הדפים הפופולרים
מדרסים
אינדקס מכוני מדרסים
כאבים בכף הרגל
פלטפוס
דורבן
מומחה כף רגל
כף רגל
בחירת נעל ריצה
נושאים נוספים

נקע בקרסול
נקע- אנטומיה
נקע- אנטומיה גרמית
נקע- רצועות הקרסול
נקע- קופסית הפרק
נקע-ייצוב אקטיבי
נקע- גורמי סיכון
נקע- בדיקות
נקע- טיפול
נקע- חוזר
נקע מאמרים
מיקום פיבולה דיסטאלית
שיקום נקע כרוני
חוסר יציבות פיבולה דיסטאלית
נקע פרק טיביופיבולר
טיפול פרק טיביופיבולר
--------
כאבים בכף הרגל
--------
כללי
קשת גבוה
הבדל באורך רגליים
שין ספלינט
נקע בקרסול
סינוס טארסי

--------
רגל אחורית
דלקת בגיד אכילס
אכילס בורסיטיס
דפורמציית הגולונד
צביטה אחורית
דלקת פרונאוס
דיסלוקציה פרונאוס
סנדרום כריות השומן
תעלה טארסלית
calcaneal stress fruc
sever's dys

--------רגל קדמית
מטטרסלגיה
מורטון נוירומה
אצבע פטיש
mallet toes
tailor bunion
mallet toes
claw toes
fierberg dys

--------
בוהן הגדולה
הלוקס ולגוס
הלוקס ריגידוס
turf_toe

--------
דפורמציות
metatarsus add
equinus foot
clubfoot
rocker bottom foot
 נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה


נקע בקרסול                     

נקע בקרסולנקע בקרסול מתרחש בדרך כלל במקצועות ספורט אשר דורשים שינויי כיוון או\ו מגע גופני אך נקע בקרסול גם עלול להתרחש בעקבות דריכה לא נכונה על כף הרגל, או דריכה על משטח לא ייציב. בדרך כלל נקע בקרסול מתרחש כאשר מפרק הקרסול מונח בפלקס (פלנטר פלקשיון ) והקרסול מתעקם כך שהעקב נוטה פנימה והשוקה החוצה (אינוורזיון).

נקע בקרסול מתבטא לרוב במתיחה או קריעה של מערכת הרצועות הצידית של הקרסול, נהוג לדרג את חומרת הנקע בקרסול על פי מידרג בן 3 מדרגות:

  1. הדרגה הראשונה של נקע בקרסול: מערבת מתיחה \ קרעים מיקרוסקופיים של הרצועות המעורבות, כאב המוגדר כקל עד בינוני, רגישות גבוה למגע ונפיחות. תתכן צליעה אך ההליכה והפעילות היומית לא תפגע באופן משמעותי.
  2. הדרגה השניה של נקע בקרסול:תכלול קרע גדול ומשמעותי באחת הרצועות המייצבות את הקרסול, נפיחות ושט"ד משמעותי, צליעה קשה בימים הראשונים שלאחר הנקע.
  3. הדרגה השלישית של נקע בקרסול: מערבת קרע מלא של לפחות אחת הרצועות הצידיות המייצבות את כף הרגל ומתאפיין בחוסר יכולת נשיאת משקל על הרגל מיד לאחר הנקע בקרסול.

חלוקה נוספת של סוגי הנקע בקרסוללל מאבחנת את הנקע על פי הרצועות הנפגעות במהלך הנקע בקרסול. הרצועה הראשונה להפגע במהלך נקע בקרסול היא הרצועה הצידית הקידמית המכונה atf, בכשני שלישים מהמקרים של נקע בקרסול מעורבת אך ורק הרצועה הקידמית צידית, בשעה שרק ב20 אחוזים מהמקרים של נקע בקרסול נפגעת הרפועה המרכזית, ועוד פחות מכך הרצועה האחורית.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך הגולש: רגל קצרה מהשניה, מטטרסלגיה, הלוקס ולגוס, דלקת גיד אכילס, נקע בקרסול.

קיימים גורמים רבים המגבירים את הסיכון לנקע בקרסול, כפות רגליים היפר סופינטוריות, ריפיון של הרצועות הצידיות עם בשל נקע קודם בקרסול ועם בשל חופש מולד של הרצועוות בגוף, משקל ייתר, אימון לא מבוקר ( אנשים שנוטים לשחק משחקי כדור רק בסופ"ש), משחק על משטח רעוע, הנעלה רעועה חולשת שרירים פרונאליים וכדומה.

קרסול ורצועות הצידיות הנפגעות בנקע בקרסול
הטיפול המיידי לנקע בקרסול מכונה בראשי תיבות rice ( מנוחה =  rest, קרח= ice, חבישת לחץ= compression, והרמת הרגל= elevation), יש הדוגלים (ואני בינהם) שמיד לאחר הנקע בקרסול במידה והדבר אפשרי, לחבוש את הרגל בצורה הדוקה, לשרוך את השרוכים בצורה הדוקה, להשתדל ללכת ואפילו לרוץ ריצת דישדוש במשך כ 10 דקות, במחקרים אחרונים שנעשו על הטיפול בנקע בקרסול נמצאה חשיבות עליונה לחזרה מוקדמת לדריכה על הרגל לאחר הנקע בקרסול.

השלב הטיפולי הבא לאחר נקע בקרסול עשוי לכלול, עיסוי, אלקטרותרפיה, הפעלה אירובית ללא עומס בכדי להוריד נפיחות וכאב סביב הקרסול, טיפול במכשיר האולטראסאונד או הלייזר הרך לעידוד וזירוז החלמת הרצועות.

השלב הטיפולי האחרון לאחר נקע בקרסול כולל חיזוק השרירים הפרונאליים ( הללו לעיתים נפגעים במהלך הנקע בקרסול), חיזוקים סביב הקרסול, עבודה על פרופרוספציה תחילה סטטית ובשלבים מתקדמים עבודה דינאמית.

נקע בקרסול מהווה את אחת מפציעות הספורט השכיחות בעולם המערבי. כ 30 אחוז מפציעות הספורט מערבות טראומה סיבובית של הקרסול \ נקע בקרסול, מידיי יום נוקעים את הקרסול 0.01% מהאוכלוסיה הפעילה.
בארה"ב מוערך כי קיימות כ 23,000 פניות ביום לטיפול רפואי בעקבות נקע בקרסול, כ7-10% מהפונים לחדר מיון במדינות סקנדינביה פונים לאחר נקע בקרסול.

גולשים שהתעניינו בפרק זה התעניינו גם בנושא המדרסים, בנושא פלטפוס, בנושא נעלי ריצה ובנושא דורבן וכאבים בכף הרגל.


כף רגל נקע