נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
 

 

 כף רגל אחורית בוורוס


 דפורמציה המתארת מנח בוורוס \ אינוורזיון של הפרק הסבטלארי.
וורוס של הרגל האחורית היא תופעה נפוצה כאשר היא אינה מפוצה היא בדרך כלל מלווה על ידי כף רגל בעלת קשת עמוקה \ pes cavus.
תופעת הוורוס של הרגל האחורית היא בד"כ פועל יוצא של וורוס בטיביה (tibial bowing) בעקבות תהליך המתרחש כנראה בשלב העוברי של הילוד, בשל מנח העובר בשק ההריון מופעלים על הטיביה כוחות צידיים היוצרים הקשתה ואף רוטציה פנימית של השפט (גוף) של הטיביה.
במנח זה מרבית הפרקים בכף הרגל במצב סגור וכף הרגל האחורית נוקשה ואינה מהווה בולם זעזועים הולם. דפורמציה זו לעיתים מלווה בהגבלה בטווח הפרונציה של עצם הקלקנאוס, ודפורמציית genu-varus בברך.כף רגל בהיפר סופינציה
וורוס ברגל האחורית הינה אנומליה שכיחה לרוב תופיע בשתי הרגליים, ולעיתים נמצא הבדל בחומרת הבעיה בין שתי כפות הרגליים.
את התופעה מחלקים לדפורמציה ללא פיצוי, דפורמציה עם פיצוי חלקי או דפורמציה עם פיצוי מלא.
מצב של כף רגל אחורית ללא פיצוי יאופיין בקלקנאוס המונח בוורוס ביחס למשטח הדריכה. מנח קלקנאוס זה יוביל לכך שעומסים גבוהים במהלך תבנית ההליכה יופעלו על הפן הלטראלי של כף הרגל, לאורך הקלקנאוס והשורה החמישית יגרורו כאבים, שברי מאמץ ויבלות לאורך השורה החמישית בפן הלטראלי של כף הרגל. בנח כף רגל זה כף הרגל הקידמית עשויה להמצא בוורוס, והשורה הראשונה (הבוהן) עשויה להמצא מורמת מעל משטח הדריכה, המטטרסוס הראשון או הבוהן ימצאו במנח פלנטר פלקסורי בניסיון ליצור מגע עם הקרקע בסוף שלב הדריכה, במנח זה עומס רב ימצא על ראשי ארבעת ראשי המטטרסוסים הלטראלים.
מצב שלכף רגל אחורית בוורוס עם פיצוי מלא : הפיצוי יבוצע על ידי פרונציה של הפרק הסבטלארי .
פיצוי נוסף שעשוי לפצות על מנח אינוורטורי של הקלקנאוס הוא מנח פרונטורי של הפרק המיד-טרסאלי המפריד בין כף הרגל המרכזית לכף הרגל הקידמית.
תופעה שכיחה המתרחשת בשלב הדריכה ( בכף רגל אחורית בוורוס עם פיצוי ) היא פיצוי ייתר היפר פרונטורי של פרק הסב-טלאר ( קריסה פרונטורית) ממש לפני שלב הרמת העקב, פיצוי ייתר זה מביא את הקרסול להיפר פרונציה בכף הרגל ויוצר מצב של הרמת עקב לא יעילה בסוף שלב הדריכה.


כף רגל בסופינציה מוגברת עם ובלי פיצוי של הפרק הטלו קרוראל


Coleman Block Test

כף רגל בסופינציה מוגברת עם ובלי פיצוי של הפרק הטלו קרוראל
במבחן ע"ש קולמן אנו נעזרים בבלוק בגובה 2-4 ס"מ עליו יעמוד המטופל כאשר השורה הראשונה באוויר, מחוץ לבלוק בכדי לבדוק האם הוורוס ברגל האחורית מפצה על דפורמציה קשיחה בכף הרגל הקידמית של פלנטר פלקשון לאורך השורה הראשונה.