נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
 
 

תקציר מחלת סוור'ס \  sever's disease                         


הקלקנוסמחלת סוורס מאופיינת בכאב עז בעקב כף הרגל הנובע מדלקת של האפופיזה (לוחית הגדילה) בעצם הקלקנאוס, היא שייכת לקבוצת המחלות האוסטאוכונדרליות הלא פירקיות של גיל הילדות והנעורים ( מחלה דומה פחות שכיחה בכף הרגל היא מחלת iseline-יסלין, הפוגעת בראש מטטרסוס חמש), הכאב והדלקת במחלת סוורס נובע כנראה מעומסי ייתר וטראומה חוזרנית על המבנה החלש של האפופיזה בעצם הקלקנאוס בכף הרגל. תהליך המביא לכאבי עקב עזים המתגברים לאורך הפעילות, בקרב ילדים ונערים פעילים..


רשימת נושאים בפרק מחלת מחלת סוור'ס \ sever's disease \ מחלת סבר


1. היסטוריה מחלת סוור'ס \ sever's disease
2. פטופיזיולוגיה מחלת סוור'ס \ sever's disease
3. אפידמיולוגיה מחלת סוור'ס \ sever's disease
4. תאור הופעת מחלת סוור'ס \ sever's disease
5. הבדיקה מחלת סוור'ס \ sever's disease
6. גורמים ל מחלת סוור'ס \ sever's disease
7. הטיפול ל מחלת סוור'ס \ sever's disease1- היסטוריה: מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר


בשנת 1912 תאר לראשונה ד"ר סוור'ס את המחלה בג'ורנל New York Medical, הוא תאר תהליך דלקתי של האפופיזה של הקלקנאוס בקרב בערים פעילים הגורם לכאב עז בתחתית העקב ( בפן האחורי), נפיחות קלה וקושי בהליכה ובפעילויות עצימות המתגברת לאורך ביצוע הפעילות.2- מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר - פטופיזיולוגיה


האפופיזה בקלקנאוס מתפתחת כמרכז אוסיפיקציה ( בניית עצם) מקומי עצמאי לאורך הגילאים 7-10 ונסגר סביב גיל הנעורים, סביב גיל 16-18 ( אצל בנות בדרך כלל התהליך מוקדם יותר).
לאורך התהליך קו האפופיזה הולך ונסגר הולך ודוהה ככל שתהליך הצמיחה סביב קו האפופיזה מתעצם.
התאוריה סביב התהליך במחלת סוורס מתארת שיברי מאמץ הולכים וחוזרים סביב האיזור מביאים עימם תהליכי החלמה הכוללים, פרגמנטציה, שקיעת סידן, ושקיעת חומרים סביב האיזור הניצפים לאורך התהליך בצילומי הרנטגן.
גם באפופזיה הבריאה אנו עשויים להבחין בפרמנטציה של האפופיזה הנובעת מריבוי אזורי צמיחה בתוך האפופיזה אך עושה רושם כי תהליך זה בולט יותר באפופיזה הסובלת ממחלת סוור'ס.
3- אפידמיולוגיה מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר


קשה להעריך עד כמה מחלת סוור'ס שכיחה מאחר ומעריכים כי מקרים רבים של המחלה אינם מדווחים, אך בקרב מומחים רבים קיימת הסכמה כי מחלת סוור'ס הינה מחלה שכיחה בגיל הצמיחה בקרב בני נוער פעילים, ומהווה את הסיבה השכיחה ביותר לכאבי עקב בקרב מתבגרים פעילים.
מחקרים מצביעים כי 65%-85% מהחולים במחלה הם זכרים ( נערים), רובם פעילים. לרוב המחלה פוגעת בנערים בגילאים 10-14 ובנערות בגילאים מעט נמוכים יותר.הקלקנוס

4- הופעת מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר


לרוב מחלת סרוו'ס תופיע כתלונות מינוריות של ילדים ( לרוב בנים) בגילאים 9-10 על כאבים בחלק האחורי של העקב לאחר או במהלך פעילות ספורטיבית עצימה, לרוב פעילות הכוללת ריצה וקפיצות. לעיתים מנוחה עשויה להועיל בהקלת הסימפטומים אך בחלק מהמקרים גם לאחר מנוחה של מספר שבועות הכאבים יחזרו לאחר החזרה למגרש הספורט.
במקרים חריפים עשוי להופיע כאב מגביל במהלך הליכה רגילה וצליעה בשל הכאבים החריפים.5- הבדיקה הפיזיקלית מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר


הבדיקה הפיזיקאלית תכלול מישוש, מרבית המטופלים יחושו כאב במגע על מוצא גיד אכילס באינסרציה שלו על גבי עצם הקלקנאוס, מטופלים רבים עשויים לחוש כאב במתיחה של גיד אכילס או בעליה על אצבעות רגל אחת, ברגל הפגועה.
סקוויז טסט- בדיקה בה מבצעים צביטה של גיד אכילס, בבדיקה חיובית כאב מוגבר כתוצאה מהצביטה.
מאידך במנוחה ללא נשיאת משקל תוך שמירה על גיד אכילס רפוי המטופל לרוב ירגיש הקלה בכאבים.
בחלק קטן מהמקרים ניתן יהיה להרגיש מעט נפיחות סביב מוצא גיד אכילס ולעיתים אף עיבוי מקומי של הקלקנאוס.6- גורמים מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר


מחלת סוורס בדומה למחלות דומות באתרים אחרים בגוף ( אוסגודשלטר, אפופיזיטיס של האיליאק וכו) נובעת מיכולת נמוכה של עמידות האפופיזה בעומסי גזירה ומשיכה מקומיים ( האפופיזה בנויה טוב יותר לעמידה בלחצי דחיסה).
מבנה האפופיזה בקלקנאוס בעקב כף הרגל בנויה כך שבכל משיכה של גיד אכילס נוצרים לחצים עצומים היוצרים עומסי גזירה ומשיכה.
לרוב המחלה תופיע בתקופות צמיחה וגביהה מהירות.7- הטיפול מחלת סוור'ס \ sever's disease\ מחלת סבר


מטרת הטיפול לרוב היא הורדת עומסים ולכן ההמלצה הראשונה למטופלים הסובלים ממחלת סוור'ס היא מנוחה יחסית, במחקר שנערך על ידי מיצלי באירלנד התברר כי כ84% מהמטופלים ( 85 במספר) חזרו לפעילות ספורטיבית מלאה לאחר 8-9 שבועות מנוחה.
מטופלים במצב קל יותר עשויים לצלוח את הבעיה על ידי מדרסים בעלי הגבהה לעקב, מתיחות , שימוש בקרח לפני ואחרי הפעילות הספורטיבית.
טיפול על ידי נוגדי דלקת ונוגדי כאב, בכדי להוריד את הסימפטומים מהם סובל המטופל.
טיפול מונע על ידי שילוב מדרסים מתאימים, סולם מאמצים מפוקח, מתיחות של גיד אכילס, טיפול בטווחי תנועה מוגבלים, שמירה על יחסי אימון - מנוחה מפוקחים, שעות שינה מסודרות ותזונה ראויה.