נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
 
 

מטטרסלגיה         

 דפורמציה הגלונד

מהיא בעיית ה מטטרסלגיה ?

המונח מטטרסלגיה הינו מונח המתאר כאבים תחת ראשי עצמות המטטרסאל בקידמת כף רגל, התלונה השכיחה ביותר למטטרסלגיה הינה כאב שורף תחת ראשי מטטרסוסים 2,3 בקדמת כף הרגל.
המונח מטטרסלגיה מתאר כאבים בקידמת כף הרגל אך אינו מהווה אבחנה ל פתולוגיה רפואית כל שהיא, כי אם מתאר סדרה /קבוצה של סימפטומים המופיעים תחת המטטרסוסים ( לרוב ראשי המטטרסוסים המרכזיים), סדרת הסימפטומים עשויה להיות מגוונת ועשירה ( תחושת שריפה, כאב עמוק, כאב שיטחי..) במיקוד שונה ובהופעה שונה ממטופל למטופל, דבר העשוי להקשות על זיהוי האבחנה של הפתולוגיה המדוייקת שיצרה את הכאב המטטרסלגי.
כאבי ה מטטרסלגיה עשויים להיות מגורים על ידי הפעלת עומסי דחיסה על כף הרגל הקידמית ( כפי שמתרחש בשלבי הדריכה המאוחרים- שלב הרבת העקב ושלב הדחיפה), על ידי דחיסה הנובעת מנעל צרה בעלת בית אצבעות צר או על ידי תנועתיות רבה בכף הרגל הקידמית, בפרקים בין המטטרסוסים או בין עצמות המטטרסוס ועצמות הפלאנג וזאת לרוב בשל מבנה כף רגל לקוי, הגבלה בטווחי התנועה או תבנית הליכה לקויה.
הבעיות השכיחות האופייניות למטטרסלגיה עשויות להיות על רקע עורי כמו קלוס או יבלת עורית, על רקע אורטופדי מפרקי כמו סינוביטיס של מפרק המטטרסו-פלאנגיאל, דלקת של עצמות הססמואיד, על רקע כלי דם ויצירת אווסקולר נקרוזיס מקומי או על בסיס לחץ עיצבי לדוגמאת הנוירופטיה ע"ש מורטון.
במהלך תבנית ההליכה או ריצה מרכז הלחץ בכף הרגל נע לפנים החל מהעקב דרך הפן הצידי של כף הרגל, החל משלב הרמת העקב מרכז הלחץ מתעצם נע לרוחב כף הרגל לאורך ראשי עצמות המטטרסוס ולקראת שלב הדחיפה מגיע הלחץ לשיא תחת ראשי מטטרסוס אחד ושניים.
במהלך ריצה שיא הלחץ עשוי לטפס עד 300% ממשקל הגוף ובמהלך הליכה מרכז הלחץ עשוי לטפס עד 110% ממשקל הגוף תחת ראשי המטטרסוסים, לגרום לדחיסה, שחיקה וכאבים מקומיים סביב ראשי עצמות המטטרסוס.


גולשים שהתעניינו בפרק זה התעניינו גם בנושא המדרסים, בנושא פלטפוס, בנושא נעלי ריצה ובנושא דורבן וכאבים בכף הרגל.


סוגים של מטטרסלגיה ?

ד"ר סקרטון מצא במחקרו על 98 מטופלים הסובלים ממטטרסלגיה 23 אבחנות שונות של פתולוגיות בקידמת כף הרגל, 45 מהם הגדרו כ מטטרסלגיה ראשונית, 12 מהם סבלו מ מטרסלגיה על רקע פוסט-ניתוחי, 11 מהם סבלו מבעיה ראומטית ו10 מטופלים סבלו מססמואידיטיס.
הלאל חילק את בעיית המטטרסלגיה לשני סוגים של מטטרסלגיה, מטטרסלגיה ראשונית, ומטטרסלגיה משנית.
את המטטרסלגיה הראשונית הוא הגדיר כמטטרסלגיה הנובעת מבעיה אנטומית היוצרת חלוקת עומסים לקויה בקידמת כף הרגל תחת ראשי המטטרסוסים, דוגמאות למטטרסלגיה ראשונית עשויים להיות:
מטטרסוס ארוך או קצר, הלוקס וולגוס, הלוקס ריגידוס, גמישות ייתר של השורה הראשונה. מטטרסלגיה משנית הינה כאב מטטרסלגי שמקורו אינו תחת המטטרסוסים, לדוגמא: ראומטואיד ארטריטיס, אקווינוס או שברים ע"ש פרייברג. במקרים רבים של מטטרסלגיה אנו עלולים למצא שילוב של מטטרסלגיה ראשונית ומשנית אצל אותו המטופל.


נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך הגולש: רגל קצרה מהשניה, מטטרסלגיה, הלוקס ולגוס, דלקת גיד אכילס, נקע בקרסול.


 חלוקת לחצי הגוף על כף הרגל ב מטטרסלגיה

אטיאולוגיה של בעיית ה מטטרסלגיה

לרוב מטטרסלגיה מתפתחת ככאבים קלים תחת אחד או יותר מראשי עצמות המטטרסוס, כאב דיפוזי לרוחב כריות כף הרגל ולעיתים מאפיינים של דלקת אקוטית, בשלב זה מרבית המטופלים נוטים להתעלם מהבעיה מתוך תקווה כי תעלם כפי שהופיע. במרבית המיקרים הכאב יחריף כפונקציה של הזמן, וכאבים חזקים יתחילו להופיע תחת ראשי המטטרסוסים.
הכאב לרוב מתגבר לאורך עמידה ממושכת, הליכה או ריצה ממושכת כאשר שיא הכאב נרשם לאורך השלבים הסופיים של הדריכה ( החל מהרמת העקב).
הכאב לרוב מחמיר באופן הדרגתי, והמקום הופך גרי יותר גם במהלך פעילויות קלות, ההחמרה עשויה להמשך עד 6 חודשים מרגע הופעת הבעיה.
אחד הממצאים השכיחים ביותר הינו רגישות למגע ( הפעלת לחץ ) על גבי הפן הדיסטאלי של כריות השומן תחת ראשי המטטרסוסים 2-3-4.
במקרים רבים תחת ראש המטטרסוס הכאוב מתפתח קאלוס מקומי כתוצאה מהעומס המוגבר על המקום.מטטרסלגיה , דורבן כף הרגל, דלקת גיד אכילס, מדרסים, דלקת בגיד אכילס, מטטרסלגיה, מדרס , מטטרסלגיה כריות כף הרגל, אכילס גיד אכילס, מטטרסלגיה. חנעלי עקב כגורם  למטטרסלגיה

סיבות להופעת בעיית ה מטטרסלגיה

סיבות רבות עשויות לגרור כאב תחת ראשי המטטרסוסים, מבין הסיבות המובילות לכאבים תחת ראשי המטטרסאל ניתן למנות גיל, התנוונות של השומנים בגוף ותחת כריות כף הרגל בגיל השלישי, פעילויות גופניות הכוללות שינוי כיוון חדים על משטחים קשיחים, הבדל באורכי המטטרסאלים, מיישרי אצבעות מקוצרים או חולשה של מכופפי האצבעות ,גמישות ייתר של השורה הראשונה, קיצור גיד אכילס או הגבלת טווח האקסטנציה בקרסול, היפר פרונציה, קיצור שרירי הסובך\ גיד אכילס, כף רגל בעלת קשת גבוה מציבה את המטטרסוסים בזווית פלנטר פלקסורית ולהגברת הלחץ על ראשי המטטרסוסים.
כף רגל יוונית\ מורטון טייפ, בדרך כלל מלווה ב מטטרסוס אינדקס מינוס ( הבוהן הגדולה קצרה יותר מהאצבע השניה), דבר שעשוי להעמיס עומסי ייתר על גבי ראש עצם המטטרסוס השניה. אצבעות פטיש- חלק מהעומסים יעברו מהאצבעות המעובתות לראשי המטטרסוסים.


מטטרסלגיה , דורבן כף הרגל, דלקת גיד אכילס, מדרסים, דלקת בגיד אכילס, מטטרסלגיה, מדרס , מטטרסלגיה כריות כף הרגל, אכילס גיד אכילס, מטטרסלגיה. חלוקת לחצי כף רגל ב מטטרסלגיה

בדיקות הדמיה- מטטרסלגיה

 בדיקות הדמיה עשויות לעזור לרופא המטפל לזהות את טיב ומיקום הפתולוגיה ממנה סובל המטופל, צילום או מיפוי עשצמות עשויות לעזור בזיהוי שברי מאמץ לאורך המטטרסוסים, שחיקה משמעותית בפירקי כף הרגל הקדמית, כמו גם לזהות מנח מבנה שילדי לקוי.
בדיקת אולטראסאונד עשויה לסייע בזיהוי בעיות הנובעות מרקמה רכה כמו בורסיטיס, מורטון ניורומה, פגיעה בגידים או נפיחות בקפסולה המפרקית של אחד מפרקי כף הרגל הקדמית.
בדיקת תהודה מגנטי\ mri עשויה לעזור בזהוי מרחב שלם של פתולוגיות בכף הרגל הקידמית החל מבעיות אורטופדיות ברקמה הרכה, במבנה השילדי, עיצבי או בעיות הקשורות בזרימת הדם לכף הרגל הקידמית.

מטטרסלגיה , דורבן כף הרגל, דלקת גיד אכילס, מדרסים, דלקת בגיד אכילס, מטטרסלגיה, מדרס, מטטרסלגיה , מטטרסלגיה כריות כף הרגל, אכילס גיד אכילס, מטטרסלגיה.הטיפול ב- מטטרסלגיה

פיזיותרפיה למטטרסלגיה: הטיפול הפיזותרפי יחל בזיהוי הבעיה והגורמים הביומכאניים העשויים לגרום לבעיה, החל מהגבלה בטווחים גמישות ייתר, מנח לקוי או ביומכאניקה לקויה במהלך תבנית ההליכה..
במצב האקוטי ניתן לנהל טיפול על ידי rice: מנוחה, קרח, לחץ על ידיד חבישה מקומית, והרמת הרגל.
בשלב הכרוני יש להתאים טיפול בהתאם לממצאים, החל מלימוד מחדש של דפוסים לקויים, טיפול בטווחי תנועה חסרים או חיזוק שרירים חלשים בכדי לנסות ולהוריד עומסים מהמבנה הפגוע, טיפול באולטראסאונד, גלים קצרים, מובליזציות או טנס עשוי לסייע בריפוי הבעיה.
שינוי הנעלה, משטחי ריצה, סגנון ריצה או שינוי של סוג הספורט בו המטופל עוסק עשוי להיות משמעותי בהורדת העומסים על ראשי המטטרסוסים, ובעל אפקט חיובי על הכאבים המטטרסלגים.
מדרסים למטטרסלגיה: הנעלה מייצבת בשילוב עם מדרסים למטטרסלגיה עשויים להיות פתרון יעיל לטיפול בכאבים על רקע מטטרסלגיה.
שימוש במטטרסאל פד או הורדת עומסים נקודתיים תחת האיזור הכאב עשויים להיות מרכיבים משמעותיים ביעילות המדרסים לטיפול במטטרסלגיה.