נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

היסטוריה של נעלי ריצה ונעלי הספורט

 
"גלה לי מאיפה הגעתה ואדע לאן אתה הולך " ; עוד משחר האנושות החל האדם המודרני עושה שימוש בנעליים, הסנדליים העתיקות ביותר שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו במערת פורט-רוק הממוקמת באורגון,  התארוך הפחמני של סנדלים אלו העריך כי סנדלים אלו יוצרו לפני למעלה מעשרת אלפים שנים.
על פי ממצאים ארכיאולוגים שונים התגלה כי אנשי ההר בתרבות העתיקה של מסופוטמיה הממוקמת על גבולה הצפוני של אירן, נהגו להלך נעולים בנעלי עור המגנות עליהם גם מפני הקרקע ההררית ומפני מזג האוויר, נעלי עור אלו דמו לנעלי המוקסין המודרניות והשימוש בהן מתוארך ללפני 3500 שנה. זו כנראה התרבות העתיקה ביותר הידועה לנו שנהגה באופן גורף להשתמש בהנעלה.
נעלי ריצה בזמן הליכהלאורך כמעט 3500 שנה העור שימש כחומר האידיאלי לתעשיית הנעליים, חומרים גמישים אחרים לא היו קיימים. בראשית המאה הקודמת, עם התחלתו של המהפך התעשייתי, והשימוש הגובר בתוצרי גומי, החלו מספר יצרני נעליים לבדוק מעבר מהייצור המסורתי של נעליים מתוצרי עור, לייצור נעליים תוך שימוש בגומי.
ב24 לינואר 1899 כנראה נעשה הניסיון הראשון לשימוש בגומי בכדי לייצר סוליית נעליים על ידי המפרי אוסליבן. בשנת 1900 חברה לייצור צמיגי אופניים, החלו בייצור נעלי הסניקרס הראשונות.
בשנת 1907 החלה לייצר חברה בשם "ספלדינג" את נעלי הכדורסל הראשונות, וכעשור אחריה, הוציאה חברת קומברס, את מותג הכדורסל all-star.
סיומה של מלחמת העולם השניה ואיתה גל ה baby-boom, והפניית האמוציות הפטריוטיות לתחום הספורט, הביאה לדחיפה רבה של תחום ההנעלה הספורטיבית, תנופה שהתבטאה בהקמת חברות רבות ומגוון מוצרי הנעלה ספורטיבית.
בשנות  השבעים והשמונים עם התפתחות המדיה הדגיטאלית והפיכתה נגישה בכל בית החלו  קונצרני ענק כמו ריבוק ונייק, שהשקיעו סכומי עתק במשאות פירסום חובקי עולם ובשימוש באושיות ספוטיביות, כמו מייקל גורדן, קרל לואיס ואחרים, להפיץ את בשורת נעלי הספורט והפכו למותגי חובקי עולם. פרסום יחצני זה הבביא כיום למצב בו במרבית הבתים בעולם המערבי ניתן למצא מספר לא מועט של מותגי ספורט אך גם במדינות עולם שלישי, באיזורים נידחים ביותר ניתן למצא מותגי ספורט ידועים.
לפני מעט יותר מ 3 עשורים החל להתפתח ענף ספורט חדש \ ישן בארה"ב והחל תופס תאוצה, ענף הג'וגינג, שנים לא רבות לאחר מכן הוא החל להתפשט למדינות מערב אירופה ומעט מאוחר יותר לישראל. אט אט החלו יותר ויותר ספורטאים לגדוש את הפארקים ברחבי המדינה, רצים להנאתם ערב ערב.
לאורך העשור האחרון במקביל להתפתחות הספורט האתגרי חלה הקצנה בתרבות הגוגינג ואט אט פינו אצני הערב שנהגו לרוץ קילומטרים בודדים רת מקומם מרוצי השדה האתגריים, ענף הטריאתלון, ריצות המרתון והאולטרא מרתון.
בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב לאחר רדת עומסי החום פוקדים את הפארקים ומסלולי ההליכה ספורטאים בכל הגילאים, מגלים ונהנים מיתרונותיו הגופניים והנפשיים של העיסוק בספורט האירובי. אין זה משנה אם אתה מקצוען או חובב, אצן המתאמן לריצת המרתון או מתאמן היוצא להליכת הבוקר, על כולנו קיימת החובה לזכור, כי לצד יתרונותיו הנפלאים של המאמץ הספורטיבי, קיים עולם מסוכן של עומסי ייתר ופציעות ספורט.
מחקרים בעולם המערבי מצביעים כי:
אחד מתוך שלושה אצנים ( ג'וגרים ), צפוי לסבול מפציעת ספורט הקשורה לריצה במהלך שנת האימונים הקרובה.
אחד מתוך עשרה אצנים, עשוי לסבול מפציעה שתחייב טיפול רפואי, במהלך אותה השנה.
במאמר זה נדון בבחירת נעל ריצה \ נעל אורטופדית, כיצד נבחר אותה, ואיזו סוג של נעל ריצה \ נעל אורטופדית תתאים לנו.
בחירה נבונה של נעל ריצה מתאימה עשוי לחסוך סבל רב ואיבוד ימי אימון רבים.
מחקרים מצביעים כי בחירה נכונה של נעליים ומדרסים עשויה להוריד עד כ 50% מפציעות כף הרגל, הברך והגב בקרב בעלי כף רגל סופינטורית ( קשת גבוה ).