|

 דלקת בגיד אכילס | אנטומיה גיד אכילס  | דלקת כרונית בגיד אכילס | דלקת בורסה סביב גיד אכילס |

 


 

דלקת כרונית בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילסדלקת בגיד אכילס: פרק זה מוקדש לדלקת הכרונית בגיד אכילס או כפי שהיא מכונה טנדינוזיס, הדלקת הכרונית בגיד אכילס מאופיינת בכאבים ממושכים סביב גיד אכילס  שאינם מושפעים לטובה על ידי תרופות אנטי דלקתיות, יש לזכור כי רק ב 1 אחוז מהמקרים של כאבים בגיד אכילס נמצאו גורמים דלקתים בגיד, ומרבית הכאבים בגיד אכילס היו על רקע כרוני, ניווני.

בפרק זה הושקעו שעות רבות של איסוף חומר מדעי ועריכה בנושא דלקת בגיד אכילס בכדי להעצים אותך בחפשך אחר תשובות,פירגון למאמר זה על ידי לחיצה על מקש +1 יקדם את העמוד ויאפשר גם לגולשים אחרים להנות מתוכן העמוד בשעה שהם מתמודדים עם בעייתם. מודה לכם על תשומת הלב ועל האחריות הציבורית.

 נתי
אחראי על איסוף החומר בנושא דלקת בגיד אכילס והעריכה : שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדיה.

ליחצו על +1 לפרגן על האתר :


חולון; יהושוע רבינוביץ 58
טלפון 5169361 \ 0528306095

| דלקת כרונית בגיד אכילס |   גורמי סיכון לדלקת כרונית בגיד אכילס | טיפול בדלקת כרונית של גיד אכילס |


דלקת הכרונית בגיד אכילס

דלקת כרונית בגיד אכילס הינה כאבים ממושכים לאורך גיד אכילס  ( לעיתים חודשים ואף שנים) המתאפיינים בהתעוררות איטית וממושכת של הכאבים לאורך גיד אכילס. בכאבים שאינם מגיבים היטב לתרופות האנטי דלקתיות ( nsaids), ובבדיקה התברר כי לא קיימים כמעט גורמי דלקת וגורמי בנייה בגיד אכילס הפגוע.

ההגדרה של הדלקת הכרונית משתנה ולעיתים מטעה, הביטוי דלקת כרונית מיד מקשר אותנו בצורה אסוציאטיבית עם תהליך הדלקת הקלאסית של גיד אכילס המתאפיין בהתעוררות מהירה, חום מקומי, נפיחות ואדמומיות מקומית, אך למעשה הטנדינוזיס (דלקת כרונית בגיד אכילס) שונה במהותו מהדלקת הקלאסית של גיד אכילס ( טנדיניטיס), וכך גם עשויה להיות ההתייחסות  הטיפולית אליו. הדלקת הכרונית בגיד אכילס מתפתחת כנראה בעקבות דלקת חריפה בגיד אכילס, אך התהליך הכרוני  בגיד נטול תהליכי דלקת קלאסים.

האטיאולוגיה של טנדינוזיס  בגיד אכילס (דלקת כרונית של גיד אכילס) אינה ברורה וקיימים גורמים רבים המעורבים בהתפתחות הדלקת החל מראדיקליים חופשים המשתחררים במהלך התהליך האיסכמי בזמן פציעת גיד אכילס. להבדיל מטנדינטיס (דלקת פעילה של גיד אכילס)  התהליך המתרחש בטנדינוזיס מתאפיין בתהליך ריפוי לקויי  ובשינויים ניוונים ברקמת הגיד, בדרך כלל לא נבחין באודם או חום של הרקמות רקמת הגיד, לעיתים יופיע כאב מקומי בתגובה לעומס או מגע במקום הדלקת, כמו כן ניתן יהיה לחוש בשינוי במרקם הגיד. דלקת בגיד אכילס מסוג טנדינוזיס מהווה בעיה כרונית, מתפתחת בהדרגה ונמשכת זמן רב. כאשר בחנו תחת המיקרוסקופ דלקת בגיד אכילס ( טנדינוזיס) , גילו חוסר נוכחות של תאים דלקתיים, וזאת למרות שכתוצאה מהדלקת הכרונית ניתן היה לזהות נזק כרוני ניווני וקרעים מיקרוסקופים של הגיד.

המאפיין הבולט אותו ניתן לזהות כחלק מתהליכי הדלקת בגיד אכילס הוא תהליכים דגנרטיביים של רקמת הקולגן, קיימים שתי תהליכים ניוונים שכיחים , שינוי רירי (Mucoid degeneration). שינוי זה גורם לאזור הדלקתי בגיד אכילס להתרכך ולאבד את המרקם הלבן של הגיד. האזור הופך לאפור, סיבי הקולגן דקים יותר מהנורמה, וניתן להבחין בטלאים ריריים וכלי דם מרובים בין סיבי הקולגן. השינוי הניווני השני האופייני לגיד אכילס, שינוי שומני (Lipoid degeneration). זהו מצב פתולוגי של הצטברות שומנים ברקמת הגיד ואיבוד הסידור הסיבי בגיד אכילס. כלומר, קיימת אי סדירות ברקמה, כמות מוגברת של קולגן טייפ 3, מרקם סידור הסיבים לקוי, לוכד בתוכו קצוות של כלי דם וסיבי עצב, היווצרות רקמה צלקתית שאינה מאורגנת ושינויים ניוונים של רקמת הגיד.
במרחב הבין תאי אנו מבחינים בגידול פראי של כלי דם, והדללות הסיבים. במרחב הבין סיבי אנו רואים התעצמות של glycosaminoglycans.  גיד  אכילס יעבור שינויים ניוונים ליפואידים ושינויים ניוונים רירניים.

 

הביטוי הקליני של דלקת הכרונית בגיד אכילס \ achilles tendinosis

  • שלב הראשון בהתפתחות דלקת בגיד אכילס- חוסר נוחות, נוקשות ואולי מעט כאב בירידה מהמיטה בשעות הבוקר. יתכן ותורגש רגישות מוגברת בזמן צביטת הגיד בשעות הבוקר.
  • שלב  שני בהתפתחות דלקת בגיד אכילס- רגישות הבוקר מתגברת ונמשכת פרק זמן ממושך יותר. רגישות וחוסר נוחות יופיעו במהלך פעילות ספורטיבית אך לא יפגעו בביצועים. תורגש רגישות ברורה בצביטה ומישוש הגיד לאחר פעילות גופנית.
  • שלב שלישי בהתפתחות דלקת בגיד אכילס- רגישות משמעותית במהלך ולאחר פעילות ספורטיבית  על גבי גיד אכילס, רגישות אשר תפגע בביצועים הספורטיביים. צביטה של הגיד תגרום כאב במשך כל שעות היום.
  • שלב רביעי ואחרון דלקת בגי אכילס- כאבי בוקר משמעותיים, הכאב ימשך שעות ואף כל היום. כאב ורגישות בגיד גם בפעילויות מתונות.
    הכאב לא יאפשר ביצוע פעילות ספורטיבית.