נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:   מעטפה      לדף גוגל:   מעטפה      לדף פייסבוק:   מעטפה
כף הרגל    >  

כף הרגל האחורית \  הקרסול

מבנה כף הרגל האחורית
כף הרגל האחורית (הקרסול) המכונה לעיתים עקב אכילס,  או בלועזית hindfoot הינה האזור הפעיל והמשמעותי ביותר בכף הרגל האנושית ואולי בגוף כולו לקיום הפונקציה היומית והישרדותו של האדם.כף  הרגל האחורית פעילה מאוד במהלך תבנית ההליכה התקינה, במהלך ריצה ועשוייה לעמוד בעומסים רבים תוך כדי ייצור תנועה ושינויי זווית מרובים הדרושים להשלמת המשימות היומיות.
איזור כף הרגל האחורית \ עקב כף הרגל נחשב לאיזור רגיש, ולאבן בסיס במסלול הישרדותו של האדם בטבע, בעבר פציעה באיזור זה נחשבה לפציעה פטאלית שלא איפשרה לבן האנוש להמשיך במסלול חיים שיגרתי, גרמה לנכות ומוגבלות ואף למוות.
כבר במיתולוגיה היוונית הוזכר המושג עקב אכילס, הבא לתאר את נקודת החולשה של הגיבור אכילס ( נקודה שלא הוטבלה בילדותו של אכילס והפכה עם השנים לנקודה הפגיעה בגופו של הלוחם האימתני אכילס ), וכיום משמש ביטוי זה כפראפראזה לנקודת החולשה בקרב כל אדם או מערכת שעל פניו ניראת בלתי פגיעה, אך קיימות בה נקודות חולשה חשופות, אלו הן נקודות התורפה כפי שגיד אכילס היה נקודת החולשה היחידה של הלוחם אכילס.
הדרישות מכף הרגל האחורית הן קשות ומגוונות, כוחות הדחיסה והמומנטים המופעלים על עצמות כף הרגל האחורית גבוהים מאוד, והדרישה לייציבות ומוביליות תחת עומסים אלו הביאה ליצירת מבנה שילדי מיוחד מאוד, המורכב מעצמות רבות (כף הרגל מכילה מעל 26 עצמות) הניתמכות ברצועות ושרירים מרובים.

גולשים שקראו פרק זה התעניינו בפרקים נבחרים על מדרסים, נעלי ריצה, כאבים בכף הרגל.מערכת השרירים החיצונית של הקרסול:

שרירי כף הרגל מחולקים לקבוצת שרירים פנימים או כפי שהם מכונים בלעז השרירים האינטרינסיים של כף הרגל הממוקמים בתוך כף הרגל ולקבוצת השרירים החיצונים אלו הנמצאים מחוץ לכף הרגל, לאורך השוקה, יוצאים מהטיביה, מהפיבולה, מהרטינקולום הנמתח בין הטיביה והפיבולה, ואף מהחלק התחתון של הפמור ( יוצא דופן מבין שרירי כף הרגל הוא שריר הגסטרוקנמיוס \ שריר התאומים היוצא מהפמור ומתחבר לעצם העקב, ומהווה שריר דו פירקי ), לעבר נקודות האחז המרוחקות שלהם בתוך כף הרגל.
מערכת שרירים זו העוטפת את איזור השוקה מסודרת בשלושה מדורים המופרדים זה מזה ומכונים: המדור או הקומפרטמנט האחורי מדור זה מחולק לחלק עמוק וחלק שיטחי , המדור או הקומפרטמנט הצידי והקומפרטמנט הקידמי.

 1. המדור האחורי הפן השיטחי
 2. המדור האחורי הפן העמוק  
 3. המדור הצידי של הרגל
 4. המדור הקידמי של הרגל


המבנה השילדי \ העצמות  של הקרסול:

המבנה השילדי האחורי של כף הרגל מכיל 4 עצמות מהגדולות ביותר בכף הרגל, הטיביה והפיבולה - עצמות השוקה, מהעצמות הארוכות ביותר בגוף,
מעבירות עומסים רבים דרך מומנט גבוה מאוד, עצם הקלקנאוס היא עצם העקב ועצם הטלוס.
הרגל האחורית נדרשת לעמידה בעומסים גבוהים ולדינאמיות רבה ולכן עצמות הרגל האחורית מצטיינות בחוזק דחיסתי גבוה לצד משקל נמוך
 1.  עצם ה- טיביה
 2. עצם ה- פיבולה
 3.  עצם ה- טלוס ,
 4. עצם ה- קלקנאוס

המבנה השילדי \ המפרקים של הקרסול:

שלושת המפרקים הבונים את כף הרגל האחורית הם המפרק הטיביופיבולרי המרוחק, מפרק הקרסול או כפי שהוא מכונה הטלו-קרורא והמפרק הסב טלארי, שלושת המפרקים הללו עובדים תחת עומס גבוה , עומסי דחיסה רבים תוך כדי ייצור זווית תנועה רחבה וגמישות מרובה.
 1.  מפרק ה- distal tibio fibular joint
 2.  מפרק ה- ankle joint/talocrural joint
 3. מפרק ה- subtalar jointהמדור האחורי שיטחי של כף הרגל

המדור האחורי שיטחי של כף הרגל מכיל את שריר הסולאוס, שריר הבגסטרוקנמיוס שיחדיו יוצרים את המבנה המכונה שרירי הסובך או שריר התלת ראשי של השוקה להעמקה בנושא המדור האחורי השטחי של שרירי כף הרגל.

שריר הגסטרוקנמיוס בכף הרגל

הקומפרטמנט \ המדור האחורי של כף הרגל אחראי בעיקר על ביצוע תנועת הכיפוף \ פלנטר פלקציה של כף הרגל. השריר השטוח והחזק ביותר המפעיל את כף הרגל הוא שריר הגסטרוקנמיוס \ ביספס, הבנוי מראש לטראלי ומראש מדיאלי.
הראש המדיאלי יוצא מהקונדאייל הפמוראלי המדיאלי והראש הלטראלי יוצא מהקונדאייל הפמוראלי הלטראלי, זוג גופי השרירים מתחברים בגובה מרכז השוקה לגיד הקלקנאוס הקרוי גם גיד אכילס, גיד זה יורד ומתחבר לעצם הקלקנאוס שבכף הרגל, ב- "משטח האחורי של הקלקנאוס".
שריר הגסטרוקנמיוס מהווה מכופף מישני של הברך ומכופף ראשי ( פלנטר פלקסור ) של כף הרגל, הגסטרוקנמיוס מאופיין כשריר עצים בעל מאפייני סיב "לבנים" וככזה נכנס לפעולה כאשר יש צורך בפעילות עצימה תחת עומסים גבוהים.
להעמקה בנושא שריר הגסטרוקנמיוס  

 שריר הסולאוס בכף הרגל

שריר הסולאוס נמצא מעט עמוק יותר משריר הגסטרוקנמיוס ממוקם ממש תחתיו, שריר הסולאוס יחד עם שריר הגסטרוקנמיוס יוצרים את קבוצת השרירים המכונה התלת ראשי או טרי-ספס סורה.האחז העליון של שריר הסולאוס נפרס לרוחב השליש העליון של הטיביה האחורית וראש הפיבולה, משם השריר יורד כמניפה ומתמזג לגיד הקלקנאוס \ גיד אכילס.
להעמקה בנושא שריר הסולאוס

שריר הפלנטריס בכף הרגל

 שריר נוסף השייך לקבוצת השרירים השיטחיים בקומפרטמנט האחורי הוא שריר הפלנטריס, אשר קיים אצל כ 10 אחוז מהאוכלוסיה המערבית. שריר הפלנטריס ממוקם ממש תחת שריר הסולאוס, האחז הפרוקסימאלי שלו נמצא על גבי הפמור, ממש מעל הקונדאייל הלטאלי ולעיתים על הפוסה הפופליאטלית, ויורד עד לאחיזתו בגיד אכילס, גוף השריר ממוקם ממש מתחת לגוף של שריר הגסטרוקנמיוס הלטראלי.
להעמקה בנושא שריר הפלנטריסהמדור האחורי של כף הרגל החלק העמוק

השכבה העמוקה יותר של הקומפרטמנט האחורי מכילה שלושה שרירים: שריר הטיביאליס האחורי שריר שבמהותו מכופף משני של הקרסול כמו גם אינוורטור של הקרסול אך חיוני מאוד לשמירה כעל הקשת הארוכית של כף הרגל, מכופף האצבעות הארוך שריר המשמש כמכופף מישני של הקרסול ומכופף עיקרי של אצבעות הרגליים חשיבותו בעידן הישן עת היה צורך לצעוד על סלעים ועצים היה חשוב בהרבה, ומכופף האגודל הארוך המשמש כמכופף מישני של הקרסול ומשמש כמכופף עיקרי של האגודל בכף הרגל.

שריר הטיביאליס האחורי בכף הרגל - tibialis posterior

תפקידו העיקרי של שריר הטיביאליס פוסטריור בכף הרגל הוא ביצוע אינוורזיה בקרסול, כמו כן עוזר השריר בתנועת הפלנטר פלקשיון של כף הרגל.
תפקיד נוסף שמבצע שריר הטיביאליס פוסטריור הוא ייצוב מדיאלי של הקרסול .
לטיביאליס פוסטריור תפקיד בייצוב מבנה הקשת המדיאלית הפרוסה לאורכה של כף הרגל ומונע קריסה היפר פרונטורית של כף הרגל.
העמקה בנושא  שריר הטיביאליס האחורי

מכופף הבוהן הארוך בכף הרגל - flexor hallucis longus

המכופף הארוך של הבוהן בכף הרגל מהווה את השריר החזק מבין שלושת שרירי הקומפרטמנט \ המדור האחורי העמוק ברגל. מוצא שריר המכופף הארוך של הבוהן בכף הרגל בשליש המרכזי אחורי של הפיבולה, השריר יורד לעבר המלאולוס המדיאלי עובר מאחוריו בתוך התעלה הטרסאלית, ופונה לפנים לעבר הבוהן, עובר בין המכופפים הקצרים של הבוהן ונאחז בבסיס הפלאנג הדיסטאלי של הבוהן.
העמקה בנושא  שריר מכופף הבוהן הארוך  

מכופף האצבעות הארוך שבכף הרגל - flexor digitorum longus

האחז הפרוקסימאלי של מכופף האצבעות הארוך בכף הרגל נמצא בשליש המרכזי של הטיביה האחורית, משם יורד השריר לעבר המלאולוס המדיאלי חוצה מעט מאחוריו את המלאולאי בתוך התעלה הטרסאלית (יחד עם מכופף האגודל הארוך ושריר הטיביאליס האחורי ( ופונה לפנים עובר שיטחית למכופף האגודל ומתפצל לארבעת האצבעות, יוצר אחז בבסיס הפלאנג הדיסטאלי.
העמקה בנושא  שריר  מכופף האצבעות הארוך

מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוסהעמקה בנושא המדור האחורי העמוק של שרירי כף הרגל


המדור הצידי של השוקה בכף הרגל

המדור הצידי של השוקה תחום בין המדור הקידמי ובין המדור האחורי של השוקה, מכיל את השרירים הפרונאלים ( הארוך והקצר ) ואחראי על תנועת האוורזיון והפלנטר פלקשיון של הקרסול וכף הרגל.

שריר הפרונאוס לונגוס

שריר הפרונאוס הארוך יוצא מראש הפיבולה לעבר המלאולוס הלטראלי, עובר מאחורי המלאולוס הלטראלי משם ממשיך לפנים ואז חוצה את הקרסול, עובר תחתיו ונאחז בקוניפורם המרכזי ובראש המטטרסוס הראשון העמקה בנושא  שריר הפרונאוס הארוך

שריר הפרונאוס ברוויס

שריר הפרונאוס הקצר יוצא מגוף הפיבולה יורד לעבר המלאולוס הלטראלי, עובר מאחורי המלאולוס הלטראלי ומשם פונה לפנים מתחבר לראש המטטרסוס החמישי.העמקה בנושא  שריר הפרונא קצר

העמקה בנושא המדור הצידי של שרירי כף הרגל
 

המדור הקידמי של השוקה

המדור הקידמי של השוקה בכף הרגל מכיל שרירים המבצעים ישור דורסאלי של כף הרגל והאצבעות, שריר הטיביאליס הקידמי, שריר הפרונאוס טרטיוס ושריר מיישר האצבעות הארוך.

שריר טיביאליס אנטריור בכף הרגל

שריר הטיביאלי אנטריור הוא השריר המדיאלי ביותר במדור הלטראלי של הרגל, מוצאו בקונדאייל הלטראלי של הטיביה ובמשטח העליון של הטיביה, משם השריר יורד למטה לאורך הפן הלטראלי של השין של הטיביה... העמקה בנושא  שריר טיביאליס אנטריור

שריר מיישר האצבעות הארוך בכף הרגל

מיישר האצבעות הארוך מבצע יישור של אצבעות 2-5, כמו גם יישור \ דורסי פלקשיון של הקרסול עצמו.
אספקת הדם לשריר מיישר האצבעות הארוך בכף הרגל מגיע מהעורק- אנטריור טיביאלי.
העיצבוב לשריר מיישר האצבעות הארוך מסופק מהעצב הפרונאלי.....העמקה בנושא  שריר מיישר האצבעות הארוך ב

שריר מיישר הבוהן הארוך בכף הרגל

שריר מיישר הבוהן הארוך בכף הרגל יוצא מהשליש המרכזי של הפיבולה, יורד בין מיישר האצבעות הארוך של כף הרגל ובין שריר הטיביאליס אנטריור חוצה את השין של הטיביה לצד המדיאלי, עובר תחת הרצועה הקרורל טרנסוורסאלית ותחת הרוצעה הקרוראל אלכסונית שבתחתית השוקה, פונה לפנים ומתחבר לבסיס הפלאנג הדיסטאלי של אצבע 1......העמקה בנושא  שריר מיישר הבוהן הארוך

מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוס

העמקה בנושא המדור הצידי של שרירי כף הרגל


מבנה עצמות הקרסול

עצם הטיביה :

הינה עצם ארוכה, מעובה וחזקה, ונחשבת כעצם השניה בגודלה בגוף לאחר עצם הפמור. עצם הטיביה נושאת כ 80-85% ממשקל הגוף ובזמן הליכה נמדדו עומסי דחיסה של פי 4.7 ממשקל גוף האדם על גבי עצם הטיביה.
בצידה העליון, הפרוקסימלי יוצרת עצם הטיביה את מפרק הברך, הנוצר בין עצם הטיביה ועצם הפמור ( עצם השוקה ועצם הירך ), בחלקה התחתון יוצרת הטיביה את המשטח העליון של מפרק הקרסול \ כף הרגל.העמקה בנושא עצם הטיביה  

עצם הפיבולה :

הינה עצם דקה וארוכה, הנמתחת לצידה הלטראלי של הטיביה ומייצרת שני פרקים עימה.
פרק טיביו פיבולרי עליון, הממוקם בפן הלטראלי של השוקה בסמוך לברך, ופרק פיביו טיבולרי תחתון הממוקם בסמוך לקרסול.העמקה בנושא עצם הפיבולה  
מבנה כף רגלעצם הטלוס :

עצם הטלוס  בנויה במבנה טריזי שטוח, ממוקמת תחת המשטח הפירקי הנוצר על ידי המשטחים התחתונים של הטיביה והפיבולה ומטווחת למשטח הפירקי העליון של הקלקנאוס.
להרחבה בנושא עצם הטלוס

עצם הקלקנאוס :

עצם חזקה וגדולה, הממוקמת בפן התחתון האחורי של משטח הרגל, ויוצרת את משטח העקב, מלפנים מגשרת לכף הרגל המרכזית.להרחבה בנושא עצם הקלקנאוס בכף הרגל


^^^ לראש העמוד ^^^

מפרק הטיביו פיבולרי המרוחק בכף הרגל האחורית

המפרק הטיביו-פיבולרי המרוחק הוא מפרק מסוג "סינדסמוזיס" הנוצר על ידי המשטח הקמור של עצם הפיבולה הדיסטאלית והמשטח הקעור של עצם הטיביה הדיסטאלית, המפרק אינו מכיל משטח סחוסי וניתמך על ידי חמש רצועות.

מספר מחקרים שבוצעו על גופות, הדגימו כי הפרק הטיבו פיבולרי המרוחק עובד כמעט ללא הפרעה גם לאחר שבר של הפיבולה המרוחקת כ 5 ס"מ מעל הפרק הטיבו-פיבולרי המרוחק מרמזות כי לרצועות סביב הפרק יכולת יצוב והעברת עומסים גבוה מאוד.
הסימפטומים האופיינים לקרע של הרצועות בפרק הטיביופיבולרי המרוחק הם כאב בקדמת הקרסול המתגבר בנשיאת משקל, בתנועת דורסי פלקשון ובתנועה של רוטציה חיצונית בכף הרגל.
הרחבה בנושא מפרק הטיביו פיבולרי בכף הרגל

פרק כף הרגל האחוריתכף הרגל האחורית: מפרק הקרסול

פרק הקרסול הוא הפרק המשמעותי ביותר בפירקי כף הרגל, ומתבצעת בו עיקר התנועה המתרחשת בקרסול ובכף הרגל במהלך הפעילות היום יומית.
הפרק הוא פרק סינוביאלי בעל ציר תנועה אחד, התנועה העיקרית המתרחשת בפרק הקרסול היא כיפוף ו יישור , אך קיימת בפרק מעט תנועה צידית המאפשרת מעט חופש בכיוון אינוורזיון ו אוורזיון בפרק הקרסול.
ציר התנועה של פרק הקרסול מוטה כ 8 מעלות החוצה מהמישור הסגיטאלי, כלומר תנועה המבוצעת בכיוון כיפוף - יישור תבוצע במישור של רוטציה חיצונית בת כ 8 מעלות מהמישור הסגיטלי.
לפרק משטח סחוס מעובה, כ 3-4 מ"מ עוביו, המותאם לעומסים הרבים העוברים דרך כף הרגל.
הרחבה בנושא מפרק הקרסול בכף הרגל

כף הרגל האחורית: הפרק הסב-טלארי

הפרק הסב טלארי ממוקם בין הטלוס והקלקנאוס, הוא פרק סינוביאלי בעל 3 דרגות חופש. התנועות המתאפשרות בפרק הסב-טלארי הן החלקה וסיבוב.
ציר הפרק הוא כ42 מעלות במישור הוורטיקאלי, וכ 16 מעלות במישור הסגיטאלי.
הרחבה בנושא מפרק  הסב טלארי בכף הרגל

עצמות פרקים ורצועות מדיאליות בכף הרגל