כאבים בכף הרגל              

מדרסים, שטייין נתי ממומחי המדרסים הטובים בארץ לפתרון בעיות וכאבים בכף הרגל

כאבים בכף הרגל הם תופעה שכיחה בקרב האוכלוסיה המערבית הבוגרת, כף הרגל האנושית, חשופה לעומסים קיצוניים, ועמוסים חוזרניים מרובים העשויים ליצור ולהחמיר  כאבים בכף הרגל. התרבות המערבית המתפתחת הביאה את האדם המערבי להלך עם נעליים אופנתיות  (חלקן מהוות אסון לכף הרגל), להלך על משטחים קשיחים ושטוחים, ולשאת משקלי גוף גבוהים בעשרות אחוזים מאביותיו הקדומים. כל אלו לצד עליה בתוחלת החיים וצורת החיים הביאו לעליה עצומה בעומסים על כף הרגל ולהתפתחות כאבים בכף הרגל על מצע של פתולוגיות מגוונות .

איתור סוג הכאבים בכף הרגל עשוי להתגלות כמשימה מאתגרת, כף הרגל האנושית הנה מבוך צפוף של מבנים אנטומים כל אחד מהם עשוי לשפעל כאבים בכף הרגל, זכרו שגוף האדם הוא מכונה מורכבת ומופלאה ולכן לא תמיד הסימפטומים המייצגים בעיה בכף הרגל יהיו זהים בין אדם לאדם ובמקרים רבים של כף רגל הקורסת תחת עומסי החיים יופיע סלט של סימפטומים העשוי לייצג מספר בעיות וכאבים בכף הרגל בדרגות חומרה שונות.

כאבים בכף הרגל הקדמית          

 • כאבים בכף הרגל מסוג מטטרסלגיה: תופעה שכיחה הכוללת בתוכה מבחר רחב של בעיות הגורמות לכאבים בכף הרגל בחלקה הקדמי, ממש תחת הכריות הקדמיות של כף הרגל. מטטרסלגיה קרויה על שם עצמות המטטרסאל, הלו הן חמש העצמות הארוכות ביותר בכף הרגל שכאבי המטטרסלגיה מופיעים ממש תחת ראשי עצמות המטטרסאל. מטטסלגיה עשויה להופיע מסיבות רבות ומגוונות בין היתר בשל הנעלה רעועה, נעלי עקב, כף רגל עם קשת גבוה, משקל ייתר, ריצה על משטחים לקויים, סגנון ריצה הקרוי ריצת כפות, שורה ראשונה גמישה או במקרים רבים מסיבה לא ידועה. כאבים בכף הרגל הקדמית הקרוים מטטרסלגיה שכיחים מאוד החל מהעשור הרביעי בשל התנוונות כריות השומן בכפות הרגליים הקדמיות, לעיתים מטטרסלגיה באופן מפתיע מופיע דווקא לאחר ירידה משמעותית במשקל הגוף, הפתרון העיקרי לכאבים בכף הרגל הקרויים מטטרסלגיה הינו מדרסים רכים ( בשום אופן לא מדרסי קרבון או פלסטיק) בעלי אלמנטים ספציפיים כמו מטטרסאל בר או מטטרסאל פד להורדת עומסים מראשי המטטרסוסים, במקרים רבים מדרסים אלו גם מייצבים את הקשת הרוחבית הקדמית של כף הרגל ומביאים באופן מהיר לירידה בכאבים בכף הרגל.
כאבים בכף הרגל הקדמית, מפה של מיקום הכאבים של הבעיות השונות ברגל הקדמית
 • כאבים בכף הרגל מסוג הלוקס וולגוס: הינו הטיית ראש המטטרסוס הראשון לכיוון מדיאלי, ועיוות של מבנה השורה הראשונה. התלונה השכיחה ביותר לקבל הינה "האצבע ברגל התעקמה לי וכעת יש לי בליטת עצם".  לרוב הכאבים בכף הרגל יופיעו בשל חיכוך של העצם הבולטת בנעל כמו כן התלונה העיקריות יהיו בשל חוסר נוחות ובשל פגיעה אסטטית. הלוקס וולגוס מופיע באחוזים גבוהים יותר בנשים, ברגליים עם פלטפוס ושורה ראשונה גמישה. כאבים מסוג הלוקס וולגוס כמעט תמידה יופיעו על רקע גנטי. אך עשויים להתפתח על רקע של הליכה עם נעלי עקב בעיקר נעלי עקב בעלי בית אצבעות צר או חבלה בבסיס הבוהן הגדולה.
 • כאבים בכף הרגל מסוג הלוקס ריגידוס: מצב של אוסטאוארטריטיס בפרק המטטרסו-פאלנג הראשון בבסיס הבוהן הגדולה, מתאפיין בכאבים בכף הרגל בפן העליון של פרק הטרסומטטרסו הראשון בגב כף הרגל, נוקשות ומגבלה בטווחים סביב בסיס האגודל,  ואדומומיות ונפיחות סביב גב הפרק. באופן סטטיסטי גברים פגיעים יותר מנשים, והתופעה שכיחה בקרב אתלטים, בדרך כלל קיים רקע תורשתי לבעיה. ב 80% מהמקרים הבעיה מופיעה בשתי הרגליים.
 • כאבים בכף הרגל מסוג מורטון נוירומה: עיבוי של מעטפת העצב בין אצבעות המסרק, לרוב בין השורה השלישית והרביעית הנוצרת כתוצאה משפשוף או לחץ של עצמות המטטרסאל על העצב העובר שם במעבר צר, במקרים רבים התופעה מופיעה בעקבות שימוש ממושך בהנעלה לקויה, ובשל הנעלה עם בית אצבעות צר. הכאבים בכף הרגל לרוב יופיעו בפן הקידמי של המרווח השלישי בין עצמות המטטרסוס ולעיתים רבות ילוו בתופעות נוירולוגיות כמו נימול, והרדמות.
 • כאבים בכף הרגל מסוג בוניון החייטים: עיבוי עורי הננוצר כתוצאה מלחץ ושיפשוף מקומי, עשוי ללוות הנעלה לקויה וצרה או מבנה כף רגל בעייתי.
 • כאבים בכף הרגל מסוג פלנטר פצאיטיס: הינה דלקת של הפסיה הפלנטרית, הדלקת לרוב מופיעה בקרבת האינסרציה של הפסיה הפלנטרית לקלקנאוס אך עשויה להופיע גם במרכז הקשת האורכית בכף הרגל, עשויה להופיע באופן איטי, ללא ארוע מעורר או באופן סוער לאחר תנועה או עומס גבוה. לרוב המטופל יתלונן על כאבים בכף הרגל במרכז או בפן האחורי של הקשת האורכית.

כאבים בכף הרגל האחורית          

כאבים בכף רגל האחורית, מפה של כאבים המציינת היכן נמצאת כל בעיה
 • כאבים בכף הרגל מסוג:דורבן בכף הרגל הינו דלקת של אחז הפסיה הפלנטרית לעצם הקלקנאוס בכף הרגל. דורבן הינו דלקת המוגדרת כדלקת כרונית המשלבת קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות של הפסיה הפלנטרית. הופעת דורבן בכף הרגל מתאפיינת בהופעה מהירה של כאבים בכף הרגל, הכאב ממוקם בפן הקדמי מדיאלי של העקב, ללא אירוע מקדים ( בדרך כלל המטופל יספר כי התעורר בבוקר וכשירד מהמיטה חש לראשונה בכאב ). מבין הפתרונות האפקטיבים לפתרון בעיית הדורבן - מתיחות של הפסיה הפלנטרית, מדרסים וטיפול פיזיקאלי שיכלול טאלוטראסאונד, דיקור, חימום מקומי, טנס וגלי הלם.
 • כאבים בכף הרגל מסוג של סנדרום כריות השומן של העקב: הנו סינדרום המתאר פגיעה בכריות השומן, הממוקמות בתחתית העקב, ומתאפיין בכאב  בכף הרגל במרכז העקב המתגבר לאורך פעילות גופנית. לרוב מזוהה סינדרום זה בטעות על ידי גורמי הרפואה, ומאובחן כדורבן. סנדרום ה fat pad שכיח בקרב אנשים פעילים המשתמשים בהנעלה רעועה, אתלטים הרצים על משטחים קשיחים, טראומה וכדומה.
 • כאבים בכף הרגל מסוג של פריאוסטיטיס \ רגישות עצם העקב: רגישות של מעטפת עצם הקלקנאוס, הרגישות לרוב נוצרת בעקבות עומסים גבוהים, משקל ייתר, ירידה באיכות כריות השומן בעקב לרוב הכאב בכף הרגל יהיה כאב לא ממוקם, העשוי להופיע לאורך הגבול הפנימי או החיצוני של איזור הדריכה בעקב.
 • כאבים בכף הרגל מסוג פלנטר פצאיטיס: הינה דלקת של הפסיה הפלנטרית, הדלקת לרוב מופיעה בקרבת האינסרציה של הפסיה הפלנטרית לקלקנאוס אך עשויה להופיע גם במרכז הקשת האורכית בכף הרגל, עשויה להופיע באופן איטי, ללא ארוע מעורר או באופן סוער לאחר תנועה או עומס גבוה. לרוב המטופל יתלונן על כאבים בכף הרגל במרכז או בפן האחורי של הקשת האורכית.
  סוגי הכאבים בכף הרגל האחורית- מבט אחורי
 • כאבים בכף הרגל מסוג דלקת בגיד אכילס (כרונית) דלקת כרונית של מוצא גיד אכילס, איזור בעל אספקת דם מוגבלת העומד בעומסים גבוהים ונשחק בשכיחות גבוה, הכאבים בכף הרגל  עשויים להופיע במרכז גיד אכילס ובקרבת האינסרציה שלו לקלקנאוס
 • כאבים בכף הרגל מסוג דלקת בגיד אכילס אקוטית,  מהווה את הפציעה השלישית בשכיחותה בכף הרגל, אופיינית לאתלטים אך גם שכיחה מאוד בקרב כלל האוכלוסיה, מוערך כי אחוז ניכר מהדלקות המגיעות למרפאות האורטופדיות עם כאבים בכף הרגל סביב גיד אכילס הינם דלקת כרונית של גיד אכילס.
 • כאבים בכף הרגל בעקבות דלקת של הבורסה תחת גיד אכילס:דלקת שנוצרת בשקית הנוזלים מאחורי גיד אכילס, לרוב תלווה באדמומיות ונפיחות מקומית. כאבים בכף הרגל יופיעו בקרבת חיבור גיד אכילס  לעצם הקלקנאוס.
 • כאבים בכף הרגל מסוג דפורמציית הגלונד: דלקת היוצר לעיתים הסתיידות, נפיחות ואדמומיות בחיבור גיד אכילס לעצם העקב, הקלקנאוס. הכאבים בכף הרגל עשויים להיות טורדניים לעיתים אינם מאפשרים נעילת נעל סגורה.
עוד בנושא...