נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
דורבן >  דורבן הגדרה  >

plantar fasciitis או דורבן- על כאבים בעקב ומה שבינהם      

דורבן בכף הרגל או plantar fasciitis

דורבן ברגל / plantar fasciitis- הינו דלקת כרונית, המשלבת קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות של הפסיה הפלנטרית, בחיבורה לעצם הקלקנאוס בעקב. הופעת דורבן ברגל מתאפיינת בהופעה של כאב בפן הקדמי מדיאלי של עצם העקב, ללא אירוע מקדים. תאור הופעת הכאבים בכף הרגל כתוצאה מדורבן ברגל על ידי המטופל תהיה כי הוא התעורר בבוקר וכשירד מהמיטה חש לראשונה בכאב בכף הרגל, לא תמיד הכאב הראשוני יהיה משמעותי או ממוקם אך לרוב הכאבים הנובעים מהדורבן יחמירו במהירות לאורך הימים הראשונים להופעת הבעיה.דלקת אקוטית \ acute plantar fasciitis- בשלב הראשון האקוטי של הופעת הדורבן עשויה להופיע דלקת  המתאפיינת בקרעים מקרוסקופיים ופגיעה ברקמת הפסיה בנקודת החיבור שלה לעצם הקלקנאוס בשלב זההגוף מנסה לתקן  את הרקמה הפצועה ואנו נוכל לאתר גורמי דלקת פעילה ואלמנטים שהגוף שולח לרקמה בכדי לנסות ולשקמה. שלב זה לרוב נמשך תקופת זמן קצרה של מספר שבועות בודדים, במרבית המקרים בשלב זה המטופלים מתעלמים מהבעיה ואינם פונים לטיפול. טיפול בשלב ראשוני זה שיכלול טיפול של כדורים אנטי דלקתים,  מדרסים ומתיחות עשוי להיות יעיל ולקצר סבל רב בהמשך הדרך.דלקת כרונית \ chronic plantar fasciitis- לרוב תתחיל מספר שבועות לאחר הופעתה הראשונית של הבעיה ( תאריך תחילת הבעיה לא תמיד ידוע מאחר ויתכן והבעיה החלה מזמן אך כמעט ולא הורגשה), בשלב זה הגוף סיים לתקן את הרקמה אך ביצע מלאכה לקויה, סידור הסיבים של הרקמה יהיה לקוי (מבולגן) יכלא בתוכו כלי דם ועצבים, הרקמה תהיה חלשה, נוטה לכאבים ולדלקות אקוטיות, בבדיקות הסטולוגיות לא נמצא מרכיבי דלקת במקום. בשלב זה כדורים אנטי דלקתיים יהיו בעלי השפעה מועטה וזמנית מאידך טיפול אגרסיבי של פיזיותרפיה, גלי הלם, מתיחות לצד מדרסים יעילים עשויים להמצא יעילים לפתרון ה chronic plantar fasciitis

מה ההבדל בין דורבן ברגל- plantar fasciitis

גורמי רפואה רבים אינם עושים את ההבדלה בין המונח דורבן ברגל ובין המונח דלקת של חותלת השעל או plantar fasciitis וכך גם אנו נעשה לאורך הפרק כולו. אך בכל זאת, קודם שנתחיל לעסוק בבעיית הדורבן ברגל, נעמוד מעט על ההבדלים בין המושגים: פלנטר פצאיטיס & דורבן ברגל.המונח דורבן  ברגל ( heel spur ) מתאר בעולם המינוחים הרפואי, בליטת עצם, במקרה שלנו ממוקמת בקידמת הקלקנאוס, הנוצרת כתוצאה מתהליכי מתיחה של הפסיה הפלנטרית את עצם הקלקנאוס ( קיימים חוקרים הסבורים כי הכוחות היוצרים את הדורבן, הם כוחות מעקמים משולבים בכוחות גזירה ולא כוחות מתיחה, כפי שסברו קודם, תאוריה המעלה ספקות לגבי התאוריה הקיימת לגבי גורמי ודרך היווצרותו של דורבן כף הרגל ),ובעקבותיהם תהליכים הסתיידותיים חודרי ממברנה, הפוגעים ברקמת החיבור ובפיברוקרטילאג, הממוקמים עמוק באינסרציית הפסיה הפלנטרית עד היווצרות או גוש מסוייד - דורבן ברגל.
השימוש במונח דורבן ברגל מציין בעצם סוג של דלקת לאורך הפסיה הפלנטרית, ולמעשה ממקם את הדלקת בחיבור שלה\ אינסרציה שלה לקלקנאוס, המונח המקצועי יהיה insertional plantar fasciitis להבדיל מדלקות העשויות להתפתח לאורך הפסיה הפלנטרית עצמה  אז המינוח המקצועי יהיה  non insertional plantar fasciitis.


Abreu, M.R., Chung, C.B., Mendes, L. et al. (2003) גילו במחקר רדיולוגי כי מיקום ה דורבן על גבי הקלקנאוס במקרים רבים אינו ממוקם באינסרציית הפסיה הפלנטרית כי אם במוצא השרירים האינטרינסים, לרוב השרירים- Flexor Digitorum Brevis\ Abductor Digiti Minimi.


מחקרים רבים בנושא העלו שוב ושוב כי להסתיידות המכונה דורבן ברגל, אין קשר ישיר לכאב או לסימפטומים המקומיים המופקים בסינדרום הפסיה הפלנטרית \ סינדרום אינסרציית הפסיה הפלנטרית, אך מאחר והשם דורבן  ברגל קליט יותר ונוח יותר לשימוש, נהוג לכנות את הופעת הדלקת של הפסיה הפלנטרית כדורבן ברגל.במחקר בנושא דורבן ברגל נמצא : בקרב כ 70% מהפציינטים הסובלים מדלקת של הפסיה הפלנטרית \ insertional plantar fasciitis נמצאו סימנים רנטגנולוגים של דורבן ברגל כאשר בקרב האוכלוסייה הבריאה נמצאו אותם ממצאים של דורבן ברגל בקרב 50% מהנבדקים.
במחקר נוסף בנושא דורבן ברגל נמצא בקרב כ 50% מהפציינטים הסובלים מדלקת של הפסיה הפלנטרית \ insertional plantar fasciitis, נמצאו ממצאים רנטגנולוגים של דורבן בעקב, בשעה שבקרב האוכלוסייה הבריאה ( כזו שדיווחה כי מעולם לא סבלה מכאבים בכפות הרגליים) 15% נמצאו בעלי ממצאים רנטגנולוגיים של דורבן בעקב .

הערה: ההבדלים בין המחקרים כנראה נובעים מצורת המדידה ומהגדרות זיהוי שונות של דורבן בכף הרגל .
ייתר על כן במחקר אחר בנושא דורבן ברגל נמצא כי מיקום הדורבן, במקרים רבים, נמצא עמוק יותר מזה של אינסרציית הפסיה הפלנטרית, וממוקם סביב האינסרציה של שרירי abd halusis+fle dig brevis, מרמז אולי על מעורבותם בהיווצרות דורבן העקב.לסיכום: כנראה שהופעת דורבן ברגל (או גוש מסוייד) משחק תפקיד חשוב בהופעת הכאבים בקדמת העקב ( מכוניים סינדרום דורבן ברגל), אך  לא בצורה קונסטינטנטית ולכן אין לראות בהופעה הרנטגנית אות ואישור לקיום בעיית הדורבן ברגל -insertional plantar fasciitisכמו גם אי הופעת בליטת העצם כסימן השולל המצאות דלקת באינסרציית הפסיה הפלנטרית אותה נהוג לכנות דורבן.

צילום רנטגן אינו כלי לאישור או שלילה של המצאות דורבן בכף הרגל!