מדרסים- מדינת הקומבינה       

מדרסים, שטייין נתי ממומחי המדרסים הטובים בארץ

ענף המדרסים כיום הינו ענף תחרותי המגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה בישראל, אם זאת ענף המדרסים הינו ענף פרוץ שאינו מבוקר או מפוקח על ידי משרדי הממשלה (משרד התמ"ת או משרד הבריאות ) ולכן באופן די מפתיע העוסקים במקצוע אינם נדרשים לידע כל שהוא או למבחן הסמכה.

ועדיין, כאשר אנו נכנסים למכון הארוטופדיה וניגש אלינו איש מכירות לבוש בחלוק לבן ובעל אוצר מילים רפואיות מוגבל, נוהג הציבור ליחס למוכר בחנות המדרסים ידע רפואי או הבנה בבעיות כף הרגל, הברכיים או הגב מהם הוא סובל. בשנת 2007 בדק מבקר המדינה את ענף המדרסים וביקר באופן חמור את התנהלות תחום המדרסים, כאשר הוא מעלה טענות כנגד התנהלות קופות החולים, משרד הבריאות  וכמובן  מכוני האורטופדיה.

אז מה הם אותם בעיות בלתי נגמרות בענף המדרסים:

  1. חוסר רגולציה מטעם משרד הבריאות שלא השכיל להציב רף, לבצע מבחן ידע הקובע למי מותר בכלל להתעסק עם הרגליים של הציבור, להערכתי במידה והיה מבוצע מבחן כזה ברמה סבירה רבים מאוד מהעוסקים בדבר לא היו אפילו ניגשים.
  2. שחיטות הפושטת בכל מקום ומקום בו ניתן לקמבן רווח על גב הלקוח, רופאים מקבלים כסף ושולחים את לקוחותיהם למקומות לא מקצועיים אם הללו צריכים או לא צריכים מדרסים, העסקת מוכרים בחנויות בלי שום ידע בתחום האורתופדיה, התחזות של מוכרים בחנויות לרופאים, מכירת מוצרי מדף והצגתם כמדרסים בהתאמה אישית, התייחסות לא מקצועית לבעיות וצרכי המטופל ולמעשה שידול המטופל לקנות את המדרסים היקרים ביותר בלי קשר למידת התאמתם לבעיות מהם סובל הלקוח,  התאמת מחיר המוצר לפרצוף הקונה ...
  3. קופות חולים המשכנעות את לקוחותיהם כי הם השיגו עבורם מדרסים בשובי של 700 שקלים במחיר של 200 שקלים ובעצם לא ממש מתעניינות כיצד "משחילים" בהמשך את לקוחותיהם.
  4. חוסר הבנה ורצינות בקרב אנשי הרפואה והציבור כי מדרסים הם פריט רפואי בעל יכולות עזרה מאד משמעותיות עם בוצעו כהלכה אך גם עשויות לגרום לנזק במידה ולא נעשו כראוי.
 

שלושה סיפורים אמיתיים : איך הקומבינה עובדת ?

מדרסים מוצרי מדף  
  • אדון x אדם צנוע כבן 63 העובד כמאבטח בקניון.  x ניגש לרופא האורתופד בקופ"ח כללית, לאחר שהחל לסבול מכאבים בקידמת כף הרגל מזה כחודשיים. התלונה העיקרית של X היא כאב מתחת למטטרסוס החמישי בזמן נשיאת משקל כאבים המחמירים מיום ליום, הכאבים מטרידים אותו בעיקר בזמן העבודה ( עומד שעות רבות). האורתופד שבדקת את X לא טרח רבות ובבדיקה מהירה קבע כי יש צורך במדרסים ביומכאניים תוך שהוא מפנה את X  לחנות מאוד מסויימת בטענה כי הוא מכיר את עבודתם המאוד מוערכת והמחיר שם יהיה רק 1600 שקלים.  אדון x ניגש בעצת הרופא לחנות אך לבסוףהחליט לוותר על ההצעה היקרה מאחר ומשכורתו כמאבטח אינה מאפשרת לו קניית מדרסים במחיר זה, כשאדון x נכנס לחנות שלי מיד הבנתי את מצוקתו, בבדיקה שערכתי לו התברר כי הכאבים מהם סבל היו כתוצאה מייבלת  שהתפתחה בשל נעלי עבודה חדשות וכנראה לא מותאמות שניתנו לו, המלצתי לו להוריד את היבלת  בפדיקור מקצועי ולחזור  ולנעול את הנעל הישנה. רק במידה והיבלת תחזור יש לשקול לרכוש מדרסים, בעדיפות עליונה מדרסים רכים ולא  ביומכאניים כפי בהרופא ובעל החנות הציעו לו ( כנראה הציעו לו בשל תמכורם הגבוהה).
  • z  אצן חובב שהחל לסבול מכאבים בכפות הרגליים, בהמלצת חבריו ניגש למדרסן יקר וידוע והתאים לעצמו מדרסים במחיר של כ 3000 שקלים, לאחר כשבועיים בהם לא חש בנוח ניגש לחנות המדרסים לבצע התאמות ותיקון של המדרסים, לאחר כשבועיים נוספים שוב חש שלא בנוח וניגש לחנות המדרסים לביצוע התאמות, לאחר כחודש ימים כשעדיין לא חש בנוח עם המדרסים ולאחר מספר שיחות טלפון עם המדרסן הגיע שוב לתקן את המדרסים אלה שהפעם נכונה לו הפתעה,  בעל החנות אמר שהכין עבורו מדרסים חדשים ושינסה אותם. z שהינו בחור חשדן  תהה כיצד יתכן ומידת הגבס שלו נמצאת בחנות חודשיים שלושה לאחר  שקיבל את המדרסים, כמו כן המבנה של המדרסים היה שונה לחלוטין ממבנה הרגל של z. כש z נכנס אלי לחנות עם הסיפור והמדרסים הערכתי כי תחושותיו של z נכונות, אך גם הסברתי לו כי יהיה קשה מאוד להוכיח זאת בבית משפט. המלצתי ל z לחזור לחנות המדרסים ולבקש שיקחו לו מידה מחדש ויתחילו את התהליך מהתחלה מאחר והמדרסים החדשים אינם נוחים ואינם דומים כלל לרגלו של z. הבעלים של החנות הבין בין השורות את חשדו של z ואכן עשה עבורו מדרסים חדשים והפעם על פי מידת כף רגלו של z.
  • R שהחל לסבול מכאבים בעקב הופנה על ידי האורטופד בקופת החולים לעשות מדרסים בחנות מאוד מסויימת, הרופא אף הדגיש בפני R כי יציין שהוא שלח אותו ושבמידה ויש סימני שאלה לגבי המדרסים שיתקשרו אליו מהחנות. R שהבין את הקומבינה ניגש לחנות אך לא ציין את שמו של הרופא, בחנות הראו לו את המדרסים של קופת החולים (79 שקלים) אך ציינו בפניו שהמדרסים הללו גרועים ויש לרכוש מדרסים שעלותם 1900 שקלים אותם הם מוכנים לתת ב1400 שקלים בגלל שהוא הגיע דרך קופת חולים, R החליט לעשות מדרס קופת חולים משודרג עבורו נדרש לשלם תוספת של 350 שקלים, R שהיה סקרן נתן לזוגתו להגיע לחנות ולברר את המחירים של המדרסים ללא הפניית קופה ולהפתעתו  המדרס שהוצע לו ב1900 שקלים לפני הנחה ו1400 שקלים לאחר הנחת קופה הוצע לאשתו ב 1200 שקלים כמעט ללא מיקוח. כש R הגיע אלי לעשות מדרסים מאחר והמדרסים אותם קיבל לא הועילו לו בדקתי את המדרסים והודעתי לו כי קיים אחוז גבוה מאוד של סבירות שהמדרסים הללו אינם מדרסים לפי מידת כף רגלו של R אלה מדרסים מוצר מדף אותם נוהגים למכור כמדרסים במידה אישית, רק שעבורו הוסיפו שכבה עליונה נוספת, וזה למעשה השדרוג היחיד הקיים במדרסים.
 

אזהרה רמאות: בחנויות  אורטופדיה רבות נהוג לקחת מידות למדרסים  (בדרך כלל בקופסאת פוליריטן) ולאחר צאת הקונה את החנות לזרוק את קופסאת הפולריטן לפח ולהזמין עבור הלקוח  מדרסים מוכנים במחיר מאוד נמוך. תופעה זו נפוצה בעיקר בקרב המדרסים הזולים יותר בשוק הנמכרים בסכומים נמוכים מ400-500 שקלים, דוגמאת המדרסים הבסיסים הנפוצים בקופות החולים, להערכתנו כ  90% מהמדרסים המוזלים הם מדרסים מזוייפים, אך להערכתנו גם בקרב המדרסים היקרים קיימת התופעה ( כמובן בהיקפים קטנים בהרבה).

אזהרה חוסר מקצועיות: בחנויות אורטופדיה רבות נהוג להעסיק מוכרנים שאינם מבינים כמעט דבר במדרסים והנטיה שלהם כמעט תמיד יהיה למכור לכם את המדרסים היקרים ביותר בחנות, במקרים רבים מאוד גם בעל החנות כביכול האוטוריטה המקצועית מבין מעט מאוד בבעיות כף הרגל ולמעשה הינו סוחר  בחלוק לבן.  לרוב המדרסים הנמכרים יהיו ללא קשר לבעיית כף הרגל ממנה אתם סובלים ומן הסתם לא יהיו מיועדים לפתור אותה.

אזהרה יוקר מחירים: באופן דיי אבסורדי בתחום המדרסים כמעט ולא קיימת תחרות מחירים ולעיתים אף קיימת תחרות הפוכה, ככל שהמדרסים יהיו יקרים יותר כך תהיה נטיה של אוכלוסיות מסוימות לרכוש את המדרסים ( מתוך אמונה שהמדרסים היקרים הם גם איכותיים יותר)  ולעיתים רבות מדרסן שבעבר תמכר מדרסים ב600 שקל והחליט לשנות את התמכור של אותם מדרסים ל1500 שקלים גילה כי גם יותר קל לו כעת למכור אותם.

אזהרה שחיטות: רופאים רבים כמו גם מזכירות רפואיות נוהגיים לעשות השלמת הכנסה על ידי קשרים מפוקפקים עם חנויות המדרסים, לעיתים אין זה הגיוני כי אורטופד מומחה המרוויח היטב לפרנסתו יתקשקש עם סיכונים שכאלו, אבל כנראה שבצע הכסף מצליח להכריע מאחר ורופאים רבים נגועים בתופעה.