נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

כף הרגל   >  כף רגל אחורית   >  שרירי המדור הצידי בשוקה

הקדמה- המדור הצידי של כף הרגל \ שרירי הפרונאוס\ נקע

המדור הצידי של כף הרגל מכונה המדור הפרונאלי ומכיל את שריר הפרונאוס הארוך והפרונאוס הקצר, במדור תחום מאחור במדור האחורי ומלפנים במדור הקידמי.
המדור הצידי מבצע את תנועת האייוורזיה \ פרונציה  וכיפוף הקרסול\ פלנטר פלקציה, משמש כמייצב לקרסול במצבים של מניעת נקע בקרסול.
בקרב אצנים קיימת תופעה המכונה תסמונת המדור הלטראלי, בעקבות פעילות עצימה ממשוכת כמו ריצת מרתון נוצר מצב של התנפחות השרירים בתוך המדור הסגור עד למצבים של ירדה באספקט הדם למדור, כאבים על רקע נימקי, וחולשת שרירים.
לרוב מעבר למנוחה ועיסוי עם קרח יועיל לתסמונת המדור אך לעיתים יהיה צורך בניתוח דחוף - חיתוך האפונרוזה לשחרור מיידי של הלחץ.


מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוס


גולשים שהתעניינו בעמוד זה התעניינו גם בפרק על מדרסים, בפרק על כאבים בכף הרגל, בפרק על פלטפוס ובפרק על דורבן בכף הרגל.שריר הפרונאוס הארוך ותפקידו בנקע

שריר הפרונאוס לונגוס

שריר הפרונאוס הארוך יוצא מראש הפיבולה לעבר המלאולוס הלטראלי, עובר מאחורי המלאולוס הלטראלי משם ממשיך לפנים ואז חוצה את הקרסול, עובר תחתיו ונאחז בקוניפורם המרכזי ובראש המטטרסוס הראשון.
שריר הפרונאוס הארוך מעוצבב על ידי העצב הפרונאלי השיטחי, ואספקת הדם שלו מגיעה בעיקר על ידי העורק הפרונאלי ועל ידי העורק הטיביאלי הקידמי.
השריר הפרונאלי הארוך מבצע פלנטר פלקשיון, ואוורזיון בקרסול, כמו כן השריר תומך בקשת האורכית הלטראלית ובקשת הרוחבית המטטרסאלית .
השריר נחשב כמייצב חשוב של הקרסול וכאחד השרירים החשובים למניעת נקע בקרסול.כף הרגל שריר הפרונאוס הקצר ותפקידו בנקע

שריר הפרונאוס ברוויס בכף הרגל

שריר הפרונאוס הקצר יוצא מגוף הפיבולה יורד לעבר המלאולוס הלטראלי, עובר מאחורי המלאולוס הלטראלי ומשם פונה לפנים מתחבר לראש המטטרסוס החמישי.
שריר הפרונאוס הקצר מעוצבב על ידי העצב הפרונאלי השיטחי, ואספקת הדם שלו מגיעה בעיקר על ידי העורק הפרונאלי ועל ידי העורק הטיביאלי הקידמי.
השריר הפרונאלי הקצר מבצע פלנטר פלקשיון, ואוורזיון בקרסול.
השריר נחשב כמייצב חשוב של הקרסול וכאחד השרירים החשובים למניעת נקעים לטראלים של הקרסול.

העצב הפרונאלי השיטחיחי, המתפצל מהעצב הפרונאי המשותף\ common peroneal nerve מאחורי ראש הפיבולה בברך הוא העצב המעצבב את השרירים הפרונאילים ( השיטחי + העמוק ).
הסיגמנטים המעצבבים שרירים אלו הם l5,s1,s2.

 

-