נוחות, עליכם לשקול לחזור לחנות המדרסים ולדרוש תמיכה נוספת בפלטפוס. תהליך זה עשוי לחזור על עצמו מספר פעמים עד מיצוי התהליך.