נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:   מעטפה      לדף גוגל:   מעטפה      לדף פייסבוק:   מעטפה

דלקת בגיד אכילס

  
          דלקת בגיד אכילסדלקת בגיד אכילס: פציעות ודלקות הפוגעות בגיד אכילס הן תופעה ידועה ושכיחה בקרב ספורטאים ואתלטים;כמו גם ספורטאי סוף שבוע, פציעה או דלקת בגיד אכילס מהווה כ 18% מפציעות הגפה התחתונה בקרב אתלטים ואצנים ומהווה כ 8% מהפציעות המונעות אימון בקרב אצני מרתון. דלקת בגיד אכילס מהווה את הפציעה השלישית בשכיחות מבין פציעות כף הרגל ( לאחר נקע של הקרסול ודורבן פלנטרי), במחקר שנערך בארה"ב בשנת 2002 נרשמו מעל 230 אלף פציעות ספורט ומקרים של דלקת בגיד אכילס, כ 104 אלף מקרים של דלקת בגיד אכילס אילצו את הספורטאי להמנע מפעילות ספוטיבית לתקופה של עד חודש ימים, מעל 57 אלף מקרים של דלקת בגיד אכילס אילצו את הספורטאי להמנע מפעילות ספורטיבית מעל חודש ימים. ובכ 66 אלף מקרים הספורטאי נאלץ להגיע לחדר מיון. מעריכים כי לעומסים חוזרנים השפעה מכרעת על התפתחות דלקת בגיד אכילס במחקרים נמדדו עומסים של כ4000 ניוטון  על גיד אכילס במהלך ריצת כפות, ועומסים של עד פי 9 ממשקל הגוף במהלך נחיתה מקפיצה.

           דלקת בגיד אכילס שכיחה יותר במדינות המודרניות בהן אחד לחמש עשרה אלף תושבים עשוי לסבול מדלקת בגיד אכילס, בשעה שבמדינות בהם הדרכים הסלולות נדירות יותר והאוכלוסיה נוהגת להלך יחפה על גבי שבילי עפר כמות הסובלים מדלקת בגיד אכילס נמוכה בהרבה. גברים נוטים לסבול מדלקת בגיד אכילס יותר מנשים והגילאים השכיחים לדלקת בגיד אכילס הם אמצע שנות השלושים.

גולשים שהתעניינו בפרק זה התעניינו גם בנושא ה מדרסים , בנושא פלטפוס , בנושא נ עלי ריצה ובנושא דורבן כאבים בכף הרגל .

           כאבים בגיד אכילס עשויים להופיע בשל מספר סיבות בינהם דלקת כרונית של גיד אכילס (טנדינוזיס), קרעים בגיד אכילס, קרעים או דלקות של מעטפת גיד אכילס ולבסוף דלקת בגיד אכילס ( טנדינטיס). כיום מכנים כאבים הממוקמים לאורך גיד אכילס, אכילס טנדינופטי ומעריכים כי דלקת בגיד אכילס מהווה אחוזים בודדים מכלל הכאבים בגיד אכילס. גיד אכילס ושרירי הסובך

           גיד אכילס הינו הגיד המחבר את שרירי השוקה האחוריים לחלק העליון של עצם העקב (הקלקנאוס). שתי קבוצות השרירים המרכיבות את שרירי הסובך לאורך השוקה האחורית הם שריר הסולאוס ( שריר בעל מאפיינים אירובים, סיבולתי הממוקם עמוק יותר ) ושרירי הגסטרוקניוס \ התאומים ( שריר בעל מאפיינים עצימים, כח מתפרץ, ממוקם בצורה שיטחית לאורך השוקה האחורית) ומחוברות לקרסול בעזרת גיד אכילס.

שרירי הסובך יחד עם גיד אכילס אחראיים על תנועת הדחיפה ומהווים את המרכיב המשמעותי ביותר בהפקת הכוח במהלך הריצה. גיד אכילס הוא מהגידים החזקים הגיד בגוף האדם. הכוחות הפועלים על גיד אכילס בזמן ריצה הם כוחות אדירים, כוחות אלו מפעילים על גיד אכילס כוחות מתיחה וורטיקאליים עד פי 9 ממשקל הגוף.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך הגולש: רגל קצרה מהשניה , הלוקס ולגוס , דלקת גיד אכילס , נקע בקרסול.

          הסימפטומים האופיינים להופעת דלקת בגיד אכילס הם כאב וחוסר נוחות הממוקמים כ 5 ס"מ מעל אינסרציית גיד אכילס לעצם הקלקנאוס. בשלבים הראשונים להופעת הדלקת בגיד אכילס הכאבים האופיינים יהיו כאבים המתגברים במהלך פעילות גופנית בעיקר עצימה לאורכו של גיד אכילס, כאבים אשר יופיעו  באופן מוגבר בפעילויות עצימות כמו נחיתה מקפיצה, במהלך ביצוע ספרינט, במהלך ריצה בעליה, כמו כן יופיעו כאבי בוקר ונוקשות מוגברים לאורכו של גיד אכילס כאב בתגובה לחשיפה למזג אוויר קר. רמת הכאב והמוגבלות עשויים להחמיר לאורך התפתחות הדלקת בגיד אכילס לעיתים, מצבים של חוסר טיפול בדלקת בגיד אכילס עשויים להוביל להווצרות קרע בגיד אכילס, קרע שכזה יופיע ככאב חד, מפלח המלווה בתחושת קריעת מיתר, לרוב בתגובה לתנועה חדה או מאומצת.

           גיד אכילס התפתח לאורך מאות אלפי שנות אבולוציה והפך לגיד עמיד בעומסים גבוהים, כפי שצויין גיד אכילס מסוגל לעמוד בעומסים חוזרניים של עד פי 10 ממשקל הגוף,  מאידך ספורטאים המבצעים ריצות ארוכות על גבי משטחים קשיחים ונעזרים בהנעלה רעועה עשויים להגביר את העומסים וליצור פציעות מקרוסקופיות בגיד אכילס שבהמשך יחמירו ויהפכו לדלקת בגיד אכילס.

 

 

השפעת מנח גיד אכילס על דלקת בגיד אכילס

            עשויים בנוסף לכוחות המתיחה המופעלים על הגיד ליצור כוחות גזירה חזקים על הגיד אכילס כוחות העשויים לגרום לפציעה של גיד אכילס ולהווצרות דלקת בגיד אכילס.
הממצאים בזמן בדיקה של דלקת בגיד אכילס יכללו כאב מקומי במרכז גיד אכילס, נפיחות ונוקשות במרכז הגיד או באינסרצייה של גיד אכילס לעצם הקלקנאוס, אדמומיות מוגברת ולעיתים עור מבריק סביב גיד אכילס..
כאב אופייני יופיע במהלך מתיחה של גיד אכילס כמו גם בעלייה על קצוות האצבעות על רגל אחת, אז מופעל עומס גבוה על גיד אכילס.
במישוש הגיד המטופל יחוש כאב מקומי סביב איזור הדלקת , איזור זה בגיד אכילס לרוב יתאפיין בעיבוי ונוקשות.

הסיבות להתפתחות דלקת בגיד אכילס:

 • סולם מאמצים לקוי, העלאה מהירה של מרחקי ריצה או של עצימות האימון ללא הכנה מספקת עשויה להוביל לדלקת בגיד אכילס.
 • תוכנית אימון עצימה ללא מנוחה ויכולת בניה מספקת בין אימון לאימון עשויה להוביל למיקרו קרעים לאורך גיד אכילס ולדלקת בגיד אכילס.
 • חזרה מהירה ולא מבוקרת לאימון לאחר הפסקה ממושכת.
 • משקל ייתר או עליה מהירה במשקלים עשויה לגרור לעומס ייתר על הגיד ולדלקת בגיד אכילס.
 • מנח כף רגל לקוי כמו היפר פרונציה או היפר סופינציה עשויים לגרור עומסי גזירה, פציעה ודלקת בגיד אכילס.
 • שרירים מקוצרים בעיקר של שרירי הסובך עשוי ליצור עומס חוזרני על גיד אכילס במהלך חיי היום יום ולהוביל לדלקת בגיד אכילס.
 • ריצה ממושכת על משטחי אימון קשיחים, או שינוי מהיר ללא זמן הסתגלות למשטחי ריצה חדשים .
 • הנעלה לקויה, בעלת יכולת בלימת זעזועים ענייה.
 • חולשת שרירי ליבה, יציבות אגן לקויה, חולשה או קיצור של שרירי הירך עשויים להוביל לעומסי ייתר על גיד אכילס ולדלקת בגיד אכילס.
 • מאמץ מתפרץ, תנועה לא מבוקרת כמו סיבוב של הקרסול,נחיתה מגובה רב, קפיצה עצימה ..עשויים לגרור נזק ודלקת בגיד אכילס.
 • מחלות סיסטמיות כמו סכרת, קולסטרול, מחלות הורמוליות העשויות להחליש את רקמת הגיד ולהפוך אותו פגיע.
 • שימוש בסוגים מסויימים של אנטיביוטיקה עשויים להגביר את פגיעות הגיד ולהגדיל את הסיכוי לדלקת בגיד אכילס או לקרע בגיד אכילס.
 • הטיפול גלי הלם בדלקת בגיד אכילסטיפול בדלקת בגיד אכילס כולל מספר אלמנטים מרכזיים:

  • מנוחה בת מספר שבועות מוחלטת ובהמשך מנוחה יחסית.
  • קירור איזור הדלקת בגיד אכילס.
  • תרופות נוגדות דלקת יהיו אפקטיביות בעיקר בשלבים הראשונים של הדלקת בגיד אכילס.
  • חבישה יעודית למנוע עומס על גיד אכילס.
  • מדרסים יעודיים להורד עומסים מגיד אכילס.
  • מתיחות וחיזוק אקסנטרי של גיד אכילס.
  • טיפול אלקטרו תראפי של הדלקת בגיד אכילס. טנס , אולטראסאונד, גלי הלם וכדומה.
  • דיקור יבש של איזור הדלקת.
  • טיפול בעזרת כדורים אנטי דלקתיים nsaid יהיה יעיל בעיקר בשלבים הראשונים.

             הטיפול הניתוחי: בטיפול בדלקת בגיד אכילס יש תחילה למצות את הטיפול השמרני בטרם פונים לניסיון ניתוחי הניתוחי. , נהוג לנתח כאשר המטופל סובל מכאבים תמידיים באיזור, כאבים המובילים לנחות ולחוסר יכולת ביצוע פעילות יומית. בניתוח בדלקת בגיד אכילס מטפלים בגורמים המגרים את הגיד  כדוגמת בליטת העצם כמו גם העיבוי בגיד, ומבצעים תיקון של הקרעים בגיד. לאחר הניתוח הרגל מושמת בגבס ודרושה תקופת מנוחה של כשישה שבועות ולאחריה שיקום ,להגמשה וחיזוק גיד אכילס ושרירי הגפה..