נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:   מעטפה      לדף גוגל:   מעטפה      לדף פייסבוק:   מעטפה
דורבן >  סימפטומים שכיחים בדורבן  >

דורבנים ברגליים \ דורבן בעקב             

דורבנים ברגליים הינה בעיה שכיחה ומוכרת המאופיינת על ידי כאבים בכף הרגל בתחתית העקב בעיקר לאחר מנוחה ארוכה. אבחנת  דורבן מהווה את האבחנה השכיחה ביותר בקרב האורתופדים בנושא כף הרגל. אבחנת הדורבנים מבוססת רבות על הסימפטומים אותם מציג המטופל.
כיצד תדעו אתם שאתם אכן סובלים מהבעיה ? 

רשימת הסימפטומים של דורבים ברגלים:

 
 1. כאב בדריכה ראשונה לאחר מנוחה ממושכת או בבוקר בדריכה הראשונה היא כנראה הסימן המוכר ביותר להופעת דורבנים ברגלים,  במקרים רבים תחילת הופעת הדורבנים מאופיינת בכאבים לא ממוקמים בעוצמה נמוכה ונמשכים שניות בודדות בשלב זה לרוב הדורבנים זוכים להתעלמות במשך חודשים ארוכים עד להחרפת הסימפטומים וההכרה שקיימת בעיה.
 2. עם התבססות הבעיה מיקום הכאב הופך ברור יותר  וממוקם בפן המדיאלי בקדמת העקב
 3. מיקום הדורבנים ברגלרגישות למגע וללחץ בפן המדיאלי קידמי של עצם העקב \ הקלקנאוס תגרור רגישות וכאבים אצל מטופלים הסובלים מדורבנים, רגישות דומה עשויה להופיע בזמן עליה על קצוות האצבעות על רגל אחת, או בשלב הרמת העקב בזמן ההליכה. שימו לב כי כאבים שנובעים מסינדרום כריות השומן או ממעטפת עצם הקלקנאוס ואפילו מגיד הטיביאליס האחורי עשויים לחקות את כאבי הדורבן דבר שיקשה על זיהוי הבעיה.
 4.  כאב לאחר הליכה ממושכת בהנעלה קשיחה, הליכה יחפה על משטחים קשיחים עשויה לעורר כאבים ורגישות האופיינים לדורבנים אך שימו לב כי כאב דומה גם אופייני לסנדרום כריות השומן ולמספר אבחנות נוספות בעקב.
 5. הגבלה בטווח היישור של הקרסול ( אקסטנציה \ דורסי פלקציה) עשוי לגרום להתעוררות דורבנים והופעת  כאבים במוצא הפסיה הפלנטרית.
 6.  כאב במתיחה של הפסיה הפלנטרית במהלך הבדיקה עשוי לעורר חשד לנזק לפסיה הפלנטרית ולדורבן בעקב.
 7.  הכאב האופייני לדורבן בעקב יפריע בעיקר בתחילת פעילות גופנית, יעלם במהלך הפעילות, אך יחזור לאחר הפעילות.
 8. הכאב לרוב יופיע ברגל אחת, כאב בשתי הרגליים אופייני יותר לסנדרום כריות השומן.

דבר העורך: שימו לב כי דורבן עשוי להגיע במתכונתו הקלאסית, אז הסימפטומים אכן יתאימו למתאר הסימפטומים המופיע ברשימה הנאה, מאידך דורבן עשוי להיות פחות קלאסי המערב גם בעיות אחרות כמו סינדרום כריות השומן, דבר שיקשה על מלאכת זיהוי הדורבנים כמו גם על התאמת הטיפול הנכון עבור הבעיה.


מילות קישור: דורבן \ דורבן ברגל\ דורבן בכף הרגל\ דורבן כף הרגל \ דרבן כף הרגל \ טיפול בדורבן\ דורבן בכף הרגל טיפול\ דורבן בכף הרגל מדרסים\ מדרסים לדורבן בכף הרגל