נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
 

turf toe / נקע של הבוהן

 היסטוריה : turf toe הוא נקע דורסי פלקסורי של הבוהן המערב מתיחה של המבנים הרכים בפרק
מטטרסו-פאלנג הראשון.
פציעה זו זכתה לתשומת לב החל מסוף שנות ה- 70בשל כמות הולכת ועולה של ספורטאי כדורגל ( פוט-בולאמריקאי ), הנעדרים ממשחקי ליגה בעקבות הפציעה.
בשנת 1976 טבעו בראור & מרטין את המושג turf toe כמתיחה של הקפסולה והרצועות הפלנטריות,
בעקבות נקע של הפרק מטטרסופלאנגיאל הראשון, וייחסו פציעה זו לשני אלמנטים מרכזיים:
1- החלפת משטחי הדשא המסורתיים במישטחים סינטטים קשיחים יותר ובעלי אחיזה טובה יותר.
2- הדרישות ההולכת וגוברות לנעל בעלת ביצועים גבוהים, הנידרשת לגמישות רבה על חשבון תמיכה מועטה.

נקע בבוהן

מבנה הבוהןמנגנון הפציעה: turf toe

מנגנון הפציעה האופייני הינו לחץ וורטיקאלי חיצוני, גבוה מאוד המופעל על כף הרגל בשלבי הדריכה הסופיים, כאשר הקרסול במנח דורסי פלקסורי והעקב נמצא באוויר.
לחץ זה מביא לפתיחה של הפרק בצידו הפלנטרי, מתיחה של הקפסולה הפירקית הפלנטרית, ותלישתה בנקודה החלשה ביותר, צוואר המטטרסוס הראשון.
הרצועות הפלנטריות של הפרק גם כן עוברות מתיחה, קרעים מקרוסקופיים ולעיתים אף קרעים מאקרוסקופים, הצד הדורסלי של הפרק עובר תהליך דחיסה ופגיעה בסדירות המשטח הפירקי.
למהלך קלאסי זה של פציעה עשויים להצטרף כוחות מדיאלים או לטראליים בהתאם לזווית כף הרגל בזמן הפציעה, ואיתם שינוי במבנים הנפגעים. יציבות הפרק המטטרסו-פאלנגיאל הראשון מושגת בעזרת קומפלקס המכיל קפסולה הדוקה, מבנה של 3 רצועות ושתי עצמות ססמואידיות.
בנוסף למבנה זה מערכת שרירים הדוקה העוטפת את הפרק.


מבנה הבוהן

הפציעה אופיינית :

לאתלטים, שחקני "פוט-בול" או רוגבי. במחקר שנערך באוניברסיטאות בארה"ב נמצא, כפציעה השלישית בשכיחותה, התורמת לאיבוד משחקי ליגה בקרב שחקני"הפוט-בול".הפציעה נמצאה שכיחה יותר בקרב שחקנים גדולי מידות, ואופיינית לתפקידים מסויימים במיגרש.
בטווח זמן הקצר הפציעה הביאה להעדרות מאימונים ומשחקי ליגה,ולירידה ביכולות המתפרצות של הספורטאי.בטווח הארוך, כ 50% מהספורטאים שנפצעו, סבלו מכאבים גם כ 5 שנים לאחר הפציעה, וחלקם אף פיתחו סיבוכים של הלוקס וולגוס או הלוקס ריגידוס.

במהלך הליכה רגילה הבוהן נדרשת

 לשאת פי 2 מישקל מהאצבע השניה, והעומסים עליה מגיעים עד כדי 50% ממשקל הגוף, אך עומסים אלו עשויים להגיע ל 500% ממשקל הגוף במהלך ספרינט או
קפיצה.
זווית הפרק במנח מנוחה כ 15 מעלות דורסי פלקשון, והזווית הנדרשת להליכה תקינה היא כ 60 מעלות דורסי פלסיה ( זווית זו עשויה לרדתל 30 מעלות, בזמן הליכה עם נעליים קשיחות, ללא פגיעה באיכות ההליכה.
מבנה הבוהן
קלציפיקציה של נקע בבוהן

מבנה הבוהן
דרגה 1- נקע, מתיחה מינורית של הליגמנטים,המלווה בכאב מקומי ונפיחות מקומית קלה.
דרגה 2- קרע חלקי של הקפסולה והליגמנטים הפלנטרים. כאב בינוני, נפיחות מורגשת במקום.הליכה בצליעה.
דרגה 3- קרע מלא של הקפסולה, תלישה של הקפסולה מצוואר המטטרסוס,קרע ברצועות הפלנטריות.פציעת דחיסה בפן הדורסלי של הפרק, מלווה בנזק סחוסי במקום.נפיחות מורגשת במקום, כאב לאורך כל טווח התנועה.
דרגה 4- פציעה פלנטר פלקסורית, אופיינית לשחקני כדועף חופים ורקדנים. מנגננון הפציעה הפוך, והרקמות הנקרעות הן הקפסולה והרצועות הדורסי פלקסורים.

הטיפול השמרני בנקע של האגודל

 בשלב האקוטי נטפל ב: rice (מנוחה, קרח, רגל מורמת, חבישה אלסטית ). ניתן לשלב נוגדי כאב או נוגדי דלקת ממשפחת הנסאידים.טיפול אלקטרותרפי להורדת כאב.


בשלב הכרוני: הטיפול יכלול טייפינג לאצבע 2, או מדרס בעל תומך קשיח (מתכת) לשורה הראשונה, סדי מנוחה במנח מעט פלנטר פלקסורי.
טיפול אלקטרותרפי להורדת כאב.אולטראסאונד מקומי להאצת השיקום.
ובשלב מאוחר: יותר ניתן לשפר את טווחי הפרק, חיזוק שרירי הקרסול...
בגרייד 1- המעבר בין השלבים דורש תקופה קצרה, וניתן לחזור לאימונים 24-72 שעות לאחר הפציעה
בגרייד 2- השלבים ארוכים יותר וחזרה למגרש עשויה להתרחש כשבוע עד שבועיים
מזמן הפציעה.מבנה הבוהן
בגרייד 3- החזרה למגרש עשויה להתרחש 6 שבועות לאחר הפציעה, יש להשיב
את טווח הדורסי פלקשון ל 60 מעלות לפני החזרה למגרש.