נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
פלטפוס  >  הטיפול בפלטפוס  >

פלטפוס בכף הרגל- כיצד מטפלים בפלטפוס ?                       


כפות רגליים בשחיה צורניתהטיפול השמרני  ב פלטפוס צריך להיות כוללני ארוך טווח ובאחריות המטופל.
קיימת חוסר אחידות דעים לגבי הצורך לטפל בפלטפוס שאינו סימפטומטי, אך רוב המומחים עדיין מצדדים בכדאיות של תרגול שרירי כף הרגל לצד שימוש במדרסים כחלק מטיפול מונע ממושך בפלטפוס.
אחידות דעים קיימת בצורך בטיפול בכף רגל במנח פלטפוס  סימפטומטית ( פלטפוס עלול לגרור סימפטומים ב כף רגל אך פלטפוס עשוי להיות גם חלק ממנגנון ביומכאני המעורר כאבי ברכיים, ירך אגן או גב ) ובמצב בו יש הבדל מבני משמעותי בין כפות הרגליים, קרי חומרת הפלטפוס שונה בין הרגליים.


משקל ייתר- למשקל קל ותזונה נכונה משמעות רבה בפיתרון בעיית הפלטפוס, מאחר ולרוב כאבים בכף הרגל הנובעים מפלטפוס הם  כאבים שחיקתיים, הנובעים מחוסר חלוקת עומסים תקינה( פלטפוס משנה את חלוקת העומסים בכף הרגל, ובגוף כולו) . לירידה במשקל תהיה משמעות רבה בהורדת עומסים אלו ואיתם
שיפור בחומרת הסימפטומים.
קיימים מחקרים רבים המוצאים קשר בין  כף רגל שטוחה \ פלטפוס סימפטומטי,כאבי קרסול כרוניים, ובין משקל ייתר.
מחקר שבדק את הקשר בין אוסטאוארטריטיס של הקומפרטמנט המדיאלי בברך
ומנח כף הרגל ( פלטפוס) , במחקר השתתפו כ 32 מטופלים הסובלים מכאבי ברכיים ואובחנו רנטגנולוגית, כסובלים מאוסטאוארטריטיס של  הקומפרטמנט המרכזי של הברך השתתפו בקבוצת הניסוי, קבוצת הביקורת כללה 28 מטופלים בריאים בעל מאפייני מין וגיל דומים.
נמצא מיתאם ברור בין שלושה מרכיבים: משקל הגוף, מידת השטחת הקשת ( עלפי ה arch index - מידת הפלטפוס) והשחיקה במדור המדיאלי של הברך.

פעילות גופני כללית- לעיסוק בפעילות גופנית מתונה יתרונות מרובים, מחקרים רבים תומכים בהשערה כי הפעילות הגופנית הארובית משמשת כזרז ביכולתו של האדםלהתמודד עם תחלואות, פתולוגיות ומכאובים. לגוף הפעיל תהליכי בניה יעילים יותר, זרימת דם פריפרית טובה יותר, מאזן הורמונאלי התורם להורדת הכאב, וכדומה.קבוצת אנשים מחייכים    תחביבים- עשוי להשמע קצת מוזר, אך מרבית המחקרים הרפואיים מוכיחים כי אדם מאושר, אחד העוסק בפעילויות אותה
    אוהב, נוטה לצחוק ובעל הקשרים חברתיים פעילים, נוטה לסבול פחות מתחלואה, ולהתגבר על תחלואה בצורה
    טובה ומהירה יותר כל פיזיוטרפיסט או אדם העוסק בשיקום יוכל לאמר לכם,כי בכדי לקבוע פרוגנוזה (צפי שיקומי) לעיתים חשוב  יותר לדעת מי עומד מולכם, מאשר לדעת מה הבעיה ממנה הוא סובל.

נעל ריצה מקצועית-פלטפוסהנעלה- התאמת הנעל לרגל השטוחה \ פלטפוס הינה בעלת חשיבות מכרעת על אף החוסר המחקרי בנושא קיימת הסכמה כי הבחירה בנעלי בחירה עם בקרת תנועה (מייצבות), הבנויות לקשת נמוכה ( פלטפוס), היא הבחירה הנבונה עבורכם להתמודד עם  בעיית הפלטפוס. נעל motion control מספקת יציבות לקרסול השטוח (פלטפוס), ועוזרת בתיקון המנח הפרונטורי של כף הרגל האחורית. יש להקפיד בבחירת הנעל המתאימה לחיי היום יום ולחיים הספורטיבים.