הדפים הפופולרים
מדרסים
אינדקס מכוני מדרסים
כאבים בכף הרגל
פלטפוס
דורבן
מומחה כף רגל
כף רגל
בחירת נעל ריצה
נושאים נוספים

נקע בקרסול
נקע- אנטומיה
נקע- אנטומיה גרמית
נקע- רצועות הקרסול
נקע- קופסית הפרק
נקע-ייצוב אקטיבי
נקע- גורמי סיכון
נקע- בדיקות
נקע- טיפול
נקע- חוזר
נקע מאמרים
מיקום פיבולה דיסטאלית
שיקום נקע כרוני
חוסר יציבות פיבולה דיסטאלית
נקע פרק טיביופיבולר
טיפול פרק טיביופיבולר
--------
כאבים בכף הרגל
--------
כללי
קשת גבוה
הבדל באורך רגליים
שין ספלינט
נקע בקרסול
סינוס טארסי

--------
רגל אחורית
דלקת בגיד אכילס
אכילס בורסיטיס
דפורמציית הגולונד
צביטה אחורית
דלקת פרונאוס
דיסלוקציה פרונאוס
סנדרום כריות השומן
תעלה טארסלית
calcaneal stress fruc
sever's dys

--------רגל קדמית
מטטרסלגיה
מורטון נוירומה
אצבע פטיש
mallet toes
tailor bunion
mallet toes
claw toes
fierberg dys

--------
בוהן הגדולה
הלוקס ולגוס
הלוקס ריגידוס
turf_toe

--------
דפורמציות
metatarsus add
equinus foot
clubfoot
rocker bottom foot
 נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

אנטומיה נקע ברגל -כללי                               

 

נקע ברגלמפרק הקרסול הינו אחד המפרקים המוביליים והמשמעותיים ביותר בגוף האדם, המומנטים העוברים דרך מפרק הקרסול ושינוי הזווית הרבים הנדרשים בזמן הליכה גורמים למפרק זה להיות אחד המפרקים החשובים אך גם הרגישים בגוף, נקע ברגל מהווה את אחת הפציעות השכיחות בקרב אנשים פעילים, ובקרב אתלטים העוסקים בפעילות הדורשת שינויי כיוון, מגע או ריצה על משטחים לא יציבים ( ריצות שדה, ניווט..), כמעט כל אתלט מקצועי כחובב, חווה נקע ברגל, רבים אף חוו חזרה של נקע ברגל פעמים רבות.

מפרק הקרסול הוא פרק סינוביאלי בעל ציר תנועה בודד, התנועה העיקרית המתרחשת בפרק הקרסול היא תנועת יישור כיפוף ( אקסטנשיון- פלקשיון) אך גם קיימת בפרק הקרסול תנועת אינוורזיון-איוורזיון ( מרבית המקרים של נקע ברגל נוצרים בתנועת אינוורזיון מוגברת).

מפרק הקרסול בנוי משני מפרקים : הפרק בין עצמות השוקה ( הטיביה והפיבולה) ובין עצם הטלוס, הפרק בין עצם הטלוס לעצם הקלקנאוס.
את מפרק הקרסול מייצבות שתי קבוצות של רצועות, הרצועות הלטראליות ( 3 במספר) והרצועה המדיאלית- הדלטואיד.

מפרק הקרסול מיוצב על ידיי שתי מערכות מייצבות, מערכת מייצבת ראשונה היא המערכת הפאסבית הכוללת מערכת חזקה של רצועות, מבנה שילדי (עצמות) תומך וקפסולה מפרקית הדוקה, מערכת פאסיבית זו מונעת תנועות קיצון לא רצויות בקרסול ומונעת נקע ברגל במהלך פעילות
המערכת השניה מכונה המערכת האקטיבית או המערך הפרופריוספטיבי של הקרסול, המורכב מחישני מצב, חישני תנועה, וחישני מתיחה המפוזרים בשרירים, ברצועות, ובמפרקים מאפשרים לגוף לזהות את מצב הרגל במרחב ולזהות תנועות קיצון מסוכנות בקרסול( תחילת התנועה לנקע ברגל) ולהפעיל כנגדם מערכת שרירית דרך קשת רפלקס קצרה.

כ-85 אחוז גדול מהמקרים של נקע בקרסול מערבים מנגנון פציעה אינוורטורי, לרוב מנגנון הפציעה של נקע ברגל מתרחש במנח פלנטר פלקסורי, אז פרק הקרסול נמצא במצב פתוח ולא יציב.
נקע בקרסול אופייני, מערב מתיחה של הרצועות בפן הצידי של הקרסול הרצועה הראשונה להפגע במקרה הקלאסי של נקע ברגל היא ה-anterior talo-fibular lig. רצועה זו נפגעת ראשונה בשל מנח הפלנטר פלקסורי של כף הרגל, במנח זה רצועת הatf משמשת כמייצב עיקרי של הקרסול למניעת נקע ברגל ולכן גם תהיה הראשונה להפגע ברוב מיקרי ה נקע של כף הרגל.  במקרים קשים יותר של נקע ברגל אנו עשויים למצא מעורבות של פגיעה ב- calcaneo-fibular lig, נקע זה יהיה חמור יותר, עשוי לערב פגיעה במבנים נוספים, השיקום מנקע זה יהיה ארוך ומורכב יותר. במקרים של נקע ברגל המבוצע במנח יישור dorsi flexion , אנו עשויים למצא מעורבות של הרצועה ה-posterior talo-fibular lig, נקע מסוג זה עשוי לערב פגיעה ברקמות רכות נוספות.
פרק כף הרגל האחורית
כ 5
אחוז מהמיקרים של נקע בקרסול מתרחשים במנגנון , המערב פגיעה בקומפלקס המדיאלי- deltoid lig , הקומפלקס הדלטואידי הינו מניפה של רצועות חזקות חלקן שיטחיות וחלקן עמוקות .
הרצועה הדלטואידית הינה מהרצועות החזקות בגוף ובמיקרים של נקע בקרסול לכיוון איוורזיה, הרצועה עשויה לעמוד בעומס ולהעביר את מלא עומס המתיחה לאינסרציית הרצועה ולחיבורה למלאולוס המדיאלי, ולגרום לשברי תלישה במקום (לכן במקרים רבים של נקע ברגל מסוג זה יבוצע צילום במיון).
אלמנט נוסף המייצב את הקרסול כנגד מיקרים של נקע ברגל מדיאלי הוא המלאולוס הלטראלי הארוך , ההמלאולוס חוסם את התנועה האיוורטורית, ועשוי לעבור טראומה דחיסתית במקביל לפגיעה ברצועות המדיאליות במהלך נקע ברגל- איוורטורי.
כ 10 אחוז מהפציעות מערבות פגיעה ברצועה הסינדסמוטית ( בין הטיביה לפיבולה) ולגרור לפגיעה ביציבות פרק הטיביו-פיבולרי , בעקבות נקע ברגל המערב פגיעה ברצועה הסינדסמוטית עשוי להופיע כאב בעיקר בסוף תנועת ה dorsi-flexion וברוטציה חיצונית של הקרסול. נקע זה עשוי לגרור כאב מעל פרק הקרסול או בפן הצידי תחתון של הברך, בפרק הטיביו-פיבולרי העליון.