נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:   מעטפה      לדף גוגל:   מעטפה      לדף פייסבוק:   מעטפה
פלטפוס  >  כאבים בשל פלטפוס- >

פלטפוס כאבים ופתולוגיות המאפיינות את בעיית הפלטפוס        


פלטפוס ברגל, רגל ניטראלית, קשת גבוהמחקרים רבים שהתחקו אחר בעיית הפלטפוס בכף הרגל מצאו כי פלטפוס בכף הרגל ובעיקר פלטפוס משמעותי הכולל גמישות ייתר של הקרסול והטיה פרונטורית של הקלקנאוס עשוי להגביר את הסיכוי להופעת כאבים ופתולוגיות שחיקתיות בקרסול, בגפה התחתונה ובכלל.

הגולשים שהתעניינו בפרק זה התעניינו גם בפרקים על: פרק בנושא מדרסים, פרק בנושא כאבים בכף הרגל ופרק בנושא נעלי ריצה.

בפרק זה נסקור חלק מהבעיות הבולטות העשויות להופיע בעקבות פלטפוס בכף הרגל:
 1. כאבים בקרסול: פלטפוס בכף הרגל עשוי לגרור כאבים מגוונים בכף הרגל, השילוב של כף רגל גמישה, הטיה פרונטורית של הקלקנאוס וקשת שטוחה עשויים לתרום לבעיות שחיקתיות וכאבים רבים באתרים שונים לאורך כף הרגל:
  •  כאב בפן המדיאלי של פרק הקרסול עשוי להתרחש בעקבות מתיחה של רקמות רכות כמו הרצועה הדלטואידית או הקפסולה הפירקית.
  • כאב בפן המדיאלי של פרק הקרסול המלווה בתופעות נוירולוגיות עשוי להתרחש בעקבות מתיחה של העצב הטיביאלי.
  • כאב סביב הקשת המדיאלית הקרוסה וכאב סביב הפן המדיאלי של הקלקנאוס והמפרק טלו- קלקנאל נביקולר עשוי להופיע בשל מתיחת רצועות וקפסולה פירקית.
  • פלטפוס המלווה בפרונציה מוגברת עשוי לגרום לכאב בפן הלטראלי של הקרסול עשוי לרמז על צביטה של המרווח בין הקלקנאוס לטאלוס, או בין הקלקנאוס לפיבולה בפן הלטראלי של כף הרגל.
 2. במקרים רבים של פלטפוס חריף נרכש נזהה דלקת או קרע של שריר הטיביאליס האחורי,מאחר ושריר זה מנסה לפצות ולייצב בצורה מוגברת את כף הרגל הסובלת מפלטפוס בשל עומס ייתר עשויה להתרחש דלקת לאורך גיד הטיביאליס האחורי.
 3. כאבים בתחתית העקב בפן המדיאלי של הקלקנאוס עשויים להופיע מאחר ועצם הקלקנאוס קורסת למנח פרונטורי כך ש הפינה המדיאלית של הקלקנאוס נדחסת למשטח הדריכה.
 4. שברי מאמץ או\ו shin splint של הטיביה, שכיחים בכף רגל עם פלטפוס.
 5. דלקת של הפסיה הפלנטרית. או\ו heel fat pad synd , מופיעים בשכיחות גבוה יותר בכף הרגל שב פלטפוס.
 6. דלקת של גיד אכילס, מופיעה בשכיחות גבוה בכף רגל בפלטפוס
 7. הלוקס וולגוס מופיע בשכיחות גבוה ונחשב לסיבוך נפוץ של פלטפוס בכף הרגל.
 8. חיבור גרמי של עצמות הטרסאל, tarsal coalition.
 9. שכיחות פציעות של רצועת ה acl בברך גבוה: מחקר שבדק 50 מטופלים לאחר פציעת acl לעומת 50 מטופלים ללא פציעה הראה כי בקרב המטופלים שנפצעו היתה נטיה ברורה לכפות רגליים בעלות פלטפוס מוגבר בצורה מובהקת לעומת הקבוצה הבריאה, מעלה את החשד כי כף רגל היפר פרונטורית \ פלטפוס מעלה את הסיכון לפציעת acl ( פציעה טראומה או פציעה ללא טראומה).
 10. כאבי גב תחתון, מחקר שבדק 35 מטופלים הראה כי הכנסת הרגל להיפר פרונציה מביאה לרוטציה פנימית לאורך הטיביה והפמור ולהטיה קידמית\טילט קידמי של האגן, תופעה העלולה להגביר את כאבי הגב התחתון.
 11. פרונציה מוגברת באחת הרגליים עשויה ליצור חוסר סימטריה לעומת הגפה נגדית דבר העשוי להוביל לכאבים בפרק האגן או הגב התחתון.

כאשר נוצרים כאבים כתוצאה מפלטפוס מוגבר, שימוש במדרסים בהתאמה אישית מהווה פתרון מצויין לבעיה, אך קיים קושי אמיתי ברכישת מדרסים מומלצים מאחר ושוק המדרסים רווי בחנויות מדרסים לא מקצועיות, ובבעיות של חוסר יושר מול הלקוחות לקריאת חומר נוסף בנושא מדרסים מומלצים כיצד לרכוש כנסו לקישור