מדרסים לריצה               

 אצנים- אווירה למדרסים לריצה

מדוע מדרסים לריצה ? בשנים האחרונות ענף הריצה עושה צעדים אדירים קדימה, כמות האצנים המשתתפים בתחרויות העממיות השונות גובר משנה לשנה וקבוצות ריצה צצות כפיטריות אחרי הגשם.בד בבד עם התפתחות ענף הריצה התפתח לצידו ענף ריווחי המגלגל עשרות רבות של מיליוני שקלים בשנה העוסק במדרסים לריצה, בענף זה מתחרות זו בזו חנויות מדרסים רבות המנסות להנות משלל רחב יותר של העוגה. הייתם מצפים כי תחרות זו תהיה תחרות מבורכת שתביא עימה לירידת מחירים של מדרסים לריצה לצד שימוש בחומרים איכותיים יותר ולהתמקצעות רצינית יותר של העוסקים בדבר.

התחרות בענף המדרסים לריצה ותוצאותיה ? לצערי הרב התחרות במקום להיות תחרות בונה הפכה לתחרות על הגימיק הכי בולט, על המודעה הכי מושכת ובעיקר על המחיר הכי יקר. הלקוח הרואה מדרסים מאוד צבעוניים, מרובי שכבות המוצמדים לתמונה של ספורטאי-על שרכש אותם ולתג מחיר לא הגיוני של 3000 שקלים בטוח כי הוא רוכש את המוצר הטוב ביותר שקיים כשלמעשה רכש במחיר מופקע מדרסים לריצה ללא ערך מוסף.  ובאין רגולטור שיפקח על ענף זה מרחבי המחייה של הסוחרים הממולכים אינם יודעים שובע.

 

מה ההבדל בין מדרסים לריצה ומדרסים רגילים ? מדרסים לריצה הם למעשה מדרסים רגילים הנבנים באותה שיטה בה מיוצרים מדרסים רגילים אך בנויים מחומרים בעלי יכולת בלימת זעזועים שלעיתים מעט מייקרים את עלות המדרסים לריצה. בוני מדרסים לריצה המשקיעים יותר עשויים לייצר מדרסים לריצה בעלי 6  שכבבות   ( 2-3 שכבות בולם זעזועים מסוג פורון של רוגרס )  אך בעלי מקצוע רבים בונים מדרסים לריצה מרובי שכבות שלמעשה בנויים מפלטה צבעונית מאוד שרק נותנת תחושה כי המדרסים נבנו משכבות רבות, חלקם ימכרו תוצרת זו במחירים של 2000 ואף 3000 שקלים.

  אצנים- אווירה למדרסים לריצה

האם כדאי לכל אצן לרכוש מדרסים לריצה ? התשובה הקצרה היא לא , והתשובה המפורטת יותר ממש אבל ממש לא !!! מדרסים לריצה הם לא חובה, לא תמיד יועילו ולפעמים עשויים להזיק לאצן שאינו זקוק למדרסים או אצן שרכש מדרסים שאינם מתאימים לבעייתו.
באופן אישי אני נוהג לציין שלוש קבוצות עיקריות של אצנים העשויות להרוויח ממדרסים לריצה:

קבוצה ראשונה העשויה להרוויח ממדרסים לריצה: היא קבוצת האצנים הסובלים מכאבים בעקבות העומסים הגבוהים של הריצה, הכאבים עשויים להופיע בכל נקודה בכף הרגל ובתנאי שיש לנו יסוד להניח כי שינוי חלוקת העומסים על כף הרגל ושינוי מנח הרגל בעזרת מדרסים לריצה תפתור את הכאבים בכף הרגל מהם סובל האצן.

 

כאבים בברך בירך באגן או בגב שהופיעו בעקבות עומסי הריצה גם כן עשויים לרדת בעקבות שימוש במדרסים לריצה אך ככל שהאתר הכאוב רחוק יותר מכף הרגל רצוי שהבדיקה שתעשה תהיה יסודית יותר מאחר והקשר בין הכאבים ומנח כף הרגל עשוי להיות רופף יותר .

 

קבוצה שניה של אצנים העשויה להרוויח ממדרסים לריצה: הם אצנים הסובלים מדפורמציה משמעותית בכף הרגל ( לדוגמא : פלטפוס חמור, קשת גבוה ..), לא כל דפורמציה בכף הרגל תגרור המלצה למדרסים לריצה, אך כפות רגלים בעלי דפורמציה מאוד משמעותית גם אם לא לא גוררת כאבים נמליץ להם על התאמת מדרסים לריצה.

קבוצה שלישית של אצנים העשויה להרוויח ממדרסים לריצה:  היא אותה קבוצה שאינה סובלת מכאבים משמעותיים אך תחושת חוסר נוחות ועייפות של כף הרגל מטרידה אותם בעקבות עומסי הריצה הגבוהים. קבוצה זו בהחלט עשויה להנות ממדרסים לריצה העשויים לפתור בעיות של  חוסר נוחות ועייפות של כף הרגל במהלך הריצה או אחריה.

 

כלל אצבע: במידה ואין כאבים או חוסר נוחות  הייתי מתייחס בחשדנות רבה לכל המלצה על מדרסים או שינוי הנעלה.  זכור כי אם דברים עובדים טוב עבורך תהנה מהריצה והימנע מכניסה לחנויות האורטופדיה. כך תחסוך דאגות וכסף!
if  its not broken dont fix it

 

כמה עשויים לעלות מדרסים לריצה ? מחיר המדרסים לריצה עשויי לנוע בטווח של 800 ועד 1800 שקלים לזוג מדרסים,לריצה איכותיים, אצלנו בש.פ.א אורטופדיה תוכלו לרכוש מדרסים לריצה מרובי שכבות (לקיחה מידה על ידי חבישת  גבס) במחיר שנע בין 800 ועד 1400 שקלים. כאיש מקצוע שבחן  מאות מדרסים של מדרסנים אחרים אוכל לאמר שמרבית המדרסים המושקעים נעו בטווח המחירים של 1000-1400 שקלים, המדרסים היקרים יותר שבחנתי במחירים של 2000+ ועד 3000+ שקלים לא הצטיינו במקצוענות, בחומרים או בהשקעה, אלה הצטיינו ביחצנות ריקה מתוכן.

כיצד נדע היכן להתאים מדרסים לריצה ? שאלה קשה ומורכבת שלא תמיד אדע לענות עליה. התשובה הקלה לי ביותר היא להזמין אתכם לקבוע תור אלי במכון ש.פ.א בחולון אך אני חושב שגם קיימת חשיבות למיקום החנות מאחר ולעיתים קיים צורך להגיע פעם או פעמיים נוספות להתאמה סופית של המדרסים ותיזוז ארוך טווח עשוי להיות מעיק ולא נוח.

הייתי ממליץ להעזר בנסיון  והמלצות של מכרים וחברים שהיו מרוצים מספק כזה או אחר, בדקו היטב מה הסמכתו ומה הידע והניסיון של אותו ספק, האם הוא בודק אתכם בצורה יסודית ומבין את הבעיות מהם אתם סובלים או מנסה מראש לדחוף לכם מוצרים יקרים.

 

ממה להזהר:
לא להתפתות למחירים יקרים.
הזהרו מהמלצות של בעלי עיניין ( רופאים או אנשי רפואה שמקבלים כסף מחנויות אורטופדיה).
אל תתרשמו מגימיקים.
תבדקו פיזית מספר מכונים לפני שבחרתם היכן לעשות את המדרסים.

 

המלצות חשובות לפני קניית מדרסים לריצה! בנה תוכנית אימונים המתאימה ליכולות ולמטרות שלך, וודא כי גרף המאמצים אינו תלול מידי.
שמור על תזונה מגוונת ועשירה וזכור כי לעיתים רבות אנו רצים כדי להרזות אך במקרים רבים ההיפך גם נכון, יש להיות רזים כדי לרוץ בריאים.
וודא כי יש מנוחות מספקות בין אימון לאימון וכי שעות השינה שלך מספיקות לגוף בכדי לתקן ולבנות את הנזקים אותם ייצרתה במהלך האימונים.