דף המשך לכאבים בכף הרגל, בעיות וכאבים נוספים בכף הרגל

מדרסים, שטייין נתי ממומחי המדרסים הטובים בארץ פתרונות לבעיות וכאבים בכף הרגל חזרה לדף ראשי של כאבים בכף הרגל

כאבים בכף הרגל הקשורים לקשת העמוקה \ רגל חלולה

כאבים בכף הרגל מסוג: הולופוט \ קשת עמוקה \ pes cavus  היא דפורמציה שכיחה בקרב האוכלוסיה הבוגרת, ולמעשה נמצאת בכ 15 אחוז מהאוכלוסיה, כ 60 אחוז מבעלי כף רגל בעלת קשת עמוקה יסבלו במהלך חייהם כאבים בכף הרגל.
כף הרגל בעלת הקשת העמוקה מופיעה לרוב כדפורמציה מולדת ( במקרים רבים נמצא קשר תורשתי, משפחתי), אך עשויה להיות בעלת רקע נוירולוגי או על רקע של חוסר איזון שרירי. כף הרגל בעלת הקשת העמוקה מתאפיינת במנח של סופינצייה מוגברת  של הקרסול, בנוקשות, ובבלימת זעזועים לא אפקטיבית.
כף הרגל בעלת הקשת העמוקה עשויה להציג הגבלות בטווחי הקרסול, ולרוב יופיעו כאבים בכף הרגל תחת ראשי המטטרסוסים, כאבים  בכף הרגל הלטראלית בעיקר לאורך עצם המטטרסוס החמישית, נטיה לנקעים של הקרסול ובעקבותיהם כאבים בכף הרגל בפן הלטראלי של פרק הקרסול, כאבים לאורך השוקה בעקבות התפתחות תסמינים של שין ספלינט או שיברי מאמץ, כאבי ברכיים כאבים וכאבי גב תחתון.

 בעיות הקשורות לקשת הגבוה בכף הרגל

כאבים בכף הרגל מסוג: rear foot varus \ היפר סופינציה היא דפורמציה המשתייכת לרוב למשפחת הדפורמציות של הקשת העמוקה, אך לא תמיד. דפורמציה זו מערבת אינוורזיון של כף הרגל האחורית, נוקשות ולעיתים הגבלה בטווח האיוורזיון, במצבים קיצוניים כאבים בכף הרגל הלטראלית סביב הרצועות הרכות או כאבים בכף הרגל הפנימית בדרך כלל בשל דחיסה של הפרק.

 

כאבים בכף הרגל מסוג: fore foot valgus \ רגל קידמית בוולגוס דפורמציה המערבת אינוורזון של הרגל הקידמית, לעיתים מהווה חלק מדפורמציית הקשת העמוקה, ומשתייכת לקבוצת הדפורמציות של הקשת העמוקה, לעיתים עלולה  להוביל לכאבים בכף הרגל הקידמית.חזרה לכאבים בכף הרגל

כאבים בכף הרגל הקשורים לקשת השטוחה - פלטפוס

 
           פלטפוס -כאבים בכף הרגל

כאבים בכף הרגל מסוג: pes planus \ flat foot \ פלטפוס \ כף רגל שטוחה \ קשת שטוחה, המונח פלטפוס השגור בשפה העברית לקוח מהמונח הלועזי plattfub, רגל שטוחה, והכוונה היא להשטחה של הקשת האורכית בכף הרגל, זו המחברת את העקב לכריות כף הרגל, ויצירת מצב בו מרכז כף הרגל אינו מורם מהקרקע כפי שאמור להיות בכף הרגל התקינה. פלטפוס היא סדרה של סינדרומים המלווים לרוב בהיפר פרונציה ועשויים לגרור  לביומכאניקה לקויה של כף הרגל, ולהתעורררות של פתולוגיות \ כאבים בכף הרגל, ברגל או בכלל.
כאבים בכף הרגל האופיינים לכף הרגל השטוחה \ פלטפוס, כאבים בכף הרגל לאורך הקשת האורכית, כאבים בכף הרגל בצד החיצוני של מפרקי הקרסול, דלקת בכף הרגל, כאבים בכפות הרגליים, וכאבים בברכיים.


דפורמציית splay foot \ פלטפוס + צניחת קשת רוחבית: splay foot היא דפורמציה המורכבת מכף רגל שטוחה, וצניחת הקשת הרוחבית. שכיחה יותר בקרב נשים ומטופלים בעלי משקל עצמי גבוה. בדרך כלל מערבת חולשת שרירים כללית בכף הרגל.
rear foot valgus \ היפר פרוניישון דפורמציה המערבת איוורזיון של הרגל האחורית לעיתים מהווה חלק מסינדרום הרגל השטוחה- pes planus, אך עשויה להופיעה גם עם קשת ניטראלית ואף עם קשת גבוה.fore foot varus \ וורוס של הרגל הקידמית דפורמציה המערבת איוורזיון של הרגל האחורית לעיתים מהווה חלק מסינדרום הרגל השטוחה- pes planus


בעיות הגורמות ל כאבים בכף הרגל \ קרסול

כאבים בכף הרגל, סוגי כאבים שונים בכף הרגל

metatrsus adductus \ רגל קידמית באדדוקציה : דפורמציה מולדת של הרגל הקידמית, דפורמציה זו היא דפורמציה בפרק הmid tarsal joint. כף הרגל הקידמית מונחת במנח אדוקטורי וסופינטורי על גבי כף הרגל האמצעית. לעיתים הדפורמציה מפוצה על ידי וולגוס (eversion) של הרגל האחורית ולעיתים לא. ב50% מהמיקרים הפגיעה בשתי הרגליים . לרוב התופעה היא תופעה מולדת, המזוהה עם תחילת ההליכה על שתי רגליים. ללא טיפול עשויה לגרום לקשיים פונקציונאלים, כאבים בכף הרגל, כאבים בקרסול, כאבים ברגליים.אקווינוס כאבים בכף הרגל

equinus syndrom \ כף הרגל במנח פלנטר פלקסורי התסמונת: equinus deformity מאופיינת בזווית פלנטר פלקסורית מוגברת של פרק הקרסול. שם נוסף לתסמונת זו היא talipes equinus. המילה equinus מקורה במילה הלטינית equus שפרושה סוס, כף רגלו של הסוס מונחת על הקרקע במנח פלנטר פלקסורי.
ללא טיפול על ידי הנעלה רפאוית, מדרסים, מתיחות עשויה לגרום לחוסר תפקוד תקין של כף הרגל, כאבים בכף הרגל, כאבים ברגליים, דלקת בכף הרגל.
קלאב פוט כאבים בכף הרגל

club foot \ קלאב פוט הינה פטולוגיה מולדת המופיעה אחת לאלף לידות, בשכיחות גבוה פי שתיים אצל גברים מאשר אצל נשים וב50 אחוז מהמיקרים מופיעה בשתי הרגליים. בסינדרום זה כף הרגל נמצאת במנח fle/add/inversion.

רוקר פוט כאבים בכף הרגל

rocker bottom foot בדפורמציה זו הנוויקולר אינה נמצאת במקומה הטבעי על גבי ראש הטלוס (לעיתים קיימת סבלוקסציה או דיסלוקציה של הנוויקולר על גבי הטלוס), כך שנוצרת קשת הפוכה בכף הרגל, כף הרגל הקידמית נמצעת במנח dorsi flexion על גבי כף הרגל האמצעית. עשוי לגרום ליבלות בכף הרגל, כיבים בכף הרגל, כאבים בכף הרגל.חזרה לכאבים בכף הרגלכאבים בפן הצידי של כף הרגל

נקע

ankle sprain \ נקע בקרסול נקע בקרסול הינו אחת מפציעות הספורט השכיחות בעולם המערבי. כ 30 אחוז מפציעות הספורט מערבות טראומה סיבובית של הקרסול, בארה"ב מוערך כי קיימות כ 23,000 פניות ביום לטיפול רפואי בעקבות נקע בקרסול. רוב הנקעים בקרסול מערבים נחיתה מקפיצה, שינוי כיוון מהיר או פעילות עצימה אחרת, אך נקעים עשויים להתרחש גם בעקבות צעידה יומית על משטח לא ישר, הליכה עם עקבים גבוהים וכדומה. נקע של הקרסול מתאפיין בכאבים בכף הרגל בפן הצידי של הקרסול סביב הפטישון הלטראלי, לרוב הכאבים בכף הרגל ילוו בנפיחות ושיטפי דם.


sinus tarsal syndrom \ סינדרום הסינוס הטרסאלי הסינוס הטרסלי הינו מרווח אנטומי הנוצר בין עצם הטלוס ובין הקלקנאוס, פיתחו בפן הלטראלי של הפרק מעט אינפריורית לרצועה ה-anterior talo fibular ligament, גובל משני צידיו בפסטים הקלקנאליים, ונמשך לאחור בתעלה הטרסלית הצרה. דלקת בסינוס זה מתאפיינת בכאבים בכף הרגל בנשיאת משקל  לרוב בפן הלטראלי של הקרסול ותחושת חוסר יציבות סביב פרק הקרסול.

 

peroneal dislocation\ דיסלוקציה בגיד הפרונאי
מכאניזם הפגיעה לרוב מערב תנועת יישור עצימה של הקרסול- dorsi flexion, בשילוב אוורזיון אותו מבצעים שרירי הפרונאי. הפציעה שכיחה בקרב כדורגלנים, רקדנים, גלישה על קרח וסקי במורד. מחקרים ניתוחיים שבוצעו לאחרונה מצביעים כי הפציעה מערבת תלישה של הרטינקולום מהמלאולוס הלטראלי, ולעיתים מערבת שבר תלישה של המלאולוס.
הכאבים בכף הרגל לרוב יופיעו במהלך תנועה, כאבים חדים עשויים להופיע בבריחה של הגיד ממקומו מלווים התחושת קנק.
בשלמיקום הכאבים בכף הרגל הלטראלית ותחושת הקניק במקרים רבים קיימת טעות באבחנה  והבעיה מאובחנת כנקע של בקרסול.

peroneal syndrom\ דלקת בגיד הפרונאי
דלקות בגידי הפרונאוס הן דיי שכיחות, הן עשויות להיות אקוטיות או כרוניות, בגיד אחד או בשניהם, אך לרוב, הפציעה של הגיד מהווה חלק מקומפלקס פציעה מורכב, המכיל מספר מיבנים פגועים והכאבים בכף הרגל עשויים להופיע במספר מקומות, ולכן בדרך כלל זיהוי הפציעה של הפרונאוסים מתפספס. בפציעה של גידי הפרונאוסים ישנו קושי באיתור חומרת הבעיה, מאחר והסימפטומים לא תמיד קורלטיבים לרמת הנזק בגיד, ולעיתים אנו עשויים להתקל בקרע מלא א-סימטומטי של הגיד ( ההנחה הרובצת היא ששרירים אחרים והדבקויות סביב הגיד הקרוע מצליחים לפצות על הנזק ).


כאבים בפן הקידמי של כף הרגלturf toe \ נקע של הבוהן
turf toe הוא נקע דורסי פלקסורי של הבוהן המערב מתיחה של המבנים הרכים בפרק מטטרסו-פאלנג הראשון. פציעה זו זכתה לתשומת לב החל מסוף שנות ה- 70 בשל כמות הולכת ועולה של ספורטאי כדורגל ( פוט-בול אמריקאי ), הנעדרים ממשחקי ליגה בעקבות הפציעה  וכאבים בכף הרגל הקידמית בעיקר בשלב הרמת העקב בממהלך הפעילות הספורטיבית.

tailor bunion \ בוניון החייטים
עיבוי עורי \ בורסה מודלקת בפן הלטראלי של הפרק המטטרסו-פלאנגיאל החמישי. מתאפיינת בכאבים בכף הרגל בפן החיצוני  של כף ה רגל בפרק , הכאב כרוני וממוקם, קושי בהתאמת הנעלה. בשנת 1949 תואר לראשונה בספרות על ידי דוידס, ומכונה בוניון החייטים.

clow toe \ דפורמציה של האצבעות
דפורמציה של האצבעות בדומה לתפרים של דורס. בדפורמציה זו פרק המטטרסוס-פאלנג נמצא בזווית דורסי פלקסורית, והפרקים האינטר-פלאנגים נמצאים בזווית פלנטר פלקסורית. הכאבים בכף הרגל יופעו לרוב בגב האצבע בשל חיכוך האצבע בנעל.


hammer toe \ דפורמציה של האצבעות
דפורמציה של האצבע השניה. בדפורמציה זו פרק המטטרסוס-פאלנג נמצא בזווית דורסי פלקסורית, הפרק המקורב בין הפלאנגים \ pip נמצא בזווית פלנטר פלקסורית, והפרק המרוחק \ dip נמצא בזווית דורסי פלקסורית , הכאבים בכף הרגל יופעו לרוב בגב האצבע בשל חיכוך האצבע בנעל.
mallet toe \ דפורמציה של האצבעות
דפורמציה פלקסורית של הפרק המרוחק באצבעות, עשויה להיות קשיחה ועשויה להיות גמישה, פחות שכיחה מתופעת ה- hammer toe, וב 75% מהמיקרים התופעה מתרחשת באצבע השניה. הכאבים בכף הרגל יופעו לרוב בגב האצבע בשל חיכוך האצבע בנעל

.
rt short leg synd' \ סינדרום הרגל הקצרה
סינדרום הרגל הקצרה והשפעתה על כל מערך היציבה אינו מוכר דיו הבדל באורך או מבנה הגפיים התחתונות הוא אחד הגורמים המשמעותיים בהתפתחות פתולוגיות שחיקה וייציבה בגוף.

 

חזרה לכאבים בכף הרגל