מדרסים, צורות לקיחת המידה למדרסים

 שטיין נתי מומחה למדרסים

 קיימות מספר רב של שיטות לנטילת מידות ל מדרסים, בפרק זה נסקור את השיטות השכיחות יותר הנהוגות בחנויות האורטופדיה ובמכוני מדרסים על יתרונותיהם וחסרונותיהם של כל שיטה ושיטה. נטילת מידה לבניית מדרסים על ידי סורק אלקטרוני : קיימים כיום מספר סורקים המוצעים בשוק האורתופדיה לנטילת מידות עבור מדרסים. מידת הדיוק אותה ניתן להשיג על ידי הסורק נחשבת טובה, הקושי בהשגת מדידה טובה היא הצבת הרגל במנח הנכון במהלך הסריקה .
יתרונות שיטה זו היא שמירה על נתוני כף הרגל באופן אלקטרוני ואת נתוני זוג ה מדרסים, בייצור של כמויות גדולות של מדרסים מוזילה את עלויות הייצור של מדרסים.
חסרונות השיטה: מחיר סורק גבוה, הבודק צריך להיות בעל מיומנות בהצבת כף הרגל בזמן הסריקה.
נטילת מידה לבניית מדרסים על ידי פלטת לחיצה אלקטרונית: שיטה זו פרצה לתודעה לפני כעשור וחצי, כאשר נכנסה בפרסום רב לעולם האורתופדיה, כונתה אז ה"טכנולוגיה האחרונה !!", לאורך ניסיון של שנים רבות ומספר מחקרים הוכח כי שיטה זו אינה יעילה לנטילת מידות עבור זוג מדרסים, ושיטה זו נכחדה מהעולם.
נטילת מידה לבניית מדרסים על ידי קופסת קצף (פולוריטן): שיטה זו לנטילת מידה ל מדרסים היא השיטה הנפוצה והשכיחה בעולם במכוני מדרסים באחבי הארץ, שיטה זו נחשבת בעלת דיוק בינוני עד טוב, בתנאי שהמידה נלקחת ללא נשיאת משקל תוך הקפדה על הצבת הרגל במנח ניטראלי. יתרונות השיטה הוא מחיר זול בעבור דיוק סביר וללא צורך במקצועיות ותרגול רב ניתן ליטול מידות למדרסים..
חסרונותיה טמונים ביתרונותיה, השיטה בעלת דיוק בינוני ובשל קלות רכישת הידע הבסיסי בשימוש בשיטה זו, רבים העוסקים בשיטה זו, אינם יודעים או מנסים להציב את הרגל במנח ניטראלי בזמן נטילת המידה, ורבים אף נוטלים מידה זו בעמידה תוך נשיאת משקל. מחקר משנת 1989 באוניברסיטת צפון אריזונה הראה כי נטילת מידה בשיטה זו תחת נשיאת משקל עשוי ליצור מדרסים שיגרמו לכאב לאורך השורה הראשונה כמו גם הגדלת העומס על גבי הפסיה הפלנטרית. מחקר נוסף שבוצע בשנת 2002 תמך בממצאים והוכיח כי נטילת מידה למדרסים תחת נשיאת משקל עשויה להגביר את העומס על מפרק המטטרסאל-פלאנג הראשון, ולגרור להחמרת הכאב במספר סינדרומים שכיחים בכף הרגל.
נטילת מידה למדרסים על ידי חבישת גבס: השיטה הוותיקה יותר מבין השיטות שהוזכרו וכנראה שגם השיטה המדויקת והאיכותית ביותר.
יתרונותיה: רמת דיוק הגבוה ביותר, ניתן לבצע מניפולציות על מנח כף הרגל בזמן יבוש הגבס ובכך להקנות למדרס יתרונות ביומכאנים נדרשים.
חסרונותיה: דרושה מיומנות גבוה של בעל המקצוע, שיטה הדורשת זמן עבודה רב, שיטה יקרה .

מדרסים לקיחת מידות