נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
דורבן >  טיפול בדורבן  >

טיפול באמצעים חשמליים לדורבן          

 

אילוסטרציה טיפול בדורבן כף ברגלהטיפול הפיזיותרפי השכיח ביותר לדורבן בכף הרגל  הינו אולטראסאונד בשילוב אמצעים כמו טנס וגלים קצרים, במכונים אחרים ניתן למצא שימוש רחב במכשיר הלייזר הרך גם כן בשילוב אמצעים אלקטרו תרפיים כמו טנס. בפרק זה נבחן מה הספרות המדעית טוענת על אמצעים אלו.

טיפול בלייזר: עשוי לשפר את ריפוי הריקמה ברמה התאית, סינטזת החלבונים, שיפור מערכת החיסון, האצת הריפוי במצבים כרוניים של הריקמה הרכה, ריפוי פצעים והורדת כאבים.
במספר מחקרים שבוצעו על הלייזר הרך לטיפול בדורבן הלייזר הרך הוכיח יכולת ריפוי מוגבלת מאוד לטיפול בפלנטר פצאיטיס, וקיים וויכוח מדעי לגבי יעילות הטיפול. 

הטיפול באולטראסאונד לדורבן בכף הרגל עשוי להביא לחימום הרקמה, שיפור המטאבוליזם, עליה בזרימת הדם, רכוח הרקמה הרכה, עליה בפעילות הכימית, שיפור חדירות הממברנה, עליה בסינטזת חלבונים והאצת תהליכי הריפוי של הרקמה הרכה. גם לשיטה זו חסרים מחקרי איכות אך טיפול זה נמצא בקו הראשון לטיפול בדורבן ולרוב מומלץ לבצעו בעוצמות גבוהות.

גלי הלם: קיימים המון מחקרים רפואיים בתחום רובם בעלי איכות ואמינות נמוכים, חלקם תומכים באופן נילהב בטיפול וחלקם טוענים כי אינו מועיל. סקירות של מחקרי איכות מעלה סימן שאלה לגבי יעילות הטיפול, מאידך העוסקים בתחום טוענים כי מחקרים אלו נעשו בתדירויות טיפול ועוצמות טיפול נמוכות. ההסכמה הכללית הקיימת בקרב המומחים היא כי יש לנסות טיפול זה במצבים של פלנטר פציאליס כרוני, במידה והטיפול הפיזיותרפי לא נמצא מועיל.  

יונופורוזיס ( החדרת תרופה בעזרת טנס)- במחקר בולט שביצעו Gudeman & colleaguedJ, נמצא השפעה מצויינת של שימוש ב0.4% dexamethasone שהוחדר ביונופורוזיס, מחקר זה בוצע בסטנדרטי מחקר גבוהים ואמינים ובולט במובהקות תוצאותיו.