מחיר מדרסים             

 שטיין נתי מומחה להתאמת מדרסים

מחיר מדרסים, פרק זה ינסה להסביר על מחיר המדרסים האורתופדים, ננסה לגלול בפניכם את המרכיבים השונים המעצבים את מחיר המדרסים ולענות על משימה כמעט בלתי אפשרית,לתת לך הקורא הערכה למחיר הראוי למדרסים אותם אתה רוכש.  שימו לב כי ענף המדרסים הינו ענף פרוץ ולא מבוקר, ענף שתחת חזות רפואית מסתיר עולם שלם של שרלטנות וחוסר הגינות,  וקביעת תמחור אחיד של מדרסים היא משימה כמעט בלתי אפשרית ולמעשה בלתי הוגנת !


  תוכן עניינים:
  1. כמה עולים מדרסים ?
  2. שיטת השקשוקה- כיצד מתמחרים לנו מדרסים ?
  3. כיצד באמת מתמחרים מדרסים ?
  4. מחירים מומלצים למדרסים
 

מהו מחיר מדרסים בפועל ? מחיר של מדרסים בשוק המדרסים עשוי לנוע מ400 שקלים למדרסים פשוטים, אשר בדרך כלל יכילו 3 שכבות  של חומרים פשוטים ועשויים לעלות עד 3000 שקלים למחיר מדרסים מקרבון או מדרסי ריצה,  טווח רחב זה של מחיר מדרסים עשוי לשקף איכות חומרים טובה יותר, השקעת זמן ממושכת יותר, איש מקצוע איכותי יותר אך גם עשויה לשקף שיטת שיווק, מיתוג אגרסיבי ותמחור לא הוגן.

מחיר מדרסים שיעמוד על פחות מ300-400 שקלים עשוי להיות מדרסים פשוטים מאוד ולא מושקעים ובמקרים רבים עשויים להיות  מדרסים מוכנים, מוצרי מדף  אשר מוצגים כמדרסים בהתאמה אישית - (במעמד מכירת המדרסים נלקחת מידה לרוב בעמידה על קופסת קצף, במידה שנלקחה לא נעשה שימוש והיא נזרקת לפח ולמעשה ללקוח מביאים מדרסים שנעשו על פס ייצור ללא קשר לצורת כף הרגל שלו)


שיטת השקשוקה- כיצד נהוג במכוני האורטופדיה לקבוע מחיר מדרסים: הציבור הרחב שזקוק למדרסים רואה במדרסים, ובצדק, פריט בריאותי החיוני לכף רגלו וככזה אינו מעוניין לחסוך בהוצאות הנוגעות לבריאותו. יצרני מדרסים רבים מנצלים עובדה זו וללא קשר לאיכותם של המדרסים או איכות השרות אותו הם נותנים, הם קובעים מחיר מדרסים  גבוה במיוחד, מנצלים את הצמידות הלוגית שמחיר יקר הוא כנראה סימן היכר למוצר איכותי, כך יוצא בפועל שבמקרים רבים נרכוש במחיר מדרסים גבוה מדרסים שאינם באמת מתאימים לבעיה שלנו, אינם נעשים על ידי איש מקצוע מיומן ובעלות יצור נמוכה.
בחנויות אורתופדיה רבות לא מציגים מחירון מוצרים כנדרש על פי החוק ומנצלים את העדרו של המחירון בכדי לקבוע מחיר מדרסים על פי פרצופו של הקונה.

מדרסים עם סימן של דולר

קונים רבים נכנסים לחנות מצהירים כי הם רוצים את המוצר הטוב ביותר לפתרון בעייתם ולא מעוניינים לחסוך כסף על בריאותם ובכך חושפים את עצמם למניפוציה של המוכר בחנות המדרסים, הגישה הנכונה יותר היא לתת לאיש המדרסים לבצע את בדיקה מסודרת  למדרסים בעזרתה איש מקצוע מיומן יוכל להעריך את טיב הבעיה ואת סוג המדרסים הרלוונטי לפתרון הבעיה, ואז לשאול אותו על אופציות נוספות וכמובן יתרונות וחסרונות מול האופציות הנוספות לפתאון הבעיה.כיצד באמת יש לקבוע את מחיר המדרסים: בקרב לקוחות שוק המדרסים נהוג לחשוב כי סוג המדרסים, כמות השכבות או החומרים מהם עשויים המדרסים הם הגורם העיקרי לקביעת מחיר מדרסים. בפרק זה נשבור מעט את  סכימת המחשבה הזו וננסה להסביר מדוע צמד פיסות גומי מעובד עשוי לעלות כל כך הרבה כסף.

מחיר המדרסים נקבע על ידי שלוש מרכיבים עיקריים:

מחיר החומרים מהם עשויים מדרסים, מחיר החומרים עשוי לנוע מעשרות שקלים בודדים ועד 200 שקלים לזוג מדרסים, נוסיף לכך עלויות נלוות הכוללות מחיר גבס, דבקים, שחיקת כלי עבודה המוערכות בעשרות בודדות של שקלים ונגיע למחירים הנעים בין 40-250 שקלים עלות חומרים למדרסים, כלומר מחיר החומרים אינו מהווה גורם מכריע לקביעת מחיר מדרסים.

פרק הזמן המושקע על בניית מדרסים מהווה המרכיב המשמעותי ביותר  בקביעת מחיר מדרסים
:  הבדיקה למדרסים הינה המרכיב החשוב ביותר בהתאמת מדרסים. זיהוי הבעיה ממנה סובל המטופל, זיהוי מרכיבים בעייתים רלוונטים כמו בעיית טווחים, הבדל באורך רגליים, מנח כף רגל, מנח פרק קרסול,  חלוקת עומסים על כף הרגל, לכל אלו עשוי להיות מרכיב בהחלטה כיצד נעצב את המדרסים בכדי שהללו יפתרו את הבעיה ממנה סובל המטופל בצורה הטובה ביותר. במקרים רבים לצערי הן בשל חוסר ידע והכרת כף הרגל והבדיקות האורטופדיות השונות והן בשל הייבטים מסחריים נוטים בעלי המקצוע לא לבצע בדיקה כלל או לערוך בדיקה שיטחית העורכת 2-5 דקות.  המלצתי האישית היא לוודא כי בעל המקצוע ביצע בדיקה שעורכת 20-40 דקות, ואסף את כל הנתונים שצריך לאסוף על הבעיה שלכם בכדי לנסות ולפתור אותה.

 לקיחת מידה עבור מדרסים מהווה גם כן מרכיב משמעותי בקביעת מחיר מדרסים:
 קיימות מספר שיטות לנטילת מידה למדרסים, להערכתי כ %80-90% מהמידות למדרסים בארץ נלקחים בקופסת קצף, שיטה זו לוקחת כ 2-5 דקות ובעלת רמת דיוק טובה, בשיטה זו חובה להושיב את המטופל ולקחת את המידה ללא נשיאת משקל כאשר הרגל ממוקמת במנח ניטראלי, חוסר מקצועיות של המדרסן עשוי לפגום קשות ברמת הדיוק של המדרסים.  שיטה נוספת שכיחה אך יקרה יותר ומהווה כ 10% משוק המדרסים היא חבישה על ידי תחבושת גבס או כפפה, שיטה זו נחשבת מדוייקת יותר ומוצלחת יותר אך דורשת רמת מיומנות גבוה של המדרסן ודורשת כ 15 עד 20 דקות, זו השיטה עליה אנו ממליצים ומעת מדרסי ילדים זו השיטה בה אנו לוקחים מידה למדרסים.

 העבודה על ייצור המדרסים בסדנא ושיטות העבודה בסדנא מהווים גם כן מרכיב חשוב בקבעת מחיר המדרסים:  
יצור מדרסים בסדנא עשוי  לקחת  כ15 דקות עבודה  לזוג מדרסים פשוט ועד שעת עבודה לזוג מדרסים מורכב, חלק זה מהווה עוד נטבח בקביעת מחיר המדרסים.

מסירת מדרסים והתאמתם לנעלים   תיקונים ובדיקות אחרונות עשוי לקחת 10-30 דקות. ביקורות ואחריות על המוצר
גם כן יהוו חלק בקביעת מחיר מדרסים.


ולסכום: זמן התאמת מדרסים איכותיים הכולל בדיקה מסודרת ואיכותית ולקיחת מידה על ידי חבישת גבס עשוי לערוך כ30 דקות אך במקום איכותי עשוי להאמיר עד  כ3 עד 4 שעות.

שיווק, מיתוג, ופרסום שלושת הכלים שבלעדיהם עסק לא קיים מהווה במקרים רבות את הדבר החשוב ביותר בקביעת מחיר מדרסים.
מאחר ובקניית מדרסים לרוב הלקוח אינו יודע מה הוא קונה הוא חשוף להמון מניפולציות שיווקיות  שעשויות לעלות לו המון כסף, שהרי איזה אצן יוותר על עשיית מדרסים דומים לאלו של בולט , או כדורגלן על מדרסים של מסי..


מחיר מדרסים מומלץ

מדרסים רגילים, מדרסים פונקציונאלים, מדרסים ביומכניים או מדרסים תומכים, שמות רבים למוצר דומה, יש שימכרו מדרסים בעלי שכבות צבעוניות רבות ויש שימכרו מדרסים מחומרים אקזוטיים דוגמאת מדרסי קרבון,  יש שימכרו מדרסי ריצה ויש שימכרו מדרסי  efs, לא משנה מה בחרתם המדרסים צריכים להיות בעלי מאפייני תיקון ביומכאני, המתאים לבעייתו של הלקוח, היצרנים השונים משתמשים בשמות רבים, חלקם מקצועיים וחלקם מרשימים אך המחירון דיי תופס עבור כולם :

מחיר מדרסים  רכים בני 4-3 שכבות, בדרך כלל לא יכילו בולם זעזועים איכותי, והמידה עבור מדרסים אלו תילקח על ידי קופסת קצף. מחיר מדרסים 450-800 שקלים יהווה מחיר מדרסים הוגן, מדרסים אלו עשויים לפתור לדעתי את מרבית הבעיות אותם מציגים הלקוחות, מדרסים אלו יעשו על ידי אנשי מקצוע בדרך כלל באיכות בינונית  ( שלא נאמר נמוכה) אך בהחלט בעלי סיכוי לפתור את מרבית הבעיות הלא מסובכות.

מחיר מדרסים  רכים  רב שיכבתי, כלומר ה מדרסים יכילו 5 שכבות ויותר, המדרסים יכילו  לרוב חומרים בולמי זעזועים, לקיחת המידה תעשה בחבישת גבס בשכיבה על מיטה, מחיר מדרסים הוגן עשוי לעלות בין   1000-2200 שקלים, משפחת מדרסים זו כוללת בתוכה מדרסים לריצה ולספורט. במחיר מדרסים זה לדעתי כדאי כבר לפנות לאיש מקצוע  רציני ומומלץ, במדרסים אלו יש לקחת מידה ללא נשיאת משקל על ידי חבישת גבס\ כפפה פוליריטנית, איש המקצוע ידרוש לתקבעו תור מראש לבדיקה והיא תערוך לפחות כ 30 דקות, מדרסים רב שכבתיים במכונים פחות מקצועיים בהם נטילת המידה תלקח בקופסאת קצף ללא בדיקה מסודרת יהיו זולים יותר  וינועו בין 600-1300 שקלים.

מדרסים קשיחים פלסטיק:  מחיר מדרסים מומלץ הוא  800-2200 שקלים בעבור מדרסים שהמידות נלקחו על ידי חבישת גבס, מדרסים דומים שהמידות עבור המדרסים ילקחו על ידיי קופסאת קצף, מחיר מדרסים מומלץ 500-1500 שקלים.בדומה למדרסים הרכים הייתי ממליץ במחיר מדרסים שמעל 1000 שקלים לפנות לאיש מקצוע רציני ומומלץ ולא לעשות מדרסים אלו בחנות השכונתית או ברשת המציבה מוכרנית לא מקצועית  להתאמת המדרסים.

מדרסים קשיחים קרבון \ מדרסי גרפיט : : גם כאן קיימים סוגים שונים של חומרי גרפיט ודבקים, מדרסים שהמידה עבור מדרסים נלקחה בחבישת גבס  ימחרו במחיר הנע מ 1000 ועד 2500 שקלים,מדרסים דומים שהמידות עבור מדרסים נילקחו על ידיי קופסאת קצף, מחיר מדרסים מומלץ  900-2000 שקלים. הייתי ממליץ במחי מדרסים  שמעל 1000 שקלים לפנות לאיש מקצוע רציני ומומלץ ולא לעשות מדרסים אלו בחנות השכונתית או ברשת המציבה מוכרנית לא מקצועית  להתאמת המדרסים.

אז כמובן שנשאלת שאלה: איך קיימים בשוק מדרסים במחירים נמוכים יותר כמו 200 שקלים ?? בחלק קטן מהמקרים חנות המדרסים מפסידה או לא מרוויחה על המדרסים. חנות המדרסים עושה זאת לצרכי יחצנות (פרסום מחיר בכדי להכניס את הקונה לחנות ואז "לתפור" לו מדרסים יקרים), פרסום, ומתן שרות לקופות החולים, לרוב המדרסים יהיו דקים ולא יעילים. להערכתי רק  40-20 % מהמדרסים הזולים ( במחיר של פחות מ450 שקלים) נעשים באפן זה.
במרבית המקרים ( להערכתי כ90-80% מהמקרים) המדרסים הללו אינם מבוצעים בהתאמה אישית ומבוססים על  מעשה רמייה , אומנם מידה נלקחת מהמטופל, אך לרוב קופסאת הקצף עם המידה עבור המדרסים נזרקת לאחר צאת הלקוח את החנות, ועבור הלקוח מובאים מדרסים מוכנים בייצור המוני  שמחירם עומד על 50-150 שקלים ללקוח!!
נשמע מזעזע אך כך לעיתים הדברים עובדים, ושוב להערכתי מדובר בעשרות אלפי מדרסים במחירים הנעים בין 200 ועד 400 שקלים המבוצעים בכל חודש בישראל, בכל מקרה המלצתי האישית בין אם המדרסים הם בהתאמה אישית ( ואז הם דקים מאוד ) ובין אם המדרסים נעשו ביצור המוני ( שוויים כ50-100 שקלים) לא הייתי ממליץ לרכוש מדרסים זולים אלו מאחר ולהערכתי מדרסים אלו יהיו לרוב לא אפקטיביים, על תקן לעיתים זול הוא יקר.