נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

כף הרגל   >  כף רגל אחורית   >  מפרק הקרסול

מפרק הקרסול

חתך מפרק הקרסול קדמי אחורי
מפרק הקרסול הוא הפרק המשמעותי ביותר בפירקי כף הרגל, ומתבצעת בו עיקר התנועה המתרחשת בקרסול ובכף הרגל במהלך הפעילות היום יומית.
מפרק הקרסול הוא פמרק סינוביאלי בעל ציר תנועה אחד, התנועה העיקרית המתרחשת במפרק הקרסול היא כיפוף ו יישור , אך קיימת במפרק מעט תנועה צידית המאפשרת מעט חופש בכיוון אינוורזיון ו אוורזיון במפרק הקרסול.
ציר התנועה של מפרק הקרסול מוטה כ 8 מעלות החוצה מהמישור הסגיטאלי, כלומר תנועה המבוצעת בכיוון כיפוף - יישור תבוצע במישור של רוטציה חיצונית בת כ 8 מעלות מהמישור הסגיטלי.
למפרק הקרסול  משטח סחוס מעובה, כ 3-4 מ"מ עוביו, המותאם לעומסים הרבים העוברים דרך כף הרגל האחורית.

מפרק הקרסול אנטומיה

פרק הקרסול בנוי מהגבול העליון של הטלוס ומהמשטח הפירקי התחתון של הטיביה, מוגבל בצידו הלטראלי על ידי המלאולוס הלטראלי של הפיבולה, ובצידו המדיאלי מוגבל על ידי המלאולוס המדיאלי של הטיביה.
מבחינה מבנית המלאולאי הלטראלי ארוך מזה המדיאלי יורד כמעט ועד לפרק הסוב-טלארי: subtalar joint מקנה יציבות בכיוון זה ומגביל את תנועת האיוורזיה: eversion של פרק הקרסול.
המלאולוס המדיאלי קצר יותר ומאפשר תנועת אינוורזיון רחבה של פרק הקרסול ומנגד מקנה יציבות פחות טובה ( זו אחת הסיבות שורב הנקעים בקרסול הם אינוורטורים).
כמו כן המלאולוס הלטראלי ממוקם מעט אחורית למלאלוס המדיאלי.


 משטח מפרק הקרסול בעצם הטאלוסהמשטח הפירקי הטלארי (של מפרק הקרסול) בעל מבנה מיוחד, הוא בנוי בצורת טריז כאשר החלק הקידמי של המשטח רחב יותר מזה האחורי בכ 2.5 מילמטרים.
בתנועת היישור של מפרק הקרסול: דורסי פלקשיון המשטח הרחב נדחק
בין צמד המלאולוסים נועל את המפרק.
מכאן שמנח ה: close pack של הפרק הוא: full dorsi flexion, ובמנח זה לא מתאפשרת כלל תנועת אינוורזיון - אוורזיון של מפרק הקרסול.
מנח ה: open pack של הפרק הוא סביב 10 מעלות פלנטר פלקשון, במנח זה הפרק חופשי ומתאפשרת תנועה מירבית של אינוורזיון איוורזיון.
הקפסולה הפירקית נוטה להמתח יותר בתנועת פלנטר פלקשון מאשר ביישור.

ביומכאניקה של מפרק הקרסול

מפרק הקרסול מוגבל בתנועת הפלנטר פלקשיון \ הכיפוף (פוינט) על ידי הרצועה atf lig ונעצר לחלוטין כאשר הפן האחורי של הטלוס נוגע במשטח האחורי של הטיביה.
מפרק הקרסול מוגבל בתנועת הדורסי פלקשיון על ידי שרירי הסובך בפן האחורי של השוקה, הפן האחורי של הרצועה הדלטואידית,  והרצועה הptf lig, מעצור נוסף שמגביל את תנועת הדורסי פלקשיון הוא המבנה ההולך ומתרחב של משטח העליון של הטלוס שנדחק אל בין המלאולוסים.

תנועת פרק הקרסול היא תנועה מורכבת.
ציר התנועה של פרק הקרסול במבט פרונטאלי נמצא בהטיה בת 8 מעלות:

ציר התנועה של מפרק הקרסול במבט טרנסוורסאלי  נמצא בהטיה בת כ20 עד 30 מעלות:

את תנועת הטלוס במפרק הקרסול ניתן לתאר כתנועה בצורת חרוט, התנועה הנוצרת בפן המדיאלי של הפרק היא במשרעת תנועה נמוכה יותר מהתנועה הנוצרת בפן הלטראלי, צורת פרק זו גורמת למפרק הקרסול לנוע לאדדוקציה בזמן כיפוף פלנטרי ולנוע לאבדוציה בזמן תנועת דורסי פלקציה ( בתנועה בשרשרת פתוחה).


תנועת הקרסול בשרשרת פתוחה: כאשר כף הרגל באוויר הקרסול נע ממנח של יישור \ דורסי פלקציה ישור זה מערב תנועת אוורזיון לתנועת כיפוף \ פלנטר פלקשיון, תנועה המערבת תנועת אינוורזיון.
כלומר בקרסול אין לנו תנועות תהורות של פלנטר- דורבי פלקשון.אך מה קורה בתנועה בשרשרת סגורה: תנועת הקרסול המורכבת המתרחשת בשרשרת פתוחה ( כאשר הרגל באוויר) , הופכת בתנועה בשרשרת סגורה ( כאשר כף הרגל מונחת מקובעת על גבי הקרקע) כאשר כף הרגל מקובעת למשטח הדריכה ולמעשה אינה נעה, והשוקה היא זו הנעה על גבי הקרסול בזמן מעבר מיישור לכיפוף, לתנועת סיבוב של השוקה.
בזמן ביצוע כיפוף בקרסול ( פלנטר פלקשון ) , הטיביה נעה בסיבוב חיצוני ( כך שהשין של הטיביה מופנה החוצה ), ולהיפך בזמן תנועת יישור של הקרסול ( דורסי פלקשון ) הטיבה נעה פנימה, ברוטציה פנימית.


 

רצועות התומכות במפרק הקרסול

את מפרק הקרסול מייצבת מהצד המדיאלי הרצועה הדלטואידית, הרצועה הדלטואידית הינה קומפלקס של רצועות המורכב מארבע רצועות, הנפרש בצורת מניפה שטוחה, ומהווה את אחת הרצועות החזקות בגוף.עצמות פרקים ורצועות צידיות בקרסול
לקומפלקס הרצועות הדלטואיד תפקיד מכריעה בייצוב מדיאלי של המפרק, ותפקיד בייצוב הקשת המדיאלית.
הקומפלקס הדלטואידי מורכב מהרצועות:
tibionavicular ligament
tibiocalcaneal ligament
posterior tibio talar ligament
anterir tibio talar ligament.

שלושת הרצועות הראשונות שיטחיות יותר, ותפקידם העיקרי במניעת אוורזיון של מפרק הקרסול, בשעה שהרצועה האחרונה ה:anterior tibio talar lig, סיביה יושבים עמוק יותר תחת שלושת הרצועות השיטחיות, ותפקידה למנוע סיבוב חיצוני ובריחה לטראלית של הטלוס.
 המלאולוס הלטראלי ארוך יותר, וגם לו תפקיד חשוב בייצוב הפרק, מונע תנועת eversion מוגזמת, ומונע בריחה לטראלית של הטאלוס.


מהצד הלטראלי: מייצבים את מפרק הקרסול 3 רצועות.
הרצועה הטאלו-פיבולארית הקידמית( atf lig ):
שתפקידה העיקרי מניעת תנועת inversion של הטלוס, מייצבת צידית את הרק במנח פלנטר פלקסורי ולכן גם תהיה גם הראשונה להפגע בנקעים של הקרסול.
הרצועה הטאלו-פיבולרית האחורית( ptf lig ): שתפקידה למנוע תנועת יישור ייתר: dorsi flexion בריחה מדיאלית או סיבוב מדיאלי של הטאלוס, פציעה של הרצועה ptf יתרחשו בדרך כלל במנח דורסי פלקסורי, המנח הנעול של פרק הקרסול בכף הרגל, ולרוב יערבו פגיעה במבנים נוספים, כמו הרצועות הלטראליות האחרות של הקרסול, קפסולת פרק הקרסול ןכולי. הרצועה הקלקנאו-פיבולרית:( cf lig ): שתפקידה למנוע אינוורזיון מוגזם במפרק הקרסול במנח ניטראלי, לרוב תפגע בנקעים צידים קשים.הגבלה בפרק הקרסול עשויה להוביל לפתולוגיות \ כאבים בכף הרגל כמו דורבן, הלוקס וולגוס או הלוקס ריגידוס.