נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
דורבן >  טיפול בדורבן  >

תרגילים לדורבן          

 

כאבים בעקב כף ברגלתרגילים לדורבן ובעיקר מתיחות של הפסיה הפלנטרית נחשבים לאחד הכלים החשובים ביותר לפתרון בעיית הדורבן. תרגילי המתיחה לדורבן הוכיחו את יעילותם במחקרים רבים ונמצאים בקונצנזיוס של אנשי רפואת כף הרגל כחלק עיקרי בפתרון כאבי הדורבן.
קיימים המלצות שונות למינון מומלץ לתרגילי הדורבן, המינון המקובל על כותב שורות אלו היא: פעמיים עד שלוש פעמים ביום, השקעה של 15-20 דקות  בכל פעם. המתיחות צריכות להתבצע באיטיות והדרגה כשכל מתיחה נמשכת 20-30 שניות.

תרגילי מתיחה של שרירי הסובך- תרגילים לדורבן.

תרגילי מתיחה של שרירי הסובך הוכיחו עצמם בלא מעט מחקרים כיעילים לפתרון הדורבן:
Pfeffer et al חקרו את השפעת מתיחת שרירי הסובך על כ 236 בטופלים הסובלים מ דורבן כף הרגל. 72% מהמטופלים הראו שיפור בסימפטומים של דורבן כף הרגל לאחר 8 שבועות של מתיחות שרירי הסובך. השילוב בין מתיחות ומדרס העלה את אחוזי המשתפרים למעל 90%, כמו כן הם הראו במחקרם כי יש צורך גם במתיחות וחיזוקים של הרגל הנגדית, זו הבריאה בכדי לשפר את תוצאות הטיפול.

- תרגול לדורבן- מתיחות של אכילס על קצה מדרגהתרגיל מספר 1: מתיחה של שרירי הסובך על קצה מדרגה. את הירידה יש לבצע בצורה איטית עד קצה טווח המתיחה ולהשאר סטטי כ20 שניות.
את התרגיל יש לבצע בשני צורות: כאשר הברך נעולה במצב של יישור מלא אז נמתח בעיקר את שריר הגסטרוקנמיוס וצורה שניה  כאשר הברך מעט כפופה אז נמתח בעיקר את שרירי הסולאוס.
הערה: תרגיל זה נוח יותר לביצוע עם נעליים.

- תרגילים לדורבן- מתיחה של אכילס מול קירתרגיל מספר 2: מתיחה של שרירי הסובך מול קיר הוא אולי התרגיל המוכר ביותר בקרב התרגילים לדורבן. את הירידה יש לבצע בצורה איטית עד קצה טווח המתיחה ולהשאר סטטי כ20 שניות יש להקפיד שהעקב נשאר מונח על הרצפה.
גם כאן את התרגיל יש לבצע בשני צורות: כאשר הברך נעולה במצב של יישור מלא אז נמתח בעיקר את שריר הגסטרוקנמיוס וצורה שניה  כאשר הברך מעט כפופה אז נמתח בעיקר את שרירי הסולאוס.

מתיחה של הבוהן כמתיחה של הפסיה הפלנטרית -תרגול לדורבןצורה נוספת לבצע את התרגיל הנוכחי היא כאשר יש מגבת מגולגלת או מקל תחת לבהונות, דבר שיגביר את המתיחה של הפסיה הפלנטרית, ביצוע התרגיל באופן זה הופך את התרגיל לאפקטיבי יותר.


תרגיל מתיחה של הגסטרו, עמדת מוצא כמו זינוק לריצהתרגיל מספר 3: עמידת מוצא דומה לעמדת הזינוק במרוץ, משקל הגוף מעל הרגל הקידמית, יש להקפיד שעקב הרגל הקדמית מוצמד לרצפה כך ששרירי הסולאוס ברגל הקדמית נמתחים.

המשך תרגילים לדורבן: תרגילי מתיחה של הפסיה הפלנטרית  נחשבים לתרגילים החשובים ביותר לפתרון בעיית הדורבן, ללמוד התרגילים כנסו לקישור: תרגילי מתיחה לפסיה הפלנטרית \ תרגילים לדורבן