נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
דורבן >  טיפול בדורבן  >

טיפול מנואלי בדורבן          

 

אילוסטרציה טיפול בדורבן כף ברגלהתמיכה המחקרית בטיפול מנואלי לדורבן מוגבלת, כיום נהוג לבצע מספר טכניקות מנואליות בהם מובילזציות : talocrural joint posterior glide, subtalar joint lateral glide, anterior and posterior glides of the first tarsometatarsal joint, subtalar joint distraction manipulation. כמו גם מובילזציות של רקמה רכה סביב אזור הלכידה של העצב או תנועת מערכת עצבים.

Cleland & colleagues הראו כי שילוב של 6 טיפולים מנואלים שכללו עיסוי של שרירי הסובך, טיפול מנואלי פרוקסימלי יותר בשילוב תרגילים היה אפקטיבי יותר לעומת יונטופורזיס בשילוב תרגילים לאחר 4 ו6 שבועות.

& colleagues הראו במחקר שלהם אפקטיביות של טיפול על ידי עיסוי שרירי הסובך וטריגר פוינטס במשך 4 שבועות 4 פעמים בשבוע במקביל למתיחות. .

מניפולציות או מוביליזציות לדורבן: בגרייד גבוה עשויות לשפר את טווחי התנועה של פירקי הקרסול, להשפיע על רמת הכאבים, להוריד ספאזם שרירי, ולשפר את קצב הריפוי של הקרסול. מעט מחקרי איכות בוצעו בנושא, המסקנה מאותם מחקרים היא כי תוכנית טיפולית המשלבת מניפולציות ומתיחות של הקרסול עשויה להיות אפקטיבית לטיפול בפלנטר פצאיטיס.

סוגי המניפולציות שהוצעו במחקרים:
Navicular manipulation -לשיפור טווח הדורסי פלקציה.
Cuboid manipulation -לשיפור טווח הדורסי פלקציה.
Calcaneus fixation -לשיפור טווח הדורסי פלקציה.
Talocrural joint distraction manipulation -ישפר בעיקר את טווח הדורסי פלקשיון.

עיסוי עמוק לדורבן: במספר מחקרים נמצא כי עיסוי עמוק של שרירי הסובך עסוי  להועיל בהורדת כאבי הבוקר כמו גם להביא לשפור תפקודי.
עיסוי עמוק לאורך הפסיה הפלנטרית  נהוג בקלינקות השונות ומדווח באופן חיובי על ידי מטפלים אך המחקר הדן בנושא מצומצם ויעילותו אינה ברורה.