נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
כף הרגל   > עצמות כף הרגל  

כף הרגל - עצמות כף הרגל, מבנה כף הרגל

עצמות כף הרגל

כף הרגל מורכבת מכ 28 עצמות כף רגל, כ 33 מפרקים ומעל 100 שרירים רצועות וגידים, הפרוסים אוחזים בעצמות כף הרגל, על כולם לעבוד כמערכת סגורה ומתוזמנת היטב. נוהגים לחלק את מבנה כף הרגל לשלושה חלקים, כפי שמודגם באיור משמאל:
עצמות הרגל אחורית-בצבע סגול.
עצמות הרגל מרכזית- בצבע אדום
עצמות הרגל קדמית- בצבע ירוק.
חלוקה זו של מבנה ועצמות כף הרגל היא חלוקה דידקתית בלבד, במציאות כף הרגל עובדת כיחידה אחת על כל מרכיביה השונים, ללא הבדל  בין חלקי הרגל, כמו כן האספקה העיצבית ואספקת הדם לכף הרגל אינה מתחלקת כלל על פי חלוקה זו ולכן חלוקה זו אינה נכונה מבחינה מבנית

.
גולשים שקראו פרק זה התעניינו בפרקים נבחרים על מדרסים, נעלי ריצה,
עצמות כף הרגל האחורית

כף הרגל האחורית מכונה בעגה המקצועית hindfoot (בסגול).
כף הרגל האחורית הינו מבנה המורכב משתי עצמות גדולות וחזקות, מהגדולות ביותר בכף הרגל, אשר עשויות לעמוד תחת דרישות ועומסים קיצוניים בזמן נשיאת משקל, הליכה וריצה. כף הרגל האחורית מחברת בין עצמות השוקה הארוכות (עצם הטיביה ועצם הפיבולה) ובין עצמות כף הרגל המרכזית( קובואיד, נביקולר) .
עצמות כף הרגל האחורית הם הטלוס והקלקנאוס.  

טלוס- מעצמות כף הרגל האחורית

עצם הטלוס (סטרגלוס): עצם הטלוס היא העצם השניה בגודלה בעצמות כף הרגל, העלת מבנה שטוח, לכודה בין המשטח העליון של הקלקנאוס ובין המשטח התחתון של הטיביה, מוגבלת משני צידיה על ידי הפטישונים ( המדיאלי- של הטיביה, הלטראלי של הפיבולה), בגבולה העליון שלה יוצרת עצם הטלוס את מפרק בינה ובין המשטח התחתון של הטיביה, ובחלקה התחתון יוצרת מפרק סב-טלארי עם הטיביה.
עצם הטלוס נחשבת עצם חשובה מאוד לתנועת האדם ולנשיאת המשקל והסחוסים העבים העוטפים אותה מעידים על חשיבותה.

עצם הקלקנאוס:היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל ומכונה עצם העקב, יחודה של עצם הקלקנאוס הוא בקשיחות אותה היא מספקת לצד משקל נמוך. עצם הקלקנאוס היא העצם הבאה למגע ראשון עם הקרקע בזמן הליכה או ריצה ועשויה לעמוד בעומסים גבוהים של עד פי 3-5 ממשקל גוף האדם.

עצם העקב (הקלקנאוס)מהווה את העצם הגדולה ביותר בכף הרגל, נושאת את מרבית עומסי הנחיתה על כף הרגל, עומסי הניתה עשויים להאמיר על פי 2 ו3 ממשקל הגוף בזמן ריצה, עצם זו חשופה לפציעות שונות החל בעצם העקב עצמה, דרך פציעה בכריות השומן המונחות תחתיה מגנות עליה ועד רקמת החבור המחוברת אליה, פציעות אלו לרוב יאובחנו כ דורבן בקרסול ( plantar fasciitis).

כאשר מופיעים כאבים כמו דורבן בכף הרגל יש למתן עומסים אלו  על העקב על ידי מתן תמיכה נכונה בעקב ובקשת הארוכית דבר שלרוב יעשה בעזרת מדרסים אורתופדים ( לקריאת חומר נוסף בנושא רכישת מדרסים מומלצים בקישור)

עצם הקלקנאוס- מעצמות כף הרגל האחורית

עצמות כף הרגל המרכזית

כף הרגל המרכזית מכונה midfoot, איזור צפוף המורכב מחמש עצמות טרסאליות, המחוברות בינהם ברצועות הדוקות : 13 ומספר רב של מפרקים. לכל אחד מהמפרקים יכולת תנועתיות מוגבלת, אך כקומפלקס הם יוצרים משטח גמיש, המאפשר אדפטציה של כף הרגל לסוגי משטחים מגוונים ולמרקם רחב של תנועות ופעילויות. כף הרגל המרכזית פועלת כיחידה אחת בעלת גמישות\קשיחות משתנה.
כף הרגל המרכזית מכילה שתי שורות של עצמות, השורה הפרוקסימאלית יותר מורכבת מעצם הקובואיד ועצם הנביקולר, השורה הדיסטאלית יותר מורכבת משלושת עצמות הקוניפורם ועצם הקובואיד בפן הלטראלי.

נביקולר- מעצמות כף הרגל  המרכזית

 עצם הנביקולר (עצם הסירה) : שמה של הנביקולר עצם הסירה נגזר מהצורה דמויית סירה של העצם. עצם הנביקולר ממוקמת בפן המדיאלי של כף הרגל במרכז הקשת האורכית המדיאלית גובלת מאחור עם הטלוס והקלקנאוס, מהצד הלטראלי בעצם הקובואיד ומלפנים בשלושת עצמות הקוניפורמים. המשטח האחורי של עצם הנביקולר הוא משטח קעור המהווה משטח פירקי עם עצם הטלוס, המשטח הקידמי של עצם הנביקולר הוא משטח שטוח בעל שלוש מגרעות פירקיות לכל אחת מעצמות הקוניפורם.

נביקולר- מעצמות כף הרגל המרכזיתעצם הקובואיד ( עצם הקוביה):שמה של עצם הקובואיד נגזר מצורת הקוביה ממנה בנויה העצם. העצם ממוקמת בפן הלטראלי של כף הרגל האמצעית ותורמת לייציבות של כף הרגל. עצם הקובואיד מתחברת לחמש עצמות טרסאליות : עצם הקלקנאוס, עצם הנביקולר, עצם הקוניפורם הלטראלית, בסיס עצם המטטרסוס הרביעי, ולעיתים גם לבסיס עצם המטטרסוס החמישי.
המשטח העליון של עצם הקובואיד מהווה מוצא למספר רב של ליגמנטים ולכן הינו משטח נוקשה וקשיח. המשטח התחתון של עצם הקובואיד מכיל חריץ רוחבי המכונה הסולקוס הפרונאלי

 

 

 

עצמות הקוניפורם- מעצמות כף הרגל המרכזיתשלושת עצמות הקוניפורמים ( מדיאל \ לטראל \ אינטרמדיאל):את השורה השניה של כף הרגל המרכזית מרכיבה בצד הלטראלי עצם הקובואיד ובצידה המדיאלי שלושת עצמות הקוניפורם. עצמות הקוניפורם מרכיבות את מרכז הקשת האורכית כאשר מאחור הם תחומות על ידי עצם הסירה ומלפנים על ידי עצמות המטטרסוס.

 

 

 

 

 


 עצמות כף הרגל הקדמית

עצמות הקוניפורם- מעצמות כף הרגל המרכזיתכף הרגל הקדמית בעגה המקצועית forefoot ( ירוק ), כף הרגל הקדמית מכילה את חמשת עצמות המטטרסוס ואת שאר 14 עצמות הפלאנג המרכיבות את אצבעות כף הרגל. ומכיל את חמשת עצמות המטטרסוס המהוות את בסיס אצבעות כף הרגל, ואת 14 העצמות של אצבעות כף הרגל.

עצמות המטטרסוסשורת העצמות הראשונה, הפרוקסימאלית היא שורת עצמות המטטרסוס, המכונות גם עצמות המסרק, אלו הן עצמות גליליות ארוכות המרכיבות את מרבית כף הרגל הקדמית, עצמות המסרק מתחברות מאחור עם כף הרגל המרכזית  בשורת פרקים המכונה "ליס-פרנק" ומלפנים מתחברות עצמות המטטרסוס לעצמות הפלאנג המרכיבות את אצבעות כף הרגל. במקרים רבים של מנח כף רגל אב נורמלי , חוסר תפקוד או גמישות ייתר של השורה הראשונה נחשפות ראשי עצמות המטטרסוס לעומסי ייתר דבר המוביל לכאבים המכונים מטטרסלגיה.

 עצמות הפלאנג: הן העצמות המרכיבות את אצבעות כף הרגל, למעט אצבע מספר 1 ( הבוהן הגדולה) לכל אחת מאצבעות כף הרגל 3 עצמות , עצם פרוקסימאלית- הפלאנג המקורב, עצם מרכזים - הפלאנג המרכזי וכמובן הפלאנג המרוחק